Odda mandat, bo jest dyrektorem

  Odda mandat, bo jest dyrektorem

  Janusz Pawul

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zygmunt Listwan jest radnym gminy Pieńsk. I, wbrew przepisom, szefuje także bankowi spółdzielczemu, w którym samorząd ma rachunek.
  Wojewoda dolnośląski nakazał wygaszenie jego mandatu, ale rada gminy Pieńsk postawiła się wojewodzie okoniem.
  - Nie chcieliśmy odebrania mandatu, bo uważamy Zygmunta Listwana za dobrego radnego - tłumaczy radny Romuald Sidorowicz. - Bank ma umowę z gminą od kwietnia 2006 roku. Dlaczego przez dwa lata nikomu to nie przeszkadzało? - zastanawia się.

  Zdaniem Jacka Dżedzyka, dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, nie ma dyskusji. Mandat Zygmunta Listwana powinien wygasnąć. Radni jednak jednogłośnie powiedzieli: nie.
  - Głosowaniem przeciwko wygaśnięciu mandatu chcieliśmy pokazać swoją solidarność z Zygmuntem Listwanem, który jest długoletnim radnym i przewodniczącym komisji rewizyjnej - tłumaczy Stanisław Słobodzian, przewodniczący rady miejskiej w Pieńsku.

  Sam zainteresowany niechętnie komentuje całą sytuację.
  - Według mnie, nie ma konfliktu interesów między moją funkcją w banku i mandatem radnego - tłumaczy. - Bank prowadzi rachunek w oparciu o konkretne zapisy umowy i nie ma tu miejsca na żadne osobiste korzyści. A mandatu nie może mi zabrać dyrektor wydziału w urzędzie wojewódzkim. Od tego są sądy.

  Listwan podkreśla, że gdy jego sprawa trafi na wokandę, będzie się starał wykazać, iż żadnych przepisów nie naruszył.
  - Osobiście raczej nie widzę możliwości wykorzystywania przez bank spółdzielczy naszego budżetu, ale rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody to rzecz niemal święta - mówi Tadeusz Łowicki, burmistrz gminy Pieńsk.

  Sytuacja może być precedensem w skali całego kraju, bo w małych gminach, takich jak Pieńsk, po wygaszeniu mandatu radnego muszą się odbyć wybory uzupełniające. Jeśli radny Listwan wystartuje w tych wyborach i wygra, to co wtedy? Czy wówczas wojewoda znów go odwoła? A co z kosztami kolejnych wyborów?
  Zygmunt Listwan uspokaja.
  - Nie wezmę udziału w wyborach uzupełniających. Chcę odpocząć - mówi samorządowiec.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez mandatu i rozumu

   Flora i fauna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Ocipieli kompletnie.Jestem radnym i w moim sklepie robi również zakupy burmistrz i inni rajcowie.Ma m rezygnowac z mandatu? Oprócz litery prawa istnieje coś takiegoi jak zdrowy rozsądek.Ale mule...rozwiń całość

   Ocipieli kompletnie.Jestem radnym i w moim sklepie robi również zakupy burmistrz i inni rajcowie.Ma m rezygnowac z mandatu? Oprócz litery prawa istnieje coś takiegoi jak zdrowy rozsądek.Ale mule chyba kraj.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama