Od bimbru do proboszcza

  Od bimbru do proboszcza

  Janusz Michalczyk, redaktor "Polski-Gazety Wrocławskiej"

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Tradycja w narodzie nie ginie, o czym przypomniał wtorkowy wybuch w 10-piętrowym wieżowcu w Lubinie.
  W środę potwierdzono wcześniejsze pogłoski, że eksplodowała aparatura do pędzenia bimbru. Mogłoby się wydawać, że skoro w sklepie za parę groszy można kupić zajzajer pod nazwą nalewki, nikomu nie chce się już bawić w chałupniczą produkcję siwuchy, a tu proszę - głośny, można powiedzieć, dowód. No i rzucający się w oczy, bo wypadła jedna ściana.

  Wrocław nie jest wcale gorszy od Lubina pod względem troski o zachowanie tradycji. Właśnie powstaje tu miejski szlak, który wiedzie od warsztatu szewca do jaskini kuśnierza, a stamtąd do wytwórcy ram. Nie trzeba gapić się na kanał Discovery - wszystko mamy na żywo i można pomacać. A bardziej wrażliwym osobnikom rzemieślnik przy okazji kropnie pogadankę o ginącym zawodzie.

  Świat pędzi do przodu, ale coraz częściej oglądamy się wstecz, gdy wszystko było prostsze, a odpowiedzi nawet na trudne pytania nie musiały być skomplikowane. Dobrze rozumie ten trend niemiecki papież, który parę dni temu cofnął ekskomunikę, nałożoną przez swego poprzednika na biskupów, wyświęconych przez obrońcę tradycji katolickiej - arcybiskupa Marcela Lefebvre'a.

  Ten ostatni upierał się, że msza ma być po łacinie, nawet jeśli kumają, o co biega, jedynie kapłan i ministranci. Walka o zachowanie tradycji jest koniecznością także na wsi - proboszcz mojej parafii niefrasobliwie ogłosił, że słabo się czuje i dlatego kolędy nie będzie (pieniążki należy przynieść do kościoła).

  Mnie o potrzebie kultywowania tradycji nie trzeba przekonywać. Najlepszy alkohol piłem na weselu przyjaciela. Żeby było jasne - zawartość flaszek wcale nie pochodziła ze sklepu monopolowego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama