Wiatr to niebezpieczne fale i migotanie światła

  Wiatr to niebezpieczne fale i migotanie światła

  Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Farmy wiatrowe mogą zagrażać zdrowiu ludzi. Naukowcy: niebezpieczne są w kotlinach.
  Na Dolnym Śląsku może powstać 9 farm wiatrowych, dostarczających energię elektryczną. Tymczasem naukowcy przestrzegają przed budową wielkich wiatraków, zwłaszcza w kotlinach, bo ludzie mogą ucierpieć na zdrowiu. Na przykład z powodu infradźwięków, które powstają podczas obrotów łopat śmigieł.

  - Są to bardzo długie fale akustyczne - wyjaśnia prof. Andrzej Dobrucki z Politechniki Wrocławskiej, który zajmuje się tą problematyką. - Rozprzestrzeniają się na wiele kilometrów, przenikając nawet ściany betonowe. Przy dłuższym oddziaływaniu na organizm mogą powodować m.in. bezsenność, wymioty czy apatię.

  Dlatego, zdaniem profesora, budowa wiatraków w kotlinie to nie najlepszy pomysł. Bezpieczniejsze są farmy na równinach, gdzie fale szybciej się rozchodzą. Ale i wtedy powinny być zlokalizowane daleko od zabudowań, co najmniej 500 metrów.

  Groźne może się też okazać migotanie światła. Ekspert w tej dziedzinie, prof. Zbigniew Hanzelka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, twierdzi, że wiatraki mogą takie zjawisko wywoływać.
  - Ludzie mają wtedy problemy z koncentracją, odczuwają zmęczenie - mówi prof. Hanzelka.

  Na Dolnym Śląsku nie ma jeszcze pracujących farm wiatrowych, przyłączonych do sieci spółki EnergiaPro, dostarczającej energię mieszkańcom regionu. W 2008 r. do firmy wpłynęło w tej sprawie 48 wniosków; dla 9 już wydano warunki przyłączenia do sieci.

  W podgłogowskiej gminie Żukowice ma stanąć około 50 wiatraków. Inwestycją zainteresowane są dwie firmy polskie i jedna portugalska. Jednym z inwestorów jest Domrel Biuro Usług Inwestycyjnych ze Szczecina.
  - Decydującym parametrem jest hałas - mówi Tomasz Kucharski, kierownik projektu. - W nocy jego poziom nie może przekraczać 40 decybeli.

  Wiatraki mają też pojawić się m.in. w gminach Ścinawa, Wińsko i w Kotlinie Kłodzkiej.
  - Jestem temu przeciwna - mówi Elżbieta Brzostowska z Nowej Wsi w gminie Międzylesie. - Słyszałam o infradźwiękach. Odbijają się od wzniesień i wracają jak bumerang. Poza tym wiatraki zeszpecą nasz piękny krajobraz i odstraszą turystów.

  Burmistrz Tomasz Korczak potwierdza, że są przymiarki do budowy 20 wiatraków, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Dziś mieszkańcy Jerzmanowic koło Chojnowa spotkają się z radnymi i przedstawicielami firmy, która chce budować farmę wiatrową. Czy obawy ludzi zostaną rozwiane?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiatraki

   Stefan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 13

   Dziwię się, że dzielni jak zawsze zieloni nie protestują przeciw enrgii odnawialnej z elektrowni wiatrowych i wodnych. Pierwsze powodują SKAŻENIE KRAJOBRAZU (oprócz szkodliwości opisanych w...rozwiń całość

   Dziwię się, że dzielni jak zawsze zieloni nie protestują przeciw enrgii odnawialnej z elektrowni wiatrowych i wodnych. Pierwsze powodują SKAŻENIE KRAJOBRAZU (oprócz szkodliwości opisanych w artykule), drugie zakłócają naturalny bieg rzeki, niszczenie terenów (zalew pod zbiorniki), niszczenie niejednokrotnie siedlisk ptaków i unikatowych roślin Oczekuję większej aktywności pod hasłem "precz z energią odnawialną"! Już lepsze CO2.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wiatraki

   m.s. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 14

   w kotlinach moze byc problem bo to sa wneki rezonansowe. wzmacniaja fale.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama