Miasto dało lokal na sklep z dopalaczami

  Miasto dało lokal na sklep z dopalaczami

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Robotnicy kończą urządzanie sklepu z dopalaczami w centrum Legnicy, w pobliżu kościoła i centrum handlowego. Lokal jest własnością gminy.
  Firma wynajęła go od miasta legalnie. I dopiero, gdy sprawa się wydała, prezydent ostrożnie próbuje coś z tym fantem zrobić.
  - Zastanawia mnie, czy zysk, jest ważniejszy od zdrowia - złości się radny Adam Wierzbicki. - Przecież w takich sklepach sprzedają substancje, od których można się uzależnić.

  Radni z komisji spraw obywatelskich i rodziny poprosili Inspekcję Handlową we Wrocławiu o sprawdzeniu, jakie towary będą sprzedawane w tym sklepie.

  - Może jeszcze jest możliwość unieważnienia przetargu - zastanawia się radny. - Wyrażanie zgody na powstawanie takich sklepów jest bardzo kontrowersyjne.

  Rzecznik prezydenta Arkadiusz Rodak nie ukrywa, że sytuacja jest niezręczna.
  - Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej wydzierżawił lokal zgodnie z prawem - zapewnia Rodak. - Dzierżawca stwierdził, że będzie handlował alkoholem, tytoniem i artykułami kolekcjonerskimi. Nikt nie skojarzył, że chodzi o dopalacze. Teraz nie ma już takiej możliwości, by przetarg unieważnić.

  Prezydent miasta, podobnie jak radni, także poprosił Inspekcję Handlową o przyjrzenie się towarom, które będą tam w sprzedaży.
  - Wszystkie artykuły, które są u nas w obrocie, zostały przebadane i nie zawierają substancji zabronionych przez polskie prawo - zapewnia Piotr Domański, rzecznik sieci Word Wide Supplements, która otwiera sklep w Legnicy.

  Ale lekarze i psychologowie nie mają wątpliwości: dopalacze działają jak narkotyki. Mogą uzależniać. Tyle że nie ma ich w wykazie narkotyków.
  W Legnicy działają dwa sklepy z dopalaczami. Kontrolerzy legnickiej delegatury Inspekcji Handlowej niedawno nakazali wycofanie z jednego z nich dopalaczy. Inspektor uznał, że informacje opisujące specyfik w języku polskim są niewystarczające.

  - Właściciel sklepu odwołał się do Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji - mówi dyrektorka legnickiej delegatury Anna Sapiełł-Renk. - Czekamy na rozstrzygnięcie.
  Ministerstwo Zdrowia zapowiada eliminację z rynku benzylopiperazyny, będącej składnikiem dopalaczy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama