Tych kierunków studiować we Wrocławiu nie chcą

  Tych kierunków studiować we Wrocławiu nie chcą

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Dariusz Gdesz / Polska Press Grupa

  1 października coraz bliżej, a wrocławskie uczelnie wciąż czekają na chętnych, by studiować dziennie i bezpłatnie. O kierunkach takich jak prawo, psychologia, medycyna czy weterynaria można zapomnieć. Niemalże " z ulicy" można zostać jednak przyszłym historykiem, chemikiem, znawcą militariów, a nawet biotechnologiem czy filologiem. Chętnych jest niewielu.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Dariusz Gdesz / Polska Press Grupa

  Blisko 400 wolnych miejsc na 17 kierunkach czeka na Politechnice Wrocławskiej. Najwięcej na elektronice i telekomunikacji – 79, biotechnologii – 59 i ochronie środowiska – 52. Rekrutacja trwa też m.in. na górnictwo i geologię, zarządzanie w języku angielskim, inżynierię chemiczną i procesową, mechatronikę, optykę, teleinformatykę i chemię.

  Pojedyncze wolne miejsca zostały już tylko na budownictwie – 3, informatyce, fizyce technicznej i inżynierii biomedycznej – po 5.
  Zdaniem przedstawicieli uczelni, nie świadczy to, że zainteresowanie nimi spadło.
  – W rekrutacji listy chętnych na te kierunki były pełne. Część osób przyjętych rezygnuje jednak, bo złożyły podania na dwa lub więcej kierunków. To normalna sytuacja – mówi Andrzej Charytoniuk z biura prasowego PWr.

  Uniwersytet Wrocławski po rekrutacji letniej wolne miejsca ma na blisko 30 kierunkach. Dziś można rejestrować się jeszcze m.in. na chemię , na której zostało 116 miejsc. Do końca tygodnia na kandydatów czeka m.in. kierunek dziedzictwo kultury materialnej – 107 miejsc, militarioznawstwo – 131, historia – 118, a do piątku zgłaszać się mogą przyszli fizycy – 75 wolnych miejsc.

  Do piątku, 18 września, można też rejestrować się na studia na Uniwersytecie Przyrodniczym. Wolne miejsca zostały na bezpieczeństwie żywności, agrobiznesie, bioinformatyce, biotechnologii stosowanej roślin, ekonomii, inżynierii środowiska, medycynie roślin, ochronie środowiska, ogrodnictwie, rolnictwie, technice rolniczej i leśnej, zootechnice.

  Wolne miejsca na studiach? To dobrze - uważa ekspert


  Zdaniem ekspertów rynku pracy tak duża liczba wolnych miejsc świadczy o tym, że maturzyści zaczęli bardziej świadomie wybierać studia.
  – Nadal obserwujemy, że uczelnie w Polsce, tworząc kierunki studiów, nie kierują się zapotrzebowaniem rynku pracy, a zapotrzebowaniem swoich kadr na pensum dydaktyczne – mówi Grzegorz Baczewski z Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Jego zdaniem potwierdza to struktura studiujących. W Niemczech silne są kierunki inżynierskie i związane z szeroko pojętą informatyką, a w Polsce najbardziej popularne są prawo, zarządzanie, nauki społeczne, które po studiach w większości przypadków i tak powodują konieczność przekwalifikowania się.

  Czy zatem kierunki takie jak militarioznawstwo, archeologia (41 wolnych miejsc) czy medycyna roślin są skazane na niepowodzenie? – Nie. Niektóre badania losów absolwentów pokazują, że kierunek niszowy wybrany świadomie przez pasjonata danej dziedziny, czyni z niego eksperta. A tacy problemu ze znalezieniem pracy nie mają – dodaje Baczewski.

  Czytaj także

   Komentarze (29)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uniwersytet Wrocławski nie ma rozeznania rynku pracy

   absolwent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Uniwersytet Wrocławski znowu przyjmuje na kierunki po których z gwarancją nie ma w Polsce i poza jej granicami pracy zgodnej z kierunkiem studiów. Dobrze jak się uda znaleźć pracę na kasie w...rozwiń całość

   Uniwersytet Wrocławski znowu przyjmuje na kierunki po których z gwarancją nie ma w Polsce i poza jej granicami pracy zgodnej z kierunkiem studiów. Dobrze jak się uda znaleźć pracę na kasie w Biedronce czy Żabce, lub na zmywaku czy w sortowni śmieci w Anglii.
   Jak szedłem na studia liczyłem że prestiż uczelni i przykładne studiowanie zapewni mi dobrze płatną pracę.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Winni są nie tylko studenci

   ale i system nauczania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   W szkołach od podstawówki duży nacisk jest na język polski, historię, ogólnie na przedmioty humanistyczne. Już od 4. klasy szkoły podstawowej godzin j. polskiego jest 5, a matematyki tylko 4. Poza...rozwiń całość

   W szkołach od podstawówki duży nacisk jest na język polski, historię, ogólnie na przedmioty humanistyczne. Już od 4. klasy szkoły podstawowej godzin j. polskiego jest 5, a matematyki tylko 4. Poza tym na matematyce prawie nic się nie przerabia, cały czas proste obliczenia, i cały czas program w gimnazjum i podstawówkach kurczą(!). Potem w liceum zaczyna się nawał wielu zagadnień (na przykład w gimnazjum "najtrudniejszym" zagadnieniem jest funkcja liniowa przewidziana na cały semetr, a w liceum o wiele trudniejsza analiza matematyczna, która w zeszłym roku "spadła" do liceuów ze studiów ma być przerobiona w ok. miesiąc!). A jak jest z geometrią? Głównie przewidywana na sam koniec roku, gdzie nauczyciele się "nie wyrabiają", a potem na egzaminach zdziwienie, że uczniowie geometrii nie rozumieją. Też dopiero w liceum kopara opada, bo się okazuje, jak gimnazjum NIE przygotowuje uczniów.
   A przecież sam język polski nie jest wykładany dobrze "byle do matury" prostym programem.
   W prawie każdym kraju na świecie nie włącza się wszystkiego do jednego przedmiotu, lecz tworzy 2: wiedza i literaturze i o języku. Dzięki temu każdy może się skupić na tym, co jest najważniejsze.
   Po prostu nasz system edukacji produkuje samych niby-humanistów. Czasem się wręcz załamuję, gdy myślę, ilu dobrych mechaników, inżynierów itp. "przepadło", bo nacisk na studia i to głównie na przemioty humanistyczne...
   W zeszłym roku Uniwersytet nie uruchomił kierunku fizyki, bo niemal nie było chętnych(!), a potem zdziwienie, że firmy otwierają u nas się głównie na biurwy - bo nasz system edukacji NIE produkuje specjalistów.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to nie tak

   Kati (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   A ja się nie dostałam na filologię chociarz były wolne miejsca. O co tu chodzi? Esej napisałam i na ustnym wypadłam nie najgorzej.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chociażby

   PanChociaż (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Chociażby chodzi o Twoje chociarz.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oto kto dostaje się na uczlnię -Kati chociarz

   zibi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   z takim poziomem są też pismaki

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oto kto dostaje się na uczlnię -Kati chociarz

   zibi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   z takim poziomem są też pismaki

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oto kto dostaje się na uczlnię -Kati chociarz

   zibi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   z takim poziomem są też pismaki

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Mnie bardziej interesuje, czy się dostanę na magisterskie, ale o tym przekonam się... pewnie jakieś 3 dni przed rozpoczęciem semestru :-/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nareszccie

   Amik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   nareszcie beda takie kierunki, na jakie jest zapotrzebowanie spoleczne.Hurrraaaaa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziedzictwo...

   amen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   cóż to za mózgi przygotowały ponad 100 miejsc na "dziedzictwo kultury materialnej"? co ci ludzie będą po tym robić??? czy nie wystarczy coś takiego jako specjalizacja na historii, czy historii...rozwiń całość

   cóż to za mózgi przygotowały ponad 100 miejsc na "dziedzictwo kultury materialnej"? co ci ludzie będą po tym robić??? czy nie wystarczy coś takiego jako specjalizacja na historii, czy historii sztuki? czym tą się zresztą różni od historii sztuki??? czy na tej uczelni ktoś jeszcze myśli?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z czym do ludzi?

   Greg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Studia w Polsce wypchane są śmieciem, czystą wiedzą o niczym. Zredukować ilość bezużytecznego chłamu i zostawić to co faktycznie istotne. Sporej liczbie odechce się ściągać.Drugą sprawą jest fakt,...rozwiń całość

   Studia w Polsce wypchane są śmieciem, czystą wiedzą o niczym. Zredukować ilość bezużytecznego chłamu i zostawić to co faktycznie istotne. Sporej liczbie odechce się ściągać.Drugą sprawą jest fakt, że uniwersytety w tym kraju to kółko wzajemnej adoracji. Nietykalni profesorowie i doktorzy, przedstawiający żenujący poziom kształcenia i czerpiący niesamowitą satysfakcję z udowadniania własnej wyższości studentom. Niech mi ktoś wytłumaczy jak możliwe jest, że doktor który dzień w dzień wionie alkoholem i ma problemy z wejściem po schodach, wciąż nie spotkał się z żadnymi konsekwencjami? Wg. Światowego Rankingu Uczelni Webometrics najwyżej z polskich uczelni znalazł się Uniwersytet Jagielloński, który zajął... 293 miejsce.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tutaj

   najbardziej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Liczą się kirunki resortowe dziedziczone od famili

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   heh

   Artur (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   Co ty Baczewski opowiadasz ? Po co nam po 100 speców od militariów co rok ? Ludzie nie są głupi i wiedzą że wkręci się w to po studiach może z 5 i to po znajomości.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kandydaci na studia vs. ministerstow

   rekrut (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Część przyjętych wie, że zrezygnuje, ale nie raczy powiadomić uczelni. W obecnym systemie przyjmowania narzuconym przez ministerstwo, może być tak, że trochę miejsc w takich sytuacjach przepadnie ...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama