Zabytkowy wagon wywieziony z Wałbrzycha [ZDJĘCIA]

  Zabytkowy wagon wywieziony z Wałbrzycha [ZDJĘCIA]

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zabytkowy wagon wywieziony z Wałbrzycha [ZDJĘCIA]
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej

  Wiozą złoty pociąg? - dopytywali mieszkańcy Wałbrzycha, widząc zabytkowy wagon przewożony na lawecie ulicami miasta. Szybko okazało się jednak, że to nie słynny niemiecki pociąg pancerny, a austriacki wagon z 1904 roku, który niszczał na wałbrzyskich ogródkach działkowych. Teraz trafił do muzeum w Jaworzynie Śląskiej.
  Przewożenie wagonu trwało dwa dni. - Najpierw wagon trzeba było przeciągnąć po ziemi, a następnie obrócić o dziewięćdziesiąt stopni by ostatecznie przepchać pod wiaduktem kolejowym linii Wałbrzych Główny – Kłodzko Główne. Ustawienie pod wiadukt było prostym zadaniem w porównaniu z przeciągnięciem wagonu pod wiaduktem kolejowym. Wiadukt ma wysokość 3.50 meta zaś wagon 3.80 metra. Trzeba więc było wykonać podkop w nawierzchni drogowej - opowiada Łukasz Romaniecki ze Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej. Dopiero po pokonaniu wiaduktu, wagon mógł trafić na lawetę.

  Na terenie ogródków działkowych „Zacisze” został postawiony w 1978 roku. Służył jako miejsce noclegowe dla gości i rodzin działkowców, którzy uczestniczyli w imprezach organizowanych przez działkowców. Od jedenastu lat nie był już jednak użytkowany.

  Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej dotarło do fabrycznych rysunków wagonu oraz producenta, firmy StEG Simmering Austria. - Wagon został zbudowany w roku 1904. Wnętrze wagonu jest oryginalnie zachowane, brakuje jedynie ławek i półek bagażowych - mówi Romaniecki.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to co jest

   Kanadol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wnętrze wagonu jest oryginalnie zachowane, brakuje jedynie ławek i półek bagażowych - mówi Romaniecki.

   To co jest orginalnego hehehe nic nie ma lol !!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wagon a Muzeum

   Przyjaciel jaworzyny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Proszę nie pisać, że wagon będzie sprowadzony do muzeum w jaworzynie śląskiej ponieważ pan romaniecki nie ma nic wspólnego z funkcjonującym w tym mieście Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku....rozwiń całość

   Proszę nie pisać, że wagon będzie sprowadzony do muzeum w jaworzynie śląskiej ponieważ pan romaniecki nie ma nic wspólnego z funkcjonującym w tym mieście Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Ten wagon będzie przechowywany zapewne w jego ogródku zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wagon

   Łukasz Romaniecki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Witam, myślałem, że sprawa jest jasna gdzie wagon trafił. Pan Romaniecki nie posiada ogródka. Ponadto ten, kto myśli, że Pan Romaniecki nie ma nic wspólnego z obecnym Muzeum to ma rację. Z drugiej...rozwiń całość

   Witam, myślałem, że sprawa jest jasna gdzie wagon trafił. Pan Romaniecki nie posiada ogródka. Ponadto ten, kto myśli, że Pan Romaniecki nie ma nic wspólnego z obecnym Muzeum to ma rację. Z drugiej zaś strony do powstania Muzeum Pan Romaniecki też się przyczynił. Gdy obiekt był rozkradany przez kolej i nie tylko Pan Romaniecki pisał do gminy aby ta może zainteresowała się obiektem. Tak też się stało i do dziś obiekt ma nowego gospodarz .zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Zabytkowy wagon z Wałbrzycha już w Jaworzynie Śląskiej na terenie gminnej bocznicy Jaworzyna ląska

   Łukasz Romaniecki

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Zabytkowy wagon z Wałbrzycha już w Jaworzynie Śląskiej na terenie gminnej bocznicy Jaworzyna Śląska – Pastuchów.

   W dniu 17.09.2015r. w godzinach porannych członkowie Stowarzyszenia Miłośników...rozwiń całość

   Zabytkowy wagon z Wałbrzycha już w Jaworzynie Śląskiej na terenie gminnej bocznicy Jaworzyna Śląska – Pastuchów.

   W dniu 17.09.2015r. w godzinach porannych członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej oraz innymi społecznikami rozpoczęli akcję związaną z przemieszczeniem wagonu z ulicy Nowy Dom na ulicę Marii Skłodowskiej Curie. Na kilka tygodni przed planowanym przewozem wagonu SMKJ przygotowało teren, które polegało na wykoszeniu roślinności oraz wyburzeniu betonowych postumentów, na, których znajdował się wagon. Operacja przestawienia wagonu na ulicę Mari Skłodowskiej Curie była najtrudniejszym etapem, ponieważ wagon trzeba było przeciągnąć po ziemi, a następnie obrócić o dziewięćdziesiąt stopni by ostatecznie przepchać pod wiaduktem kolejowym linii Wałbrzych Główny – Kłodzko Główne. Ten etap zadania znacznie ułatwiła nam firma Carson – TT z Wałbrzycha, która dysponuje ciężkim holownikiem drogowym. Ustawienie pod wiadukt było prostym zadaniem w porywaniu z przeciągnięciem wagonu pod wiaduktem kolejowym. Wiadukt ma wysokość 3.50 meta zaś wagon 3.80 metra. Różnicę tą pokonano wykonując podkop ręczny w nawierzchni drogowej.
   W dniu 18.09.2015r. w godzinach rannych uniesiono wagon dźwigiem samochodowym, a następnie załadowano na lawetę niskopodwoziową. Rozładunek wagonu odbył się na ulicy Ceglanej w Jaworzynie Śląskiej.

   Trochę historii
   Wagon jak wynika z uzyskanych informacji od działkowców został postawiony na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych ROD „ Zacisze” w roku 1978. Wstawienie odbyło się z nieistniejącego dziś drugiego toru linii Wałbrzych Główny – Kłodzko Główne przy użyciu dźwigu kolejowego. Przeznaczenie wagonu to miejsce noclegowe dla gości i rodzin działkowców, którzy korzystali z Sali działkowca przy okazji różnych imprez organizowanych prze działkowców. Od roku 2004 wagon przestał pełnić swoja pierwotną rolę. W roku 2014 Stowarzyszenie zainteresowało się wagonem, który jak na obecne czasy jest w dość dobrym stanie. Prowadzone rozmowy z Zarządem ROD „ Zacisze” przyniosły rezultaty, a wagon w roku 2015 sprzedano SMKJ za symboliczną kwotę.
   Wałbrzyszak, bo tak go nazywamy jest pozbawiony układu cięgłowo – zderzonego oraz układu hamulcowego i podciągów. Nie zraża to nas jednak, ponieważ w wyniku przypadkowego odkrycia znaleźliśmy w polce taki sam wagon z przebudowanym nadwoziem. Podwozie jest zachowane w stanie nienaruszonym, a obecny właściciel zezwolił na demontaż w/w elementów. Wnętrze naszego wagonu jest zachowane oryginalnie brakuje jedynie ławek i półek bagażowych. Dla potrzeb działkowców przejście pomiędzy przedziałami zakryto dzieląc wagon na dwie nierówne części. Zachował się również przedział WC.

   Stowarzyszenie dotarło do fabrycznych rysunków wagonu oraz producenta, którego jest firma StEG Simmering Austria, wagon został zbudowany w roku 1904.

   Stowarzyszenie dziękuje firmie Carson – TT z Wałbrzycha za pomoc w przestawieniu wagonu, Fundacji Grupy PKP za sfinansowanie kosztów dźwigu. Podziękowania dla kolegów Miłośników Kolei z Zielonej Góry, za pomoc w transporcie.

   Jednocześnie zwracamy się do wszystkich firm i instytucji o wsparcie naszej organizacji przy pracach remontowych posiadanego taboru. Na dzień dzisiejszy na gminnej bocznicy Jaworzyna Śląska – Pastuchów posiadamy łącznie 11 sztuk wagonów, z czego trzy to wagony osobowe. Posiadamy również cztery lokomotywy spalinowe oraz drezynę motorową.
   Nasze działania realizujemy wyłącznie z własnych funduszy, co przy zaledwie czteroosobowym zespole jest trudne.
   Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej funkcjonuje na gminnej bocznicy kolejowej Jaworzyna Śląska - Pastuchów.
   Łukasz Romaniecki
   SMKJ
   www.smkjaworzyna.pl.tl
   dl2@o2.plzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo!

   gościu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Gratulacje! Świetny zabytek! Fajnie, że został uratowany.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   takie zabytki to ja mam w tyle

   maruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   wyglada jak barak budowlany z PRLu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama