Wieczorami

  Justyna Kościelna

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Gdy studenci czwartego roku wrocławskiej PWST usłyszeli, że choreografią w ich przedstawieniu dyplomowym zajmie się Maciek "Gleba" Florek, zwycięzca pierwszej edycji programu "You Can Dance", byli zdziwieni. Przed oczami stanął im gość znany z telewizyjnego show, który z teatrem wspólnego ma niewiele. Oj, trochę się pomylili...
  Bo Maciek ma wielkie ambicje. Nie boi się wyzwań. I jest tytanem pracy. - Nie będę Dodą ani Palikotem tańca współczesnego. Chcę się ciągle rozwijać, a nie uczestniczyć w chałturach - deklaruje.I się rozwija. Niedawno we Wrocławiu debiutował jako twórca choreografii w "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego". Na scenie stanęli studenci szkoły teatralnej, reżyserią zajął się Jerzy Bielunas.


  - Maćka znaliśmy tylko z programu rozrywkowego i na początku baliśmy się, że pójdzie w pop - przyznaje Mikołaj Woubishet, aktor.
  Ale "Gleba" dyplomowiczów zaskoczył. - Po prostu ma łeb do teatralnej roboty - mówią dziś studenci.
  - Jest przeuroczy i bardzo wrażliwy. Nie spodziewałam się, że tancerz będzie miał taką wiedzę na temat formalnego teatru - wyjaśnia Dagmara Bąk, aktorka. W samych superlatywach o Maćku mówi też Jerzy Bielunas.

  Ich współpraca zaczęła się w 2000 roku. Bielunas reżyserował wtedy koncert na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, a Maciek występował jako jeden z tancerzy. - Był bardzo wyrazisty i sceniczny. Absolutnie bez maniery.
  Jego profesjonalizm tak spodobał się reżyserowi, że zaczął go zapraszać do innych projektów. I tak Maciek z tancerza zmieniał się stopniowo w choreografa.

  - Ma ogromny potencjał, łatwo wychodzi poza formy rozrywkowe, nie myśli szablonowo. Wróżę mu dużą karierę, którą zresztą już robi - chwali swojego współpracownika Bielunas. I dodaje:
  - "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" był dla niego sprawdzianem. Zdał go na piątkę.

  Sam zainteresowany przyznaje:
  - Teatr uwielbiam, ale realizacja tego spektaklu to pierwsza tak duża rzecz niezwiązana z teatrem tańca. Inaczej pracuje się z tancerzami, którzy mają ogromną świadomość ciała, a inaczej z aktorami.

  Próby ze studentami na PWST trwały długo: wymyślali nowe ćwiczenia, każdy ruch miał wyrażać inne emocje. Akurat ciężką pracę aktorzy zapamiętają najbardziej.
  - Na początku dosłownie nas niszczył. Nigdy nikogo nie oszczędzał. Nigdy nie zaczynał próby spóźniony i nigdy nie kończył przed czasem. Wymagał od nas non stop koncentracji i pracy na najwyższych obrotach - wspomina Mikołaj.

  - Ciągle nas motywował. Swoją energią. On się chyba nigdy nie męczy - dodaje Dagmara.
  Studenci wspominają, że momentami czuli się jak ofiary eksperymentu. - Chodziliśmy po ścianach, skakaliśmy po stołach. Maciek nas wpasowywał w różne sytuacje. Przychodził z gotowymi pomysłami. Gdy jakaś koncepcja się nie sprawdzała, to jechaliśmy dalej, aż do skutku - opowiadają.
  Te wysokie wymagania, jakie stawiał swoim aktorom, sprawiły, że dorobił się ksywki... kat. Ale była też alternatywna. Kiedy nie dawał się aktorom we znaki, był po prostu Danceflorkiem.

  - Nawet jak się złości, to jest bardzo kulturalny - chwalą Maćka studenci. - Wady? Nie ma. No, może tylko zamordyzm, który momentami z niego wychodził - śmieje się Mikołaj.

  Najbliższe spektakle: 3, 6, 10 lutego, godz. 19 i 4, 5, 11, 12 lutego, godz. 11,
  PWST, ul. Braniborska 59, Wrocław.  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BRAWO

   OLO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   WOW byłem polecam pektakl BOMBA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Maciek - TAK DALEJ

   Annia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Maciek jest niezwykłym utalentowanym tancerzem i choreografem. Gratuluje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gleba jest ssssssssssuuper

   OLA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   rewelka uwielbiam go.....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama