Grozili im śmiercią. Uciekli z Syrii do Szczecina. Do...

  Grozili im śmiercią. Uciekli z Syrii do Szczecina. Do Samira, który ratuje życie

  Bogna Skarul

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Dr Samir Zeair (z lewej) jest ordynatorem w szpitalu w Szczecinie. Majed czasami pomaga wrestauracji żony Samira

  Dr Samir Zeair (z lewej) jest ordynatorem w szpitalu w Szczecinie. Majed czasami pomaga wrestauracji żony Samira ©Archiwum

  Nie planował, aby do Szczecina ściągnąć niemal całą swoją i żony rodzinę. Ale tak ratuje im życie. Nie tylko im. Przecież codziennie w szpitalu staje przy stole operacyjnym.
  Dr Samir Zeair (z lewej) jest ordynatorem w szpitalu w Szczecinie. Majed czasami pomaga wrestauracji żony Samira

  Dr Samir Zeair (z lewej) jest ordynatorem w szpitalu w Szczecinie. Majed czasami pomaga wrestauracji żony Samira ©Archiwum

  Zobacz więcej: Gdzie trafią uchodźcy? Jaką pomoc otrzymają? Wszystko, co trzeba wiedzieć nt. uchodźców  Gdy spotykają się w domu dr Samira Zeaira, przy stole zasiada ich szesnaścioro. Większość przyjechała w ostatnich dwóch latach. Musieli uciekać z Syrii przed działaniami wojennymi. Polska jest dobrym dla nich adresem. Tu mają miejsce zaczepienia, mają Samira, który jest ich bratem, kuzynem, zięciem, wujkiem.

  Dr Samir Zeair jest ordynatorem Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

  Jest też laureatem ubiegłorocznej edycji plebiscytu „Głosu” Hipokrates. Został wybrany Lekarzem Roku przez innych lekarzy, ale także pielęgniarki i farmaceutów.

  Jeszcze za Gierka

  Dr Samir Zeair przyjechał do Polski jeszcze za Gierka. Był rok 1978. W Szczecinie znalazł się zaraz po studiach, bo tu miał możliwość specjalizacji. Chciał być chirurgiem.

  - Ale tak naprawdę to taksówkarz zawiózł mnie z Dworca Głównego do szpitala przy ul. Arkońskiej - śmieje się.

  Do Polski przyjechał zaraz po maturze. W ambasadzie polskiej musiał zdać test kwalifikacyjny. Wtedy nie znał jeszcze ani słowa po polsku.

  Skąd pomysł, aby studiować w zimnej Polsce? Ojciec 18-letniego Samira był inżynierem. Współpracował z polskimi inżynierami, którzy do Syrii przywozili specjalistyczne urządzenia w ramach międzynarodowych kontraktów. Młody Samir był ich tłumaczem.

  - Mój ojciec miał swoją firmę i dość częste kontakty z Polakami. Z niektórymi się nawet zaprzyjaźnił. Ojciec wymyślił do tych silników dodatkowe urządzenia, które miały wspomóc polski sprzęt i zabezpieczyć go podczas pracy w wysokich temperaturach. Ojciec współpracował z polskim producentem silników do maszyn rolniczych - Andorią z Andrychowa, która wysyłała te silniki do Syrii - wspomina dr Samir Zeair. - A to urządzenie jakie wymyślił mój ojciec bardzo się przydało. Polacy w ramach podziękowania zaproponowali ojcu, aby mnie wysłał na studia do Polski. Marzyłem o studiach technicznych. Chciałem zostać mechanikiem, bo Polska kojarzyła nam się z przemysłem ciężkim, z maszynami wielkimi silnikami i niesamowita inżynierią.

  Ale do Polski przyjechał za późno

  Przed rozpoczęciem studiów Samir musiał zaliczyć specjalne kursy językowe w Studium Języka Polskiego. Szkoła języka polskiego dla obcokrajowców znajdowała się wtedy w Łodzi. Ale gdy przyjechał do Łodzi okazało się, że w studium nie ma już miejsca na kursach technicznych, zostały jedynie medyczne.

  - Postanowiłem, że pierwszy semestr nauki języka polskiego spędzę z grupą medyczną a później przeniosę się do technicznej - opowiada. - Ale zakochałem się w medycynie.

  Kraj miodem i mlekiem płynący

  Jeszcze gdy był w Syrii i pytał w polskiej ambasadzie co ma ze sobą wziąć do Polski. Powiedziano mu, że nic, bo to kraj mlekiem i miodem płynący. Ale tata kupił mu gdzieś od kogoś 200 zł. Te pieniądze młody Samir schował w skarpecie.

  - Te 200 zł mnie uratowały - opowiada dr Samir Zeair. - Gdy wylądowałem na lotnisku na Okęciu, taksówkarzowi podałem adres Studium Językowego. Nie wiedziałem, że Łódź to inne miasto, że to tak daleko od Warszawy. Taksówkarz zawiózł mnie dokładnie na podany przeze mnie adres. Na taksometrze dokładnie wybiło 200 zł za kurs. Cały mój majątek wydałem wciągu jednego dnia.

  Później były studia medyczne w Lublinie i zaraz po nich specjalizacja w Szczecinie. Ówczesny ordynator, dr Umiński, opowiedział Samirowi o tym, że na oddziale chirurgii przeszczepiane są nerki i trwają przygotowania do przeszczepu wątroby.

  -To mi wtedy strasznie zaimponowało. Po kilku minutach zostałem przyjęty i pracuję tu do dziś. W tamtym czasie możliwość zrobienia specjalizacji z chirurgii była tylko w Szczecinie - dodaje.

  Po paru latach do Samira dołączył jego brat, który do Polski przyjechał też na studia. Też chciał zostać lekarzem. Też chirurgiem. W tej chwili pracuje w szpitalu klinicznym na Pomorzanach w Szczecinie. Też na transplantologii.

  - Mój brat mieszka teraz w Gryfinie (30 kilometrów od Szczecina), bo tam na początku zaczął pracować. Tam się zadomowił. Tam ma dom, rodzinę i przyjaciół. A w poprzedniej kadencji był nawet radnym w Gryfinie - mówi z dumą dr Zeair.

  Syria to taki ładny kraj. Był...

  - Nigdy nie myślałem, aby do Polski, do Szczecina ściągać rodzinę - przyznaje dr Samir Zeair. - Przecież Syria to taki ładny kraj. Był...

  To wszystko przez tę wojnę. Przyznaje, że jego rodzina bardzo w Syrii ucierpiała. Kto mógł przyjechać do Szczecina, ten przyjechał. W Syrii stracili wszystko. Musieli ratować swoje życie.

  Każdy z nich miał tam swoją pracę. Był ustatkowany. Dobrze się im powodziło. Mieli swoje domy, samochody, satysfakcjonującą pracę. Musieli uciekać z Syrii w pośpiechu. Zostawili tam wszystko.

  Wciągu dwóch ostatnich lat przyjechali do Samira dwaj bracia z rodzinami, brat żony z rodziną, najstarsza siostra Samira, jej syn z rodziną, teść i teściowa. W sumie 16 osób. Wszyscy otrzymali w Polsce azyl polityczny, mają status uchodźcy.

  Bo karmił bezdomnych

  Nie jest im łatwo. W Syrii jeden z braci Samira miał restaurację. To była bardzo znana restauracja w mieście. Z dnia na dzień musiał ją opuścić.

  - To zdarzyło się w czasie kiedy do miasta, gdzie mieszkał mój brat, z terenów bezpośredniej walki zaczęli napływać uchodźcy - opowiada. - To byli ludzie, którzy mieszkali w osadach, z dala od jakiegokolwiek miasta. Nie mieli się gdzie podziać. Spali na ulicach. Nie mieli co jeść. Mieszkańcy miastach cieli im jakoś pomóc. Do restauracji mojego brata przynosili mąkę, warzywa, a on ze zbieraniny tych darów przygotowywał posiłki. Rozdawał to później na ulicy. Robił to całkowicie bezinteresownie. Za to właśnie został aresztowany. jego żona też. Siedzieli w więzieniu. Udało się ich jakoś z tego więzienia wyciągnąć. Ale musiał uciekać dalej. Dowiedzieliśmy się, że już na niego i jego żonę zapadł wyrok. Mieli go sprzątnąć. Brat z żoną i dziećmi uciekali w nocy przez Liban. Musieli ratować swoje życie.

  Uciekł bo nie chciał używać broni

  Z kolei brat żony, który do Szczecina przyjechał parę miesięcy temu, w Syrii mieszkał w rejonach spokojniejszych, na terenach gdzie jeszcze się nic specjalnego nie działo. Ale ludność już przygotowywała się do obrony przed żołnierzami. Zaczęli budować barykady, kupowali broń.

  - Brat żony nie chciał mieć broni. Nie chciał z nią chodzić. Sąsiadom się to nie podobało. Zaczęli go traktować jak wroga, był jakby trędowaty. Sąsiedzi nie mogli zrozumieć dlaczego on tej broni nie chce - opowiada dr Zeair.

  Najpierw spalili mu budynek, w którym mieściła się jego firma. Była to firma spedycyjna. Brat żony, który w Syrii skończył studia handlu zagranicznego, zajmował się załadunkiem statków.

  - Dobrze mu się powodziło - podkreśla dr Zeair. - Ale nie miał właściwie wyjścia. Po pożarze biura, ktoś pobił jego trzyletnie dziecko. Zaraz potem pojawiły się kolejne ostrzeżenia - najpierw głuche telefony, później już z groźbami.

  - Grozili mu, że go zabiją. Nie miał wyboru, uciekł do Polski.

  Poświęciła się dla dzieci

  Najstarsza siostra Samira do Szczecina przyjechała z dziećmi brata. Nie miał kto przywieźć dzieci. Rodzicem usieli uciekać inną drogą.

  Z kolei syn najstarszej siostry Samira jednego dnia stracił wszystko. Jego gabinet stomatologiczny w Damaszku po nalocie zmienił się w jedno gruzowisko.

  - On żył w dzielnicy, gdzie mieszkali przede wszystkim Palestyńczycy. To była dzielnica dla uchodźców palestyńskich. A ci stali się celem ataków rakiet. Pociski zniszczyły całą dzielnicę. Siostrzeniec nie ma już ani gabinetu, ani mieszkania. Stracił wszystko. Nie miał się gdzie podziać. Musiał uciekać.Wyjechał z żoną i dziećmi do Libanu. Stamtąd do Polski. Nie miał innego wyjścia.

  Artykuł został opublikowany 15 stycznia 2015 roku w Magazynie Głosu Szczecińskiego

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szyneczka

   Historyczna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To wszystko co jest opisane to wielkie kłamstwo ani słowa prawdy w tym wywiadzie artykule oglądałam program Warto Rozmawiać i ten Syryjczyk był boże klepał takie bzdury Miriam dosłownie go...rozwiń całość

   To wszystko co jest opisane to wielkie kłamstwo ani słowa prawdy w tym wywiadzie artykule oglądałam program Warto Rozmawiać i ten Syryjczyk był boże klepał takie bzdury Miriam dosłownie go zajechała jak debile nawiedzeni o tym ich mochamedzie czy jaki on tam ten co miał 9 żon a ta 9 miała 6 lat Włoska dziennikarka nazwała tego ich mohameta PEDOFILEM normalnie na wymioty zbiera człowieka jak słyszy takie bzdury co oni klepią ciągle ten ich mohamed allah i tak wkoło Macieja szok co za ciemnota szkoda że tematu OBRZEZANIA nie poruszyli był by ubaw po pachy jednak jeszcze czarownicy i szamanie są muzułmanie to kundle obrzezane czy Bóg każe te barbarzyństwa robić ???????? gdzie to jest ZAPISANE ? JA PIERDZIELE Ludzie to fanatyzm szowinizm a gdzie to dziadostwo jak będzie chciało swoich umrzyków chować to gdzie ? ja nie życzę sobie by na moim cmentarzu albo na naszej ziemi O NIE tylko nie to palić ich a oni się jedzą mąż ma prawo zjeść żonę muzułmanie to kanibale jak Brytyjski profesor opowiadał zgadza sie to pół biedy ja się po prostu brzydzę tych obcych i nie chcę by oni byli w moim kraju u siebie niech sonie robią co chcą ale z Polski wyjazd muzułmanie od małego są uczeni zabijania i nikt mi nie powie że się mylę tak mówi ich ta księga zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska dla rodowitych polaków

   matka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Turcy żywy przykład w Niemczech są wszędzie bo Turcy jak wiemy stawiają na rozmnażanie nie na edukację są w Niemczech od końca II Wojny światowej 70 lat i co ? jest gorzej niż Niemcy sobie...rozwiń całość

   Turcy żywy przykład w Niemczech są wszędzie bo Turcy jak wiemy stawiają na rozmnażanie nie na edukację są w Niemczech od końca II Wojny światowej 70 lat i co ? jest gorzej niż Niemcy sobie wyobrażali zero integracji wręcz mówią jeśli dojdzie do konfliktu zbrojnego nie ważne że urodził sie w Niemczech będzie walczył po stronie Tureckiej jestem muzułmaninem nie Niemcem to jest podziękowanie za to że mógł być w bogatym kraju i cywilizowanym się urodzić szkoły ? nie uczą się wcale byle gimnazjum i koniec bandy kradzieże lenie śmierdzące mają swój świat islamu swoje dzielnice i nie ma mowy o integracji z Niemcami tyle jest z muzułmanów dobrego każdy ma swój kraj i musi wracać do siebie nie ma mowy by obcy kulturowo mogli mieszkać w naszym kraju pomagać można jak ktos chce ale wysyłać pomoc tam gdzie jest potrzebna nie ma mowy o przyjmowaniu ich do naszego kraju absolutnie dla białych Europejczyków tak ale dla obcych kultur jaką są muzułmanie NIE zero tolerancji można handlować wymiana itd sprawy gospodarcze ale nie wolno im się osiedlać w Polsce zakaz wprowadzenia by te niewolnice ściągnęły te szmaty z głów bo dzieci się boją one nie podają ręki na przywitanie debilstwo jak i rasizm , nie tolerancja szlachta muzułmańska ale nasze pieniądze im nie przeszkadzają ? wynocha dziadostwo na pustynię ona dla dziennikarza i redaktora ręki nie poda w studio bo ALLACH ją zje czy co ? co ta dziwactwa niech się debile wynoszą razem z Tatarami ludzie my chcemy normalnie spokojnie żyć ja nie mam zamiaru słuchać w domu płaczu dziecka że muzułmańskie plemiona będą zwracać uwagę mojemu dziecku że je kanapkę z szynką wieprzową albo jeszcze inne dziwadła jak się coś nie podoba to lepiej niech się wyniosą z naszego kraju szamani zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skandal

   Polka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dlaczego w krajach muzułmańskich mówię też o Arabach nie wolno jest zakaz budowania kościołów chrześcijańskich czy prawosławnych ? a muzułmanom pozwala się budować w Polsce meczety ? kto zezwala na...rozwiń całość

   Dlaczego w krajach muzułmańskich mówię też o Arabach nie wolno jest zakaz budowania kościołów chrześcijańskich czy prawosławnych ? a muzułmanom pozwala się budować w Polsce meczety ? kto zezwala na to ? i jakim prawem czy ktoś pytał Polaków o zgodę ? czy było referendum ? politykom powiemy nie przy następnych wyborach Arby niech budują w KRAJACH MUZUŁMAŃSKICH te ich meczety ale nie w Polsce komu tak zależy na nienawiści i sianiu jej po przez takie czyny ? jacyś imamy szamany w Polsce litości co to ma być ? plemiona szamańskie ściągają do Polski by co ? i w imię czego ? jaki zysk z tego plemienia muzułmańskiego ? to że robimy na nich ? skandal i debilizm zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie dla muzułmanów w Europie

   Polka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   http://warszawskagazeta.pl/kraj/item/3253-zgwalcona-europa-przekonaj-sie-na-jaka-skale-niemcy-sparalizowala-fala-gwaltow...rozwiń całość

   http://warszawskagazeta.pl/kraj/item/3253-zgwalcona-europa-przekonaj-sie-na-jaka-skale-niemcy-sparalizowala-fala-gwaltow

   http://www.polishexpress.co.uk/imigrant-z-somalii-zgwalcil-kobiete-na-smierc/ Polecam to jest straszne ja tez często przebywam w Niemczech i widzę co się dzieje to dla lekarza Syryjskiego o jego rodakach prawda jest taka że muzułmanie nie pasują do nas i nigdy się nie zintegrują nie ma co się okłamywać muzułmańskie gadanie jest kłamstwem i nic nie znaczy to słowa bez pokrycia w 625 r juz byli w Europie podbijali Europę i nawracali na islam wtedy udało się was wygonić z Europy widać znowu problem powraca czy my się kiedyś was pozbędziemy ? ja mam dwoje dzieci mam tez córkę nie daj boże jak jej włos z głowy spadnie to nie ręczę za siebie wymierzę sprawiedliwość sama dla barbarzyńców muzułmańskich wyjedzcie z Europy i z Polski nie stwarzajcie nam problemów i nie prowokujcie nas do zła tyle w temacie Bo my do krajów muzułmańskich nie emigrujemy zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska dla rodowitych polaków

   Polka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dlaczego muzułmanie uciekają do Europy ? co muzułmanie osiągnęli w swoim świecie ? dlaczego Europejczycy nie emigrują do Syrii na bliski wschód ? była wojna w Europie bliski wschód nam nie pomagał...rozwiń całość

   Dlaczego muzułmanie uciekają do Europy ? co muzułmanie osiągnęli w swoim świecie ? dlaczego Europejczycy nie emigrują do Syrii na bliski wschód ? była wojna w Europie bliski wschód nam nie pomagał młodzi mężczyżni nie uciekali tylko walczyli z wrogiem a to co dzis oglądamy to jest inwazja ja jestem przeciwna by jakikolwiek muzułmanin zamieszkiwał w moim kraju wszyscy muszą wrócić do siebie bez dyskusyjnie muzułmanie to barbarzyńcy ,gwałciciele mordercy islam jak muzułmanie to zło to plemiona dziczy które nic nie osiągnęły przez wieki które nic pozytywnego nie wniosły do cywilizacji świnia ma więcej kultury od muzułmanina swoje poglądy i obrzędy niech prawią w swoich krajach a nie w Europie i nie a zwłaszcza w Polsce zdobył zawód w Polsce niech jedzie do Syrii i tam ratuje życia w Polsce jest nie potrzebny wręcz zbędny do Polski mogą przyjechać Białorusini mamy naszych rodaków którzy chcą i czekają na przyjazd do Ojczyzny muzułmanie tutaj w naszej ojczyżnie nie są mile widziani a co więcej są nie chciani zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie znal sslowa po polsku a byl tlumaczem?

   ktv (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 14

   Wtedy nie znał jeszcze ani słowa po polsku. Skąd pomysł, aby studiować w zimnej Polsce? Ojciec 18-letniego Samira był inżynierem. Współpracował z polskimi inżynierami, którzy do Syrii przywozili...rozwiń całość

   Wtedy nie znał jeszcze ani słowa po polsku. Skąd pomysł, aby studiować w zimnej Polsce? Ojciec 18-letniego Samira był inżynierem. Współpracował z polskimi inżynierami, którzy do Syrii przywozili specjalistyczne urządzenia w ramach międzynarodowych kontraktów. Młody Samir był ich tłumaczem.

   Co to za glupoty ten autorzyna tu wypisuje?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Inny język

   M (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

   Może np. po angielsku się porozumiewali a on to tłumaczył ojcu, nie musiał to być wcale Polski język.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   propaganda do tego tania

   taki sobie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 18

   czyli przybyl sam po jakims czasie dolaczylo 20 czlonkow rodziny teraz ma byc minimom 12 ooo [pracusi] a po kilku miesacach 60 000 nowych [pracusi] z tytulu laczenia rodzin. Jade na Wegry Orban ma...rozwiń całość

   czyli przybyl sam po jakims czasie dolaczylo 20 czlonkow rodziny teraz ma byc minimom 12 ooo [pracusi] a po kilku miesacach 60 000 nowych [pracusi] z tytulu laczenia rodzin. Jade na Wegry Orban ma jaja i nie liczy na krzeselko w Brukseli czyli nie jest na sprzedarzzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   doktor

   Polka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Masz rację naściąga felczer szarańczy oni jak szczury się rozmnażają gonić muzułmanów z Polski nie ma tolerancji dla nich to nie ludzie to plemiona deportacja

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Profesor

   BK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Pan profesor leczy Polakow od 20 lat w Polsce- zanim sie wypowiesz to doinformuj się!!nie jest jakims tam uchodzcą

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   troglodyci...

   wtf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Takich jak ty to tylko na "sprzedarz"...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama