Dziś początek jesieni, kalendarzowej

  Dziś początek jesieni, kalendarzowej

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W kalendarzu jesień, za oknami wciąż będzie lato

  W kalendarzu jesień, za oknami wciąż będzie lato ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

  21 stopni, spore zachmurzenie, ale brak opadów - tak zapowiada się pierwszy dzień jesieni. Dziś o godzinie 10.20 wypada tzw. punkt równonocy, kiedy to obie półkule Ziemi są równomiernie oświetlone. Wtedy właśnie rozpoczyna się jesień astronomiczna i kalendarzowa. Jednak we Wrocławiu wciąż czekają nas letnie temperatury i pogoda jak w wakacje.
  W kalendarzu jesień, za oknami wciąż będzie lato

  W kalendarzu jesień, za oknami wciąż będzie lato ©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

  - Mimo nazwy, w równonoc jesienną, dzień jest nieco dłuższy od nocy. Z każdym kolejnym dniem będzie się skracał o 4 minuty - wyjaśnia dr Paweł Preś z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jutro słońce wzejdzie o godz. 6.39, a zajdzie o 18.49.

  Najbliższe pięć tygodni to przede wszystkim pogoda wyżowa i związane z nią babie lato. - Z południa i południowego-wschodu nadciągają układy wysokiego ciśnienia, a wraz z nimi masy ciepłego i suchego powietrza, przynoszące pogodę dosyć ciepłą i bezchmurną - mówi dr Marek Błaś z Zakładu Klimatologii i i Ochrony Atmosfery na Uniwersytecie Wrocławskim.
  Nie raz zrobi nam się jednak zimno, zwłaszcza nad ranem. Dzień bowiem jest już na tyle krótki, a noc długa, że nad ranem można spodziewać się lekkich przymrozków. - W ciągu dnia zaś temperatura szybko wzrasta nawet powyżej 20 stopni. Charakterystyczne dla jesieni jest też tworzenie się mgieł przyziemnych, gdy spadek temperatury będzie wyraźny, a powietrze bardziej wilgotne - dodaje dr Błaś.  Potwierdzają to dane polskich i zagranicznych serwisów pogodowych. Długoterminowe prognozy na najbliższe dwa tygodnie są dość optymistyczne. Początek jesieni będzie łagodny. Jutro termometry we Wrocławiu pokażą 22 stopnie. Będzie pochmurnie z przejaśnieniami, ale bez opadów.

  W czwartek towarzyszyć nam będzie zachmurzenie zmienne, termometry pokażą o jedną kreskę mniej niż jutro. Padać nie będzie. Piątek i sobota przyniosą ochłodzenie, temperatura spadnie do 14-15 stopni. Będzie pochmurno i może padać. W niedzielę znów pogodniej i bez opadów. Temperatura wzrośnie do 17 stopni. Przyszła środa, 30 września, to ostatni dzień akademickich wakacji. Również zapowiada się udanie. Termometry pokażą maksymalnie około 20 stopni, będzie słonecznie i bez deszczu. Od 1 do 6 października temperatury będą spadać od 17 do 12 stopni Celsjusza. Wtorek, 6 października, znów może być pochmurny i deszczowy.

  Jesienią czekają nas też chłodniejsze noce. Minimalne temperatury po zmroku w tym tygodniu spadną do 10-12 stopni. W kolejnym tygodniu będzie jeszcze chłodniej i na pewno przyda się ciepła kołdra. Termometry nocą pokażą nawet zaledwie 3 stopnie powyżej zera.  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama