Życie Emilki zagrożone, bo nie ma pieniędzy na lek

  Życie Emilki zagrożone, bo nie ma pieniędzy na lek

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Trzyletnia wrocławianka czeka na pomoc. Urzędnicy nie mogą się dogadać, kto za to zapłaci.
  Trzyletnia Emilka Myślecka z Wrocławia walczy o życie. Jej rodzice usiłują zmobilizować urzędników do zdobycia pieniędzy na leczenie dziecka. Na razie bezskutecznie.

  Dramat dziewczynki zaczął się w 2006 roku, gdy - jako kilkumiesięczne maleństwo - trafiła do szpitala. Okazało się, że ma białaczkę. Przeszła chemioterapię, radioterapię, przyjęła mnóstwo silnych lekarstw. I udało się. W sierpniu 2007 r. wygrała z chorobą.

  Niestety, niespełna rok później białaczka zaatakowała ponownie. Konieczny był przeszczep szpiku. Przeprowadzono go w grudniu minionego roku we wrocławskiej klinice onkologii i hematologii dziecięcej przy ul. Bujwida.

  Szpik przyjął się, ale zaczął się kolejny - trudny i najbardziej kosztowny - etap leczenia.
  Płuca Emilki atakuje groźna grzybica. Małą pacjentkę czeka operacja usunięcia fragmentów płuca.
  Cały czas Emilka musi przyjmować lek o nazwie Cancidas. Jest on jednak bardzo drogi. Miesięczna kuracja kosztuje aż 40 tys. zł. Przed Emilką jeszcze co najmniej kilka miesięcy leczenia, na które zaczyna brakować pieniędzy.

  Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje leczenia dziewczynki.
  - Od pani rzecznik NFZ dowiedziałem się, że Fundusz mógłby zapłacić za lek - opowiada ojciec Emilki Jacek Myślecki. Dlaczego więc do dziś NFZ nie wyłożył pieniędzy na tę drogą kurację ratującą życie?
  - Bo do tej pory nie wpłynął do nas od szpitala żaden wniosek, który byłby podstawą refundacji leku - mówi Joanna Mierzwińska, rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia. - Od początku leczenia dziewczynki nie złożono ani jednego pisma w tej sprawie. Nie wiem, kto dotychczas płacił za leczenie dziecka.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama