Akcja Lokatorska przeciwko likwidacji koczowiska Romów

  Akcja Lokatorska przeciwko likwidacji koczowiska Romów

  MH

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Akcja Lokatorska przeciwko likwidacji koczowiska Romów
  Członkowie Akcji Lokatorskiej z wrocławskiego Nadodrza wypowiedzieli się w sprawie koczowiska Romów przy ul. Kamieńskiego. Oto ich apel.
  Akcja Lokatorska przeciwko likwidacji koczowiska Romów
  "Akcja Lokatorska opowiada się przeciwko likwidacji koczowiska rumuńskich Romów, zamieszkujących przy ul. Kamieńskiego. Do obecnej, konfliktowej sytuacji doszło, gdy do obrony Romów włączyły się wrocławskie organizacje. Miasto od lat przegania rodziny romskie z jednego miejsca na drugie, nie reaguje na tragiczne warunki bytowe, niedożywienie, brak ogrzewania, bezrobocie, brak opieki medycznej.

  Ponieważ prawo unijne zabrania deportacji rumuńskich Romów, to w kwestii miasta należy uregulowanie ich sytuacji (zgodnie z definicją przyjęta przez Radę Miasta Wrocławia, Romowie są członkami wspólnoty samorządowej). Teraz jednak doszło do sytuacji, kiedy to część wrocławian opowiedziało się przeciwko takim metodom postępowania. Uważamy, że likwidacja koczowiska doprowadzi jedynie do przeniesienia problemu z jednego miejsca na inne, a nie rozwiązania go. Pozbawienie rodzin z małymi dziećmi jedynego dachu nad głową może być niebezpieczne dla ich zdrowia i życia.

  Uważamy także, że takie postępowanie tworzy podziały pomiędzy ludźmi, nastawiając jednych przeciwko drugim. Klasyfikując jedną grupę jako tą, której nie należy się pomoc socjalna, sprawia się, że pozostałe grupy boją się aby samemu nie zostały za takie uznane. Dlatego pogłębia się segregacja. W ten sposób tworzy się getta, dzielnice biedy, grupy wykluczonych. Tak podzielone społeczeństwo nie jest w stanie walczyć o swoje podstawowe prawa.

  Jako Akcja Lokatorska domagamy się od miasta uregulowania sytuacji prawnej Romów, pomocy w znalezieniu im stałego miejsca pobytu, ochrony przed potencjalnymi atakami, a także wspierania dialogu Romów z polskimi mieszkańcami miasta w celu zapewnienia im pokojowego współistnienia."

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama