Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa Romów już w Warszawie. Miasto Wrocław deklaruje pomoc

Marcin Hołubowicz
fot. Przemysław Wronecki
W piątek w Warszawie miało miejsce spotkanie przedstawicieli władz miasta Wrocławia z działaczami Amnesty International i Stowarzyszenia Nomada odnośnie kwestii nielegalnego koczowiska przy ul. Kamieńskiego. Magistrat zapowiedział między innymi konsultacje z Romami i znalezienie dla nich nowego miejsca, w którym mogliby zamieszkać.

Czy nastąpił jakiś przełom? Władze Wrocławia złożyły jak na razie deklaracje znalezienia rozwiązania dla sytuacji mieszkańców obozowiska romskiego, które byłoby zgodne z prawami człowieka, a także poszukania partnerów do rozwiązania tej sprawy zarówno po stronie rządowej jak i wśród organizacji pozarządowych. Urząd miejski miał również zapowiedzieć podjęcie rozmów i konsultacji z romską społecznością oraz znalezienie nowego miejsca, w którym Romowie mogliby zamieszkać

- Władze deklarują chęć postępowania zgodnie ze standardami praw człowieka i współpracy z mieszkańcami obozowiska, przedstawicielami organizacji pozarządowych i administracją rządową w całym procesie. Będziemy uczestniczyć w tym procesie i monitorować dalsze kroki podejmowane przez Urząd Miasta Wrocławia - powiedziała po spotkaniu Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International Polska zapowiadając jednocześnie wsparcie dla miasta w rozmowach z przedstawicielami rządu.

Inaczej tę sprawę widzą władze miasta. - Nie deklarowaliśmy, że znajdziemy Romom nowe miejsce - mówi Paweł Czuma, rzecznik wrocławskiego magistratu. - Jedynie w sytuacji, w której sąd zdecyduje o ich eksmisji, będziemy się starać by zapewnić im lokale socjalne. Jednak z naszego dotychczasowego doświadczenia wiemy, że tych lokali nie będą chcieli - dodaje Czuma.

Dodaje on, że to co robi miasto, zostało dobrze przyjęte także przez ekspertów w dziedzinie prawa międzynarodowego. - Przedstawiciel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz ekspert z zakresu prawa międzynarodowego i praw człowieka uznali, ze działania wrocławskiego urzędu miejskiego są zgodne z przepisami zarówno prawa polskiego jak i międzynarodowego ­­— w tym Unii Europejskiej ­— i w ich ocenie nie łamią praw człowieka - dodaje Paweł Czuma.

W spotkaniu uczestniczyli: Marcin Garcarz, Dyrektor Departamentu Prezydenta Wrocławia, Paweł Czuma, Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UM Wrocławia - ze strony Urzędu Miasta Wrocławia; Agata Ferenc - ze strony Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego ,,Nomada"; oraz Draginja Nadaždin, Dyrektorka, Anna Kulikowska, Menadżerka ds. Programowych i Edukacji Praw Człowieka, Weronika Rokicka, Koordynatorka Kampanii - ze strony Amnesty International Polska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska