Ważne
  Pan Tadeusz też bezdomny

  Pan Tadeusz też bezdomny

  Grzegorz Chmielowski, redaktor "Polski-Gazety Wrocławskiej"

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Grzegorz Schetyna usunął Soplicowo ze spisu miejscowości. Zresztą jak kilkadziesiąt innych nazw, których nikt już nie używał.
  Soplicowo. Każdy licealista wie, że to dworek na Litwie, na kresach dawnej Rzeczypospolitej, gdzie toczy się akcja "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. A każdy kinoman widział Soplicowo, bo Andrzej Wajda odmalował je w swoim filmie nawet bardziej sielsko i szlachecko niż sam wieszcz w swoim poemacie.

  Mało kto jednak wie, że Soplicowo istniało także w Polsce, a konkretnie na Dolnym Śląsku. Była to mikroskopijna osada koło Niechlowa w powiecie górowskim. Była, bo minister Grzegorz Schetyna usunął Soplicowo ze spisu miejscowości. Zresztą jak kilkadziesiąt innych nazw, których nikt już nie używał.

  Jak wspomina Jan Sowa z Urzędu Gminy w Niechlowie, Soplicowo to były w latach 70. dwa pegeerowskie budynki. Od dawna ich nie ma, więc i nazwa osady nie była potrzebna.
  Ale gdy usłyszałem o ministerialnym rozporządzeniu, które od 1 stycznia zlikwidowało Soplicowo, jako jeden z milionów czytelników "Pana Tadeusza", poczułem się nieswojo. W Otwocku co prawda wybudowano dla urzędników osiedle Soplicowo. Ale całkowicie autonomicznej miejscowości, choćby z sołtysem czy wójtem, w Polsce nie ma.

  Może to romantyczny postulat, ale nie odpuszczałbym sprawy znalezienia nowego adresu dla "Pana Tadeusza". Na Dolnym Śląsku, w krainie kresowiaków, powstają kolonie i osiedla. Może ich mieszkańcy nadadzą swojej nowej osadzie albo i wsi nazwę Soplicowo?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo