Nowa sala koncertowa Akademii Muzycznej. Miejsce warte...

  Nowa sala koncertowa Akademii Muzycznej. Miejsce warte zazdrości! (ZDJĘCIA)

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nowa sala koncertowa Akademii Muzycznej. Miejsce warte zazdrości! (ZDJĘCIA)
  1/13
  przejdź do galerii

  ©fot. Paweł Relikowski

  Najpierw liczby: całkowity koszt realizacji projektu to 51 985 602,30 złotych, z czego unijne pieniądze to ponad 33,5 miliona. Łączna powierzchnia nowego obiektu wrocławskiej Akademii Muzycznej przy ul. Zelwerowicza: 5136,32 mkw. Za tą kubaturą kryje się sala koncertowa na około 300 osób, audytoryjna na 100, sala baletowa, prób dla wielkich formacji instrumentalnych i chórów. A także kompleks sal dydaktycznych, ćwiczeniowych do indywidualnej pracy i studia nagrań. Wczoraj po raz pierwszy władze Akademii Muzycznej i inżynierowie zaangażowani w prace przy budowie nowego kampusu pokazali, jak wygląda wnętrze budynku powstającego od marca 2011 roku.
  - Uroczyste otwarcie odbędzie się w październiku, podczas inauguracji roku akademickiego i obchodów 65-lecia uczelni - zapowiedział rektor AM prof. Krystian Kiełb. A kanclerz Danuta Koprowska precyzowała: - Jesteśmy na finiszu. W maju będziemy występować o pozwolenia na użytkowanie, rozstrzygamy też ostatnie przetargi na wyposażenie.

  Odpowiedzialny za akustykę poszczególnych pomieszczeń dr Piotr Kozłowski z Katedry Akustyki Politechniki Wrocławskiej zażartował, że jedynym miejscem, w którym nie musiał pracować, jest hol nowego budynku.
  A rektor Kiełb wyjaśnił, że ta duża przestrzeń zostanie wykorzystana do wystaw - Akademia Muzyczna od lat współpracuje z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych. - Projekt był bardzo skomplikowany i wymagający sporo wysiłku. Zastosowane rozwiązania między innymi minimalizują dopływ hałasu z zewnątrz - tłumaczył dr Kozłowski, którego pracownia obecnie zajmuje się również akustyką sali koncertowej Narodowej Orkies-try Polskiego Radia w Katowicach.

  Sala koncertowa na 300 widzów, z estradą mogącą pomieścić 100 muzyków, może być wykorzystana do koncertów symfonicznych, kameralnych, jaz-zowych, jak i przedstawień operowych. I z ręką na sercu można powiedzieć, że obecnie to najpiękniejsza sala koncertowa we Wrocławiu, zachwycająca połączeniem ceglanych murów, drewnianej podłogi i sceny, tym bardziej że każdy estetyczny element ma też funkcję praktyczną - wpływa na jakość dźwięku. Jak podkreślał rektor Kiełb, zrobiono wszystko, by osiągnąć ideał - jak najlepszy odbiór muzyki z każdego miejsca w sali, bez utraty niczego z estetyki miejsca.

  - Jest nowocześnie, ale też z wyraźnym nawiązaniem do tradycji wrocławskiego gotyku - chwalił projekt Krzysztofa Andrzeja Barysza profesor Krystian Kiełb. A kanclerz Koprowska przyznała, że ze wszystkich znanych jej sal koncertowych polskich uczelni muzycznych do tej pory najbardziej godna pozazdroszczenia była katowicka. Od października to Katowice będą zazdrościć Wrocławiowi.

  Wszystkie sale prób i sala koncertowa zostały połączone siecią cyfrową, dającą możliwość realizowania nagrań wielośladowych.
  Uroczyste otwarcie sali koncertowej odbędzie 26 października. Akademicką Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Marek Pijarowski, wystąpią też Big Band Akademii Muzycznej, chór Feichtinum i soliści. W programie koncertu znajdą się kompozycja studencka, nagrodzona w konkursie na utwór inaugurujący otwarcie sali, "Te deum" Antona Brucknera, "Krzesany" Wojciecha Kilara i Koncert na zespół jazzowy i orkiestrę Rolfa Liebermana.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   , (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 109 / 72

   Piękne drzewo.Czy to jakaś akacja?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stolyca Kutury

   tzj. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 97 / 70

   Na pierwszym zdjeciu, po lewej stronie widać niewielki fragment niezwykle atrakcyjnego sąsiedztwa- liszajowaty, pokomunistyczny barak z wiochowym badziewiem.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama