Wychowywać czy śledzić

  Wychowywać czy śledzić

  Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W Boguszowie kamery śledzą uczniów na lekcji. Czy to dobry pomysł? Opinie są podzielone.
  Materiały podobne
  Gimnazjum w Boguszowie-Gorcach to szkoła, jakich wiele na Dolnym Śląsku. Nie cieszy się złą sławą ani nie wyróżnia niczym szczególnym. Ale każdy ruch nauczycieli i uczniów śledzą tu kamery. Obserwowani są nie tylko na korytarzach czy przed budynkiem, jak np. w Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Głogowie, Legnicy i Wrocławiu, ale nawet podczas lekcji, bo kamery zainstalowano także w klasach. To rzadkość w skali kraju.

  - Dotąd zainstalowaliśmy kamery w 86 szkołach, jednak nie słyszałam, by gdzieś zamontowano je w salach lekcyjnych - mówi Ewa Kloc z wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego we wrocławskim urzędzie miejskim.

  Na pomysł wpadł Leonard Górski, dyrektor gimnazjum w Boguszowie.
  Poparła go rada rodziców i większość nauczycieli. To, co dzieje się w salach, można obserwować na monitorze w gabinecie dyrektora. Obraz jest przechowywany przez dwa tygodnie. Górski wyjaśnia, że nie chodziło mu o jakieś wyjątkowe kontrolowanie uczniów i nauczycieli podczas lekcji, ale o zwiększenie ich bezpieczeństwa i zapobieganie aktom wandalizmu.

  - Nie mamy problemów z przemocą, ale szkoła znajduje się w starym budynku i ma bardzo wąskie korytarze. Dlatego podczas przerw nie zamykamy klas. Teraz uczniowie mają świadomość, że łatwo da się ustalić sprawcę kradzieży, dowiedzieć się, kto zniszczył ławkę czy ściany - wyjaśnia.
  Sprawa tak głębokiego wnikania w prywatność podzieliła jednak nauczycieli i uczniów. Sceptycznie do pomysłu odnoszą się też psychologowie.

  - Zastanawiam się, czy nie wychowamy w ten sposób społeczeństwa zachowującego się porządnie tylko wtedy, gdy jest pod kontrolą - mówi Krystian Ogrodnik, który uczy języka polskiego w Boguszowie.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama