Zrujnowane dolnośląskie pałace wkrótce mogą pójść pod młotek

  Zrujnowane dolnośląskie pałace wkrótce mogą pójść pod młotek

  Ryszard Żabiński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mieszkańcy zabytków dostaną nowe mieszkania. Dzięki temu pałace zmienią właścicieli i odżyją.
  Można uratować ponad sto zabytkowych pałacyków na dolnośląskich wsiach. Ich właściciel, Agencja Nieruchomości Rolnych, chce wystawić je na sprzedaż, a nowych właścicieli zobowiązać do gruntownego remontu budynków.

  Jest jednak problem. W wielu pałacach ciągle mieszkają ludzie. Zanim będzie można je sprzedać, lokatorów trzeba wykwaterować. Z myślą o nich Agencja Nieruchomości Rolnych chce więc zbudować na wsiach nowe bloki.
  Wiejskie zabytki z Dolnego Śląska dawniej należały do państwowych gospodarstw rolnych. Teraz w większości niszczeją.

  Osiemnastowieczny barokowy pałac w Czereńczycach koło Sobótki to już dzisiaj kompletna ruina.
  Przez otwory po oknach widać walące się stropy. Brama zamknięta na kłódkę, na murze resztki tabliczki informującej, że to obiekt zabytkowy. Obok pałacu stoi niewielki budynek, w którym mieszka pięć rodzin. Dalej dwa potężne budynki gospodarcze.

  Równie przygnębiające wrażenie sprawia budynek, w którym mieszkają lokatorzy. Cały obiekt wymaga kapitalnego remontu.
  - Przyjeżdżają tu różni ludzie, wśród nich dużo Niemców - mówi Józefa Bartoszek, jedna z lokatorek. - Z nami nikt nie gada, oglądają tylko pałac i fotografują. Jeden z Polaków to nawet chciał kopniakiem otworzyć drzwi do mojego mieszkania - opowiada.

  Gdyby lokatorów udało się wykwaterować, cały kompleks można by wystawić na sprzedaż. Tylko w ten sposób można go uratować przed dalszą degradacją. To już ostatni dzwonek.
  - Z ostatnio przeprowadzonej inwentaryzacji wynika, że na Dolnym Śląsku mamy 317 obiektów wpisanych do rejestru zabytków - mówi Andrzej Jamrozik, dyrektor wrocławskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I bardzo dobrze

   Janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 54

   najwyższy czas wygonić pegeerusów z pięknych pałaców, to nie miejsce dla nich

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   konserwator powinen wymusic

   qba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 55

   remont lub sprzedaż pałacu w Bobrowie bo właściciel nie ma na to kasy i to samo dotyczy pałacu w Karpnikach (te pałace są w prywatnych rękach) a są one piękne! Próbuje się od czasu do czasu je...rozwiń całość

   remont lub sprzedaż pałacu w Bobrowie bo właściciel nie ma na to kasy i to samo dotyczy pałacu w Karpnikach (te pałace są w prywatnych rękach) a są one piękne! Próbuje się od czasu do czasu je ograbiać z ciekawych zabytkowych elementów. No ale Dolny Śląsk dostał na ochronę zabytków aż 6mln zł!! znaczy się na zakup papy na dach czy na wymianę zużytych klamek w kilku pałacach czy kościołach bo kwota jest szokująca!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zły moment

   mlodywroclaw.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 55

   Brzmi dobrze z jedną uwagą. Takie plany należy korelować z cyklem koniunkturalnym na rynku nieruchomości. A ten właśnie jest w dołku.

   Ale może ANR stwierdziło, że proces przygotowania tych...rozwiń całość

   Brzmi dobrze z jedną uwagą. Takie plany należy korelować z cyklem koniunkturalnym na rynku nieruchomości. A ten właśnie jest w dołku.

   Ale może ANR stwierdziło, że proces przygotowania tych nieruchomości do sprzedaży to kwestia kilku lat - jeśli tak, to dobrze, że się za to wzięli. Choć te nieruchomości należało sprzedać rok temu, bo kolejnej "górki" mogą nie doczekać.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama