Telewizja (Wrocław) bardzo mnie kręci

  Telewizja (Wrocław) bardzo mnie kręci

  Jacek Antczak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Alicją Grzymalską, nową dyrektorką TVP Wrocław
  Tydzień temu została Pani dyrektorem Telewizji Wrocław. Jaka była Pani pierwsza decyzja? Zmiana wystroju gabinetu?

  Po wejściu do gmachu telewizji w gabinecie spędziłam 5 minut, a potem odwiedziłam montażownie i przywitałam się z redakcją "Faktów". Chcę być tam, gdzie toczy się prawdziwe życie telewizji.

  Ale od kilku lat w ośrodkach regionalnych to życie zamiera. Ba, mówi się o ich likwidacji. To się zmieni za Pani rządów?


  Uważam, że ośrodki lokalne są bardzo potrzebne. Sama pracowałam w telewizji lokalnej i zdaję sobie sprawę, jak jest ważna dla społeczności regionalnej. Dla mnie najistotniejszym zadaniem jest to, by Wrocław był silnym ośrodkiem producenckim.

  Co to znaczy?

  Rzecz w tym, by Telewizja Wrocław miała jak najwięcej dobrych produkcji i programów dla innych anten telewizji. Żeby wykorzystać możliwości, jakie ma nasz ośrodek.

  A co z programem lokalnym, dla Dolnoślązaków?

  Telewizja Wrocław powinna być bardziej regionalna. By kładła nacisk nie tylko na informacje z Wrocławia, ale z innych miejsc na Dolnym Śląsku. Żeby pokazywała, jak region prężnie się rozwija, pokazywała jego atuty turystyczne i gospodarcze.

  Ależ Pani dyrektor, wszyscy dyrektorzy tego chcieli, a potem okazywało się, że nie ma na to pieniędzy, a Warszawa oszczędza na innych miastach.

  Wiem, że zarządowi też zależy na silnych ośrodkach. Choć wiadomo, jaka jest sytuacja finansowa telewizji.

  Jaka? Pewnie znakomita?

  Są oszczędności i redukcje. Nadal będą. Ale mam nadzieję, że mimo to uda nam się zrobić coś interesującego, co spowoduje, że oglądalność Telewizji Wrocław wzrośnie.

  A propos redukcji. Niedawno publikowaliśmy list otwarty, do poprzedniego dyrektora, by nie likwidował programu "Niech żyje kino", prowadzonego od kilkunastu lat przez Roberta Gonerę i Macieja Żurawskiego. Jest szansa, żeby na ten list odpowiedziała już Pani? I to pozytywnie?

  Jak najbardziej. Mam nadzieję, że wkrótce na antenie Telewizji Wrocław pojawi się więcej programów kulturalnych, dokumentalnych i historycznych. Powinniśmy promować młodych, utalentowanych twórców z regionu, których jest mnóstwo. Przecież do tego służy telewizja regionalna, to jest właśnie jej misją.

  A program o kinie wróci na antenę?

  Nie mogę podejmować pochopnych decyzji, dopóki nie zapoznam się z opinią zespołu. Ale programy, które pokazują dolnośląskich twórców, mają u mnie zielone światło.

  Mówi Pani o promowaniu młodych twórców, tymczasem ci doświadczeni ludzie telewizji szepczą, że Pani będzie po prostu miotłą, która wielu z nich wymiecie.

  Zapewniam, że nie mam żadnych instrukcji z Warszawy dotyczących zwalniania kogokolwiek. Wszystkie decyzje o zmianach kadrowych pozostają w mojej gestii, a nie uważam, by w ośrodku były potrzebne radykalne ruchy. Co nie oznacza, że zachowam status quo.

  To jakie będą? Przypuszcza się, że wprowadzi Pani do telewizji Grzegorza Brauna, związanego z prawicą dokumentalistę?

  Będę szukać nowych ludzi, ale akurat Grzegorza Brauna kimś nowym i nieodkrytym trudno nazwać. Na pewno nie będą to postacie związane ze środowiskiem sensu stricto politycznym. Telewizją mają się zajmować przede wszystkim ludzie kompetentni.

  Nie oszukujmy się, jeszcze nie było szefa telewizji, nawet regionalnej, który nie byłby z rozdania politycznego. A Pani jest z prawicowego, prezes Farfał jest z LPR…

  Wszyscy, którzy mnie znają, wiedzą, że nigdy nie byłam związana z LPR-em, nie znam Romana Giertycha, a Piotra Farfała poznałam niedawno, gdy już był w zarządzie TVP.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama