Pentagon zrobi wkrótce ekshumację w Lubinie

  Pentagon zrobi wkrótce ekshumację w Lubinie

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Amerykanie szukają lotnika z czasów wojny. W identyfikacji zwłok pomogą badania DNA.
  Porucznik Ewart T. Sconiers był bombardierem w amerykańskim samolocie B-17F, zestrzelonym w 1942 roku nad Francją. Trafił do stalagu w Żaganiu, gdzie hitlerowcy trzymali amerykańskich i brytyjskich oficerów. Nie doczekał końca wojny, w 1944 roku zachorował.

  W ciężkim stanie przewieziono go do szpitala wojskowego w Lubinie, gdzie 23 stycznia zmarł. Porucznik został pochowany na starym cmentarzu, który w latach siedemdziesiątych zniwelowano. Dziś rośnie tu park. Trudno rozpoznać, w którym miejscu przestronnego placu leżą szczątki bombardiera Eda.

  Ale jeśli ojczyzna zabiera kogoś rodzinie, to musi go tej rodzinie zwrócić. Tak sens prowadzonych po 65 latach intensywnych poszukiwań grobu Ewarta T.
  Sconiersa tłumaczy starszy bosman John Gray z Biura ds. Więźniów Wojennych i Osób Zaginionych w Akcji przy Pentagonie. Stanisław Tokarczuk, lubiński historyk, który pomaga Amerykanom, uważa, że wkrótce wszystko się wyjaśni.

  Dzięki wspomnieniom Stefanii Saracen, która w 1953 roku wraz z mężem wprowadziła się do domu nieopodal parku, udało się ustalić najbardziej prawdopodobne miejsce pochówku lotnika. Pani Stefania pamięta, że przy grobie porucznika rosła surmia - rzadkie drzewo pochodzące z Ameryki Północnej o liściach w kształcie serca. Niemiecki nauczyciel Kierschner - rdzenny lubinianin - opowiadał jej, że roślinę zasadził jeden z przyjaciół Ewarta T. Sconiersa.

  Według gen. Alberta Clarka, którego hitlerowcy więzili razem ze Sconiersem, porucznika pochowano w alejce prowadzącej w dół cmentarza, w siódmym grobie od brzegu. W 1948 roku sporządził nawet marszrutę, żeby kiedyś odnaleźć grób przyjaciela. Relacje Alberta Clarka i Stefanii Saracen wskazują mniej więcej na to samo miejsce.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama