Złoczyńca z komputera

  Złoczyńca z komputera

  Katarzyna Wilk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ze świadkami trzeba jechać po portret do Opola. Trzy lata uczy się spec od twarzy przestępców.
  Na Dolnym Śląsku nie ma specjalisty z uprawnieniami do wykonywania portretów pamięciowych przestępców. Policjanci muszą korzystać z pomocy fachowców z innych komend wojewódzkich w kraju.

  Jeleniogórscy mundurowi świadków wożą do Opola. Tak było niedawno z ludźmi, którzy widzieli, jak bito 24-letniego turystę w Karpaczu. Mężczyzna zmarł. Policja poszukuje sprawców, mając do dyspozycji znakomite portrety pamięciowe. Są wierne, wyraźne, jak dobrej jakości zdjęcia. Różnią się ogromnie od rysunków wykonywanych standardową metodą.

  Ale, by sporządzić nowoczesne portrety bandytów, jeleniogórscy funkcjonariusze jechali ze świadkami 350 km w obie strony. Podróż i praca nad portretami zajęła prawie cały dzień. Gdyby specjalista był na miejscu albo choćby we Wrocławiu, zaoszczędzono by czas i pieniądze.

  Ale w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu specjalista dopiero się szkoli.
  - Zatrudniliśmy osobę po Akademii Sztuk Pięknych, ale na razie się uczy - przyznaje Wojciech Wybraniec z biura prasowego komendy. - Potrwa to jeszcze dwa lata.

  W Opolu portrety pamięciowe w kolorze wykonuje się z pomocą programu komputerowego Photo Shop, który kosztuje ok. 4 tys. zł. Problemem jest jednak znalezienie odpowiedniego fachowca. Ten musi mieć certyfikat Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego. Takie uprawnienia mają 24 osoby w Polsce, m.in. ekspert z Opola.

  Jak tłumaczy Kamila Szala z Komendy Głównej Policji, aby zdobyć takie umiejętności, trzeba przejść trzyletni kurs. Kandydat musi mieć ukończone studia, najlepiej na kierunkach plastycznych i malarskich.
  - Brakuje takich osób - przyznaje Szala. - Bo same umiejętności plastyczne nie wystarczą.

  Specjalista odtwarzający wizerunek osób na podstawie słownego opisu musi mieć także predyspozycje psychologiczne. I powinien umieć pracować z ludźmi.
  - To świadek tworzy portret, ja tylko zmieniam go w obraz za pomocą programu - mówi opolski ekspert, który dziennie wykonuje dwa portrety. Przygotowanie jednego zajmuje ok. 4 godzin. Połowa tego czasu to rozmowa ze świadkiem.
  Ile zarabia taki spec? Średnie zarobki eksperta w opolskim laboratorium kryminalistycznym wynoszą 3,8 tys. zł brutto.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama