Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taki jest Wrocław naszych marzeń

Marcin Torz
Czy plac Orląt Lwowskich będzie w przyszłości podobny do placu Grunwaldzkiego?
Czy plac Orląt Lwowskich będzie w przyszłości podobny do placu Grunwaldzkiego? Mikołaj Nowacki
300 pomysłów mieszkańców na lepszy Wrocław. Na ich podstawie architekci będą zmieniali miasto.

Czy zlikwidować wszystkie ogródki działkowe w mieście, a w ich miejsce stworzyć nowe - na Osobowicach? Jak powinny zmienić się okolice Dworca Świebodzkiego? Gdzie budować nowe linie tramwajowe, a gdzie drapacze chmur?

To tylko część pytań, na które będą musieli wkrótce odpowiedzieć urzędnicy. Do Biura Rozwoju Wrocławia wpłynęło właśnie aż trzysta pomysłów mieszkańców na miasto. Na ich podstawie ma powstać dokument, w oparciu o który pracować będą później wszyscy architekci i wydawane będą pozwolenia na budowę.

Nie wszystkie pomysły są trafione, nie wszystkie są realne. Ale pewnie znajdą się i takie, które pozwolą stworzyć lepszy Wrocław. Taki, o jakim marzą sami mieszkańcy.

Oto wybrane pomysły spośród zgłoszonych do urzędu.

Dworzec Świebodzki
Koniec z targowiskiem, które działa tu obecnie. Okolice dworca powinny zamienić się w nowoczesne centrum. Najlepiej zagospodarować je tak, aby przypominało zmodernizowany plac Grunwaldzki. Powinny tu powstać biurowce, centrum handlowe i mieszkania. Ale należy pomyśleć także o nowym układzie komunikacyjnym. Najlepszym rozwiązaniem byłby podziemny tunel.

Ogródki działkowe
Marchewka, cebula i pietruszka w mieście? Jeśli chcemy myśleć o rozwoju, trzeba z tym skończyć. Ogródki na Kowalach, Księżu Małym, Kosmonautów czy Nowym Dworze powinny zostać zlikwidowane. Wtedy tereny te będzie można zabudować. Ale działkowcy nie zostaną bez niczego. Wrocław mógłby przekazać im pola irygacyjne na Osobowicach. Powstałby tam gigantyczny ogród działkowy dla całej stolicy Dolnego Śląska.
Mapa wieżowców
Sky Tower, Odra Tower, Angel Wings - to trzy drapacze chmur, które za kilka lat mają stać we Wrocławiu. Każdy w innej części miasta. Trzeba to uporządkować. Powinna powstać miejska mapa wieżowców, która określi maksymalną wysokość budynków na poszczególnych osiedlach. Im bliżej centrum, tym budynki powinny być niższe. W samym sercu Wrocławia nie powinny mieć więcej niż 55 metrów, czyli tyle, ile ma budowany właśnie biurowiec Grunwaldzki Center przy rondzie Reagana.

Życie wokół tramwaju
Wrocław będzie miał wkrótce Tramwaj Plus, czyli szybką kolejkę miejską. Na początek połączy ona Gaj z Kozanowem i Leśnicę z Sępolnem. Ale nie stanie się lekarstwem na korki, jeśli nie zachęcimy mieszkańców do korzystania z niej. Taką zachętą będzie budowa przy trasie Tramwaju Plus dużych parkingów. Kierowcy zostawią wtedy cztery kółka i przesiądą się do kolejki. Warto też, by nowe biurowce powstały przede wszystkim wzdłuż trasy Tramwaju Plus. Im bliżej przystanków tworzone będą miejsca pracy, tym chętniej wrocławianie dojeżdżać będą do pracy komunikacją miejską.

Tramwaj do Radwanic
Radwanice to na dobrą sprawę już wrocławskie osiedle. Dlatego ważne jest, aby było połączone z resztą miasta, tak by można się było tutaj dostać nie tylko samochodem. Stąd pomysł wybudowania torowiska tramwajowego aż do Radwanic. Ale nie wzdłuż ulicy Opolskiej, ale przy tzw. trasie krakowskiej, czyli nowej szosie mającej przebiegać obok torów kolejowych z Wrocławia do Opola.
Wrocławskie ulice
Obecny układ ulic w mieście pozostawia wiele do życzenia. Nowe ulice są szerokie, a mimo to tworzą się korki. Może dlatego, że najważniejsze drogi mają zbyt mało przecznic? Ulica Legnicka, na przykład, przecinana jest tylko w siedmiu miejscach. Może warto przedłużyć ulicę Młodych Techników aż do Braniborskiej?

Knajpy w wieżowcach
We Wrocławiu jak grzyby po deszczu rosną wieżowce pełne biur. W większości z nich życie zamiera po godzinie 16, gdy kończy się praca. Czas to zmienić. W każdym wieżowcu właściciel powinien mieć obowiązek uruchomienia ogólnodostępnej restauracji lub pubu. Przykładem miałby być Paryż, który zbudował dzielnicę drapaczy chmur La Défense. Dotąd po godzinie 16 nie było tam żywej duszy. Dopiero niedawno władze stolicy Francji postanowiły temu zaradzić, właśnie uruchamiając lokale gastronomiczne.


A jaki jest Wrocław Państwa marzeń?

Czekamy na głosy pod adresem: [email protected]. Piszcie o swoich pomysłach i oceniajcie te, które właśnie dotarły do urzędników. Czy rzeczywiście tak powinno wyglądać nasze miasto w przyszłości? A może niektóre koncepcje, zamiast poprawić, pogorszą warunki życia w mieście?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska