Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do kiedy trzeba złożyć PIT? Który formularz wypełnić?

Maciej Mrzygłocki
Od początku roku można składać roczne zeznania podatkowe. Do końca kwietnia zeznanie roczne za 2012 r. muszą złożyć zarówno osoby, które płacą podatek według skali podatkowej (18 lub 32 proc.), jak i ci, którzy wybrali stawkę liniową (19 proc.). Wielu podatników ma jednak wątpliwości, jaki PIT powinni złożyć.

- PIT-37 powinni wypełnić podatnicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub o dzieło, a także Ci uzyskujący przychody z tytułu emerytur i rent krajowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego oraz świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. PIT-37 powinni też wypełnić podatnicy otrzymujący stypendia, przychody z działalności wykonywanej osobiście oraz uzyskujący przychody z praw autorskich i innych praw majątkowych, a także osoby otrzymujące należności z umowy aktywizacyjnej.

- PIT-37 lub w określonych sytuacjach PIT-36 składają małżonkowie, którzy chcą rozliczyć się wspólnie oraz osoby samotnie wychowujące dzieci.

- PIT-38 składają osoby, które uzyskały przychody np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, z udziałów w spółkach mających osobowość prawną i z objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną.

- PIT-36 składają osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz podatnicy uzyskujący przychody z najmu opodatkowane według skali podatkowej, przychody ze źródeł położonych za granicą, a także przychody z innych źródeł, opodatkowanych na zasadach ogólnych, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek. PIT-36 wypełniają również podatnicy, którzy sporządzili remanent likwidacyjny w grudniu roku podatkowego, ci, którzy do swoich dochodów dołączają dochodowy małoletnich dzieci (np. rentę rodzinną, ale wtedy, gdy przysługuje im prawo dysponowania tymi dochodami), a także obniżający dochód o straty z lat ubiegłych.

- PIT-36L przeznaczony dla podatników, którzy w 2006 roku prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym według stawki 19 proc.

PIT-37 jest najczęściej składanym przez podatników zeznaniem rocznym. Mimo to wiele osób co roku ma wiele problemów z
prawidłowym wypełnieniem tego formularza.

Przed rozpoczęciem wypełniania PIT-37 podatnik powinien sprawdzić, czy posiada wszystkie niezbędne informacje o osiągniętych przez siebie dochodach w 2012 roku. Ponadto korzystając z programu do rozliczania PIT-ów należy pamiętać o konieczności zainstalowania aktualnej wersji używanej przez nas aplikacji. Rozliczenie w formie elektronicznej to bardzo wygodny sposób, ponieważ system ostrzega użytkownika przed możliwością popełnienia przez niego jednego z najczęstszych błędów, jakich dopuszczają się podatnicy wypełniający ten rodzaj zeznania rocznego. Należą do nich m. in.:
- brak podpisu podatnika,
- błędne wpisanie nr identyfikatorów podatkowych (PESEL lub NIP),
- niedołączenie załączników (PIT/O lub PIT/D) do zeznania PIT-37, co skutkuje pozbawieniem podatnika prawa do odliczenia ulg podatkowych,
- błędy w obliczeniach,
- wypełnianie zeznania rocznego na nieaktualnych formularzach PIT.

Zmiany w PIT
Nadchodzący 2013 rok zapowiada spore zmiany w rozliczeniu PIT i niestety swoim zasięgiem obejmą dużą grupę podatników.
Najistotniejszą zmianą w podatku dochodowym będzie zmiana w uldze prorodzinnej. Ulga nie będzie przysługiwała podatnikom posiadającym jedno dziecko, który dochód po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne przekroczy 112 000 zł rocznie (bez względu na to czy podatnicy są małżeństwem czy nie).

W sytuacji, gdy podatnicy posiadają dwoje dzieci, sytuacja podatkowo się ulegnie zmianie. Rodzice nadal będą posiadali prawo do odliczenia ulgi na dzieci w dotychczasowej wysokości niezależnie od uzyskanych w roku podatkowym dochodów.

Jedną z grup, którą obejmą zmiany, będą twórcy oraz artyści. Na mocy obowiązujących przepisów korzystają oni z ryczałtowych 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu przeniesienia lub korzystania z praw autorskich. Twórcy oraz artyści mogą także zastosować wyższe niż 50% KUP, gdy udokumentują, że faktycznie poniesione przez nich koszty były wyższe niż wynikające z zastosowania powyższej 50% normy. Rok 2013 oznacza także likwidację ulgi internetowej.
Przedstawione zmiany są jedynie propozycjami, ale wszystko wskazuje na to, iż od 2013r. wejdą w życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska