Wrocławscy studenci jadą na Syberię, by wspinać się i...

  Wrocławscy studenci jadą na Syberię, by wspinać się i gotować na mrozie

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Ośmioro studentów Uniwersytetu Wrocławskiego wybiera się na wyprawę na Syberię. Należą do Koła Naukowego Studentów Geografii.
  Jadą do Salehardu, miasta w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym.

  Jako jedyna grupa z Polski wezmą udział w festiwalu młodych Open Youth Festival "Northern Lights", organizowanym przy okazji Międzynarodowego Roku Polarnego 2008/2009.
  - Będziemy rywalizować ze studentami z innych krajów, m.in. we wspinaczce górskiej, jeździe na nartach, gotowaniu na mrozie. Będzie też konkurs piosenki - wylicza Elżbieta Deja, jedna z uczestniczek wyprawy.

  Zawody będą rozgrywane w miastach po obu stronach rzeki Ob.
  - Nasz wyjazd przypada na kwiecień. Panuje tam wtedy 30-stopniowy mróz - dodaje Elżbieta Deja. - Rzeka nadal będzie zamarznięta. Nie ma na niej mostu, więc przeprawa wygląda tak, że jedzie się samochodami parę kilometrów po lodzie.

  Młodzi geografowie chcą poznać kolegów z Kanady, Wielkiej Brytanii, Rosji i nawiązać z nimi współpracę naukową. Zamierzają wymieniać się informacjami, prowadzić wspólnie badania związane z zimnym klimatem.

  - Większość z nas jest teraz na piątym roku studiów, więc nawiążemy kontakty, z których będą korzystać także nasi koledzy z młodszych roczników - mówi studentka geografii. - Liczy się też oczywiście przygoda i dotarcie na koło podbiegunowe. W planach mamy też wizytę w Petersburgu.

  Żacy już teraz rozpoczęli przygotowania do wiosennej eskapady. Co ciekawe, podróż do Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego wcale nie jest prostą sprawą, bo wydobywa się tam gaz, a to dla rosyjskich władz kwestia bezpieczeństwa państwa. Z tego powodu nie można tam dojechać ze zwykłą wizą turystyczną: trzeba mieć zaproszenie i odpowiednią adnotację na wizie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama