Pasażerka

  MIS

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Spektakl według powieści Zofii Posmysz we Wrocławskim Teatrze Współczesnym reżyseruje Natalia Korczakowska.
  Był rok 1963, kiedy Andrzej Munk kręcił słynny film "Pasażerka" według powieści Zofii Posmysz. Autorka powieści w czasie wojny była więźniarką obozów koncentracyjnych w Ravensbrück i Auschwitz. Książka i film to opowieść o małżeństwie Niemców, którzy na statku płynącym z Europy do Stanów Zjednoczonych spotykają tajemniczą dziewczynę. To Marta, dawna więźniarka obozu koncentracyjnego. Małżeństwo Waltera i Lizy układa się dobrze, choć oni sami niewiele wiedzą o swojej przeszłości. Walter nie ma pojęcia, że Liza była esesmanką, a tajemniczą pasażerkę zna z Auschwitz.

  Spektakl według powieści Zofii Posmysz we Wrocławskim Teatrze Współczesnym reżyseruje Natalia Korczakowska, znana dolnośląskim widzom teatralnym: w Teatrze Polskim wystawiła "Smycz", autorski spektakl Bartosza Porczyka, zwycięzcy Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 roku. W wałbrzyskim Teatrze im. Szaniawskiego pokazała swoją wersję "Skrzywdzonych i poniżonych" Dostojewskiego pt. "Nelly".

  Teraz młoda reżyserka stanęła przed trudnym zadaniem. Przed premierą powiedziała nam, że interesuje ją człowiek postawiony w bardzo trudnej sytuacji, a nie rozliczenie faszystowskich katów z ich relacji z ofiarami.
  - "Pasażerka" to piękna opowieść o miłości i jej rozpadzie - mówi Natalia Korczakowska. - Troje ludzi zamkniętych w klaustrofobicznej przestrzeni statku musi poradzić sobie z bardzo trudną sytuacją.
  Reżyserka nie pokazuje do końca, czy tytułowa pasażerka jest prawdziwą więźniarką, czy tylko tworem wyobraźni i wspomnień Lizy.
  Pasażerkę na Scenie na Strychu zagra Maria Czykwin, Lizę Agnieszka Podsiadlik, Waltera Jerzy Senator.

  Sobotnia premiera prowokuje do dyskusji. Już w piątek o godz. 18 na Dużej Scenie planowane jest spotkanie pt. "Po takiej wiedzy, jakie przebaczenie? Państwo, życie i wolność". Gościem będzie filozof prof. Leszek Kochanowicz, a rozmowie towarzyszyć będzie projekcja dokumentów: "Najdłuższy apel" poświęconego Auschwitz i "The sun doesn't shine in the camp" o życiu w obozie dla uchodźców w części okupowanej Palestyny.

  Zofia Posmysz będzie gościem spotkania 3 lutego o godz. 20. Wstęp na spotkania jest bezpłatny, ale trzeba zarezerwować sobie miejsce - tel. 071-358-89-20. Premiera spektaklu w sobotę o godz. 19.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama