Teatr Polski we Wrocławiu - najlepsza spółdzielnia w kraju

  Teatr Polski we Wrocławiu - najlepsza spółdzielnia w kraju

  Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Szef wrocławskiego Teatru Polskiego o konflikcie i sukcesach sceny.
  Materiały podobne
  Nie zgadzam się z tezą artykułu Aliny Gierak zatytułowanego Z artystami na noże, a szczególnie towarzyszących mu komentarzy na temat Teatru Polskiego we Wrocławiu i mojej osoby.

  Uważam wręcz, że poza informacją, iż pozostaję dyrektorem tej sceny, reszta tekstu dotycząca Polskiego jest wymierzonym w naszą placówkę czarnym PR-em. Niedawno przeczytałem w innej gazecie wypowiedź Piotra Borysa, wicemarszałka Dolnego Śląska odpowiedzialnego za kulturę: "Mijający rok w Teatrze Polskim oceniam dobrze zarówno pod względem finansowym, jak i artystycznym".

  I wbrew temu, co przeczytałem wczoraj w "Polsce-Gazecie Wrocławskiej", wypowiedź ta pokazuje, że nie ma żadnego konfliktu z samorządowymi władzami województwa. Marszałek Piotr Borys wie, co mówi.

  W swojej ponadsześćdziesięcioletniej historii Teatr Polski w jednym roku nie otrzymał tylu nagród (23 indywidualne i zbiorowe), tylu zaproszeń na festiwale w kraju i za granicą (Rosja, Słowacja, Irlandia, Ekwador, Łotwa, Francja), nie był tak wysoko notowany w rankingach różnych czasopism ("Teatr", "Polityka", "Wprost"), co w roku 2008.

  Frekwencja w Teatrze Polskim w roku 2008 wynosiła ponad 85 procent, odwiedziło nas niemal 53 tysiące widzów. Od 2006 roku zdecydowanie wzrosła frekwencja. A to znaczy, że publiczność docenia nasze starania i wchodzi z nami w dialog.

  Ten dialog kontynuujemy w cyklu "Czynne poniedziałki", tzn. Magli literackich, czyli spotkań z pisarzami (Jerzy Pilch, Olga Tokarczuk czy Janusz Głowacki), i Czytań. Dialog edukacyjny prowadzimy w ramach weekendowych Wszechnic Teatralnych (Anna Kuligowska-Korzeniewska, Beata Guczalska czy Rafał Węgrzyniak). Co tydzień spotykają się u nas młodzi miłośnicy teatru na warsztatach dramaturgicznych i aktorskich.

  Oprócz wymienionych w komentarzu twórców w Teatrze Polskim przedstawienie przygotuje Maja Kleczewska, a dwie premiery wyreżyseruje Jan Klata. Zaproszenie przyjął też Krystian Lupa - laureat tegorocznej Europejskiej Nagrody Teatralnej. Doborowe towarzystwo "przeciętniaków", czyli "spółdzielnia nowego teatru pokoleniowego".

  Zarówno naszych przeciwników, jak i miłośników TP zapraszam też na strony internetowe: www.teatrpolski.wroc.pl, gdzie znajdą wszelkie informacje o wszystkim, co dzieje się na scenie i wokół naszej sceny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama