Dyplom za jednoczenie narodów

  Dyplom za jednoczenie narodów

  Edyta Golisz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Członkinie legnickiego Stowarzyszenia "Kobiety Europy" zostały docenione za Wigilię Narodów - organizowaną w Legnicy od ośmiu lat kolację wigilijną, podczas której przy wspólnym stole spotykają się przedstawiciele różnych narodów świata. Nawet z Peru, Kolumbii czy Japonii.
  Dyplom uznania za tę niezwykłą Wigilię przyznała legnickim paniom Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, działająca pod egidą ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz UNESCO.
  Po odbiór prestiżowego wyróżnienia Elżbieta Chocholska, założycielka i szefowa "Kobiet Europy", wybiera się w połowie lutego do Warszawy.

  - Pomysł, aby zorganizować Wigilię Narodów, zaczerpnęłam ze wspomnień z dzieciństwa - wspomina pani Elżbieta. - Gdy byłam małą dziewczynką, mieszkałam przy dawnej ul. Ułańskiej, obecnej Hutników w Legnicy. W okolicy żyło wiele rodzin innych narodowości. Bawiłam się na podwórku z dziećmi rosyjskimi, cygańskimi, żydowskimi, greckimi. I wspaniale się dogadywaliśmy. Dlatego kilka lat temu pomyślałam, że warto by było zapraszać do wspólnego, wigilijnego stołu przedstawicieli wszystkich narodowości mieszkających w Legnicy.

  Jak pomyślała, tak zrobiła. Osiem lat temu do wspólnej wigilii zasiedli w Legnicy Niemcy, Żydzi, Ukraińcy, Łemkowie i Rosjanie. Kilkadziesiąt osób. W ubiegłym roku gości było już pół tysiąca.
  Jedni mieszkają w Legnicy na stałe, inni tymczasowo. Ale wszyscy tak samo chętnie przychodzą na wieczerzę. Przynoszą narodowe potrawy, opowiadają o swoich zwyczajach.
  - Pan z Włoch przyniósł kiedyś na naszą Wigilię... pizzę - wspomina z uśmiechem Wiesława Habiak, członkini "Kobiet Europy". - A przedstawiciel Wietnamu kurczaka w mleku kokosowym i gitarę, na której wygrywał nam ichnie kolędy - dodaje Elżbieta Chocholska.

  Panie bardzo cieszą się z nagrody, bo to pierwsze tak poważne docenienie ich działalności. A zorganizowały już kilkadziesiąt imprez, choćby znane w regionie Święto Ogórka czy pokazy mody, na których - oklaskiwane przez własne wnuki - chodziły jako modelki. Wszystko robią społecznie. Jest ich 16. Policjantki, ekonomistki, pedagodzy. Jedne ciągle aktywne zawodowe, inne już na emeryturze.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama