Dolnośląskie stacje dializ bez kontraktów

  Dolnośląskie stacje dializ bez kontraktów

  Edyta Golisz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tylko sześć spośród trzynastu stacji dializ na Dolnym Śląsku podpisało kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pozostałe nie zgadzają się na proponowane przez fundusz stawki na ten rok.
  Zaprzestanie dializ oznaczałoby śmierć dla setek pacjentów z niewydolnością nerek, których zabiegi utrzymują przy życiu. W naszym regionie korzysta z nich około tysiąca osób.
  Przedstawiciele stacji dializ, którzy prowadzili wczoraj rozmowy z Narodowym Funduszu Zdrowia, uspokajają, że placówki działają normalnie.

  - Jako lekarz zupełnie nie wyobrażam sobie, aby mogło być inaczej. Świadczymy usługi dla pacjentów i tak będzie - podkreśla Jerzy Uzar, dyrektor medyczny firmy B. Braun Avitum Polska, która prowadzi stację dializ w Legnicy. W piątek nie doszedł do porozumienia z NFZ, ale rozmowy będą kontynuowane.

  Umowy nie podpisała jeszcze także m.in. firma Euromedic International Polska. Prowadzi ona na Dolnym Śląsku cztery centra dializ: dwa we Wrocławiu, przy Koszarowej i Wszystkich Świętych, oraz w Lubinie i Lubaniu.

  - Nie podpisaliśmy kontraktu, więc tymczasem kredytujemy działalność. Nie możemy przecież zaprzestać dializ ani obniżyć standardu usług, bo to skończyłoby się bardzo źle dla chorych - tłumaczy dr Przemysław Koniński, ordynator Międzynarodowego Centrum Dializ z ul. Koszarowej we Wrocławiu.

  I dodaje:
  - NFZ zaproponował nam na ten rok stawki nawet niższe niż w ubiegłym roku. Za to postawiono nam dodatkowe wymagania dotyczące badań kontrolnych. Nie mamy nic przeciwko, ale na to potrzeba pieniędzy.

  Szefowie stacji wskazują, że szybko m.in. rosną koszty wody i energii elektrycznej. A dializy muszą spełniać najwyższe, światowe standardy.
  - Tylko podczas jednego zabiegu, trwającego 4-5 godzin, trzeba stale podgrzewać 150 litrów specjalnego płynu - wyjaśnia dyrektor Jerzy Uzar.

  Prowadzący w Polsce stacje dializ są zrzeszeni w tzw. Sekcji Nefrologicznej przy Polskiej Izbie Gospodarczej. Zespół ekspertów tej organizacji wyliczył, że - aby jedna dializa spełniała wysokie standardy - potrzeba na nią 440 zł.

  Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia proponuje o 40 zł mniej.
  - Rozmowy trwają i wierzę, że dojdziemy do porozumienia - mówi Joanna Mierzwińska z NFZ.
  Sytuacja niepokoi pacjentów, choć na razie w żaden sposób jej nie odczuwają.
  - Dzięki dializom żyję. Nie wolno oszczędzać na ludzkim życiu - komentuje Kazimierz Sobieraj, pacjent stacji w Legnicy.

  Jak się dowiedzieliśmy, kontrakty z NFZ podpisały dwie stacje dializ we Wrocławiu, a także stacje w Brzegu Dolnym, Wałbrzychu, Miliczu i Jeleniej Górze.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama