Jak dostać mieszkanie od miasta? Ile trzeba czekać?

  Jak dostać mieszkanie od miasta? Ile trzeba czekać?

  Ewa Wilczyńska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Dariusz Gdesz

  Jestem młodą osobą pracującą we Wrocławiu. Chciałbym się tu osiedlić na stałe. Na razie nie stać mnie na zakup swojego mieszkania. Jakie warunki trzeba spełniać, aby dostać od miasta mieszkanie komunalne? Jak wygląda procedura przyznawania takiego lokalu. Ile się czeka? - pyta nasz Czytelnik, Jacek Falenta. Odpowiedzi szukała reporterka Gazety Wrocławskiej Ewa Wilczyńska.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Dariusz Gdesz

  We Wrocławiu można się starać o następujące lokale z zasobu komunalnego:
  • lokale zamienne,
  • lokale socjalne,
  • lokale wyremontowane we własnym zakresie na koszt przyszłego najemcy lub powstałe w wyniku adaptacji,
  • lokale o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m kw
  • lokale mieszkalne w domach jednorodzinnych.


  Formalności związane z przydziałem mieszkań komunalnych należy załatwiać w Wydziale Lokali Mieszkalnych przy pl.
  Nowy Targ 1/8. Wniosek i niezbędne dokumenty, czyli poświadczenie o dochodach i dowody potwierdzające przebywanie na terenie Gminy Wrocław, należy złożyć w Centrum Obsługi Klienta w pokoju nr 12.

  Mieszkanie komunalne we Wrocławiu - dla kogo?
  Aby otrzymać lokal od miasta należy spełniać łącznie następujące warunki:
  • Mieszkać na terenie Gminy Wrocław z zamiarem stałego pobytu (dowodem może być np. meldunek, rozpoczęte studia albo praca)
  • Nie mieć prawa własności innego lokalu (w przypadku małżonków żadnemu z nich nie może przysługiwać tytuł prawny do innego lokalu)
  • Należy "pozostawać w niedostatku", czyli posiadać w ostatnich trzech miesiącach dochód nieprzekraczający:
   - 150% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych (ta kwota od marca 2015 to 1320,67 zł)
   - 100% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych (880,45 zł)
  • Albo należy udokumentować niskie dochody, co oznacza, że średni miesięczny dochód nie może przekraczać:
   - 300% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych (2641,35 zł)
   - 250% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych (2201,12 zł)


  Liczą się punkty
  By otrzymać mieszkanie nie wystarczy spełnić warunków, które zostały przedstawione powyżej. Podczas weryfikacji wniosków urzędnicy przydzielają punkty, które decydują o miejscu w kolejce. Mogą też odrzucić wniosek, jeżeli podstawowe warunki otrzymania mieszkania komunalnego nie zostały spełnione - osoba starająca się o mieszkanie komunalne dowiaduje się o tym w ciągu 30 dni.

  Punkty są przydzielane m.in. za okres zamieszkania na terenie Wrocławia, np. ci, którzy mieszkają mniej niż trzy lata nie otrzymają żadnego punkty, a osoby, które żyją już przynajmniej 7 lat dostaną 10 punktów. Dodatkowe punkty przysługują także wychowankom placówek opiekuńczych, rodzinom, w których są osoby niepełnosprawne albo dzieci. Urzędnicy biorą także pod uwagę aktualną sytuację mieszkaniową, czyli na przykład bezdomność (8 punktów dla samotnych, 15 dla osób z dziećmi), czy zagęszczenie w aktualnie zajmowanym lokalu - jeżeli jest poniżej 3 m kw. na osobę to należy się 10 punktów, a jeśli między 5 a 7 m kw. to jedynie 2. Jeżeli zagęszczenie jest mniejsze to dodatkowe punkty się nie należą.

  Dokładną tabelę z punktami znajdziesz: TUTAJ

  Lista oczekujących na mieszkania komunalne
  Na mieszkanie od miasta można czekać kilka miesięcy albo nawet kilka lat. Lista oczekujących w każdym roku tworzona jest na podstawie przyznanych punktów, które decydują o miejscu w kolejce. Im punktów więcej, tym krótszy czas oczekiwania.

  W sumie mieszkań komunalnych we Wrocławiu jest 38 464. Nie wszystkie jednak funkcjonują jako mieszkania socjalne - część jest np. przyznawana jako lokale zastępcze, które należą się m.in. osobom eksmitowanym z innych lokali czy tych, którzy czasowo nie mogą mieszkać w swoim mieszkaniu. Inne są aktualnie wyłączone z użytku np. ze względu na konieczność przeprowadzenia remontów.

  Zajętych lokali socjalnych jest aktualnie ok. 1,4 tys.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze (83)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mieszkania Socialne

   komunalne (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   czekam prawie kilkanaście lat po wyjściu z zk na moich danych zameldowali wielu ludzi meneli prócz mnie Marki pralnia brudnych pieniędzy z zapomogi i zasiłków wciskają tej ciemnocie biedaków jeżeli...rozwiń całość

   czekam prawie kilkanaście lat po wyjściu z zk na moich danych zameldowali wielu ludzi meneli prócz mnie Marki pralnia brudnych pieniędzy z zapomogi i zasiłków wciskają tej ciemnocie biedaków jeżeli się pytają gdzie jestem zameldowany to pod stałym adresem tym co mieszka kiedy miało przyjść mi wysokie odszkodowanie dot mnie wykorzystując to przemeldowali mnie i zrobili wpis że się wymeldował wysłali mi marne grosze 3 tys niby za odszkodowanie a to było za pokój który mi przydzielili który straciłem a z odszkodowania nawet centa złamanego nie dostałem i ubezpieczenia więc kto stał za tym wszystkim wysoko ubezpieczony zaświadczenia lekarskie pieczątki dok z grenadierów kiedy złożyłem wniosek w mieście Marki gdzie się urodziłem to zam mnie na starej zapyziałej Pradze gdzie nigdy tam nie byłem zabytki spoko tylko kto jest mną skoro od lat tam mieszka i to nie jest mój rejon jak to wytłumaczyć że meldunek na Targówku też miałem sutenerem nigdy nie byłem no dobra czyli jak odsiadywałem kogoś wyrok który zarobił na tym duże pieniądze to kim był sędzia skorumpowanym gliniarzem to jest Polska która cię wyjebie w Zagrzebiu niestety jestem z tych co co wolą jebać nisz być jebany założyłem sprawę w unii europejskiej o odszkodowanie zadość uczynienia i złożyłem wniosek o mieszkanie bo jako polak mam tu przejebane za to że nie chce spać pod mostem zapłaci polska większe odszkodowanie z którego kupie sobie plac wszędzie byle nie tu i postawie dom a do obecnej chwili z pieniędzy unijnych jakoś sobie poradzę bo nawet uchoćcy przysługuje zasiłek gdzie jestem sam teraz nie wiem kim pozdrawiam wszystkich polaków na jednym meldunkuzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mieszkania Socialne

   komunalne (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   czekam prawie kilkanaście lat po wyjściu z zk na moich danych zameldowali wielu ludzi meneli prócz mnie Marki pralnia brudnych pieniędzy z zapomogi i zasiłków wciskają tej ciemnocie biedaków jeżeli...rozwiń całość

   czekam prawie kilkanaście lat po wyjściu z zk na moich danych zameldowali wielu ludzi meneli prócz mnie Marki pralnia brudnych pieniędzy z zapomogi i zasiłków wciskają tej ciemnocie biedaków jeżeli się pytają gdzie jestem zameldowany to pod stałym adresem tym co mieszka kiedy miało przyjść mi wysokie odszkodowanie dot mnie wykorzystując to przemeldowali mnie i zrobili wpis że się wymeldował wysłali mi marne grosze 3 tys niby za odszkodowanie a to było za pokój który mi przydzielili który straciłem a z odszkodowania nawet centa złamanego nie dostałem i ubezpieczenia więc kto stał za tym wszystkim wysoko ubezpieczony zaświadczenia lekarskie pieczątki dok z grenadierów kiedy złożyłem wniosek w mieście Marki gdzie się urodziłem to zam mnie na starej zapyziałej Pradze gdzie nigdy tam nie byłem zabytki spoko tylko kto jest mną skoro od lat tam mieszka i to nie jest mój rejon jak to wytłumaczyć że meldunek na Targówku też miałem sutenerem nigdy nie byłem no dobra czyli jak odsiadywałem kogoś wyrok który zarobił na tym duże pieniądze to kim był sędzia skorumpowanym gliniarzem to jest Polska która cię wyjebie w Zagrzebiu niestety jestem z tych co co wolą jebać nisz być jebany założyłem sprawę w unii europejskiej o odszkodowanie zadość uczynienia i złożyłem wniosek o mieszkanie bo jako polak mam tu przejebane za to że nie chce spać pod mostem zapłaci polska większe odszkodowanie z którego kupie sobie plac wszędzie byle nie tu i postawie dom a do obecnej chwili z pieniędzy unijnych jakoś sobie poradzę bo nawet uchoćcy przysługuje zasiłek gdzie jestem sam teraz nie wiem kim pozdrawiam wszystkich polaków na jednym meldunkuzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   licz na siebie

   sylwia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Nigdy na to nie liczyłam, mimo że było ciężko wzięłam kredyt, teraz kończę spłacać i zamierzam kupić kolejne, spłaciłam je praktycznie wynajmem, może teraz skuszę się na apartament Wola Invest,...rozwiń całość

   Nigdy na to nie liczyłam, mimo że było ciężko wzięłam kredyt, teraz kończę spłacać i zamierzam kupić kolejne, spłaciłam je praktycznie wynajmem, może teraz skuszę się na apartament Wola Invest, nie będę musiała się angażować w zarządzanie wynajmem. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   9 miesięcy

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Dowiedziałam się, że jestem na liście mieszkań do remontu. Złożyłam papiery 30 stycznia. Czas oczekiwania 9 miesięcy. Wszystko zależy od liczby punktów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Jacku to bardzo proste

   Włościanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Wystarczy oświadczenie, że jest się; syryjczykiem lub cyganem. Otrzyma pan nie tylko mieszkanie, także pomoc finansową.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CYGANIE W UŻĘDZIE

   polski uchoćca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   otrzymasz nie tylko mieszkanie pomoc finansową pozwolą ci nawet firmę założyć a potem decydować czy możesz mieć przydzielone mieszkanie to jest dobre co

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tyle się dowiedziałem

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W tym roku jest o 400 wniosków o mieszkanie więcej niż rok temu. Wszystkie informacje kto się załapał będą koniec października początek listopada 2 piętro pl. Nowy Targ

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najlepszą metodą proszę pani jest;

   byrcyn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   założyć chusteczkę na głowę, kupić syryjski paszport i powiedzieć, że jest się uchodźcą !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   są wolne mieszkania komunalne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   ciekawski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   Miasto nie panuje nad wolnymi mieszkaniami. Mam znajomych którzy mieszkają przy Wrocławczyka 42 i tam są mieszkania w których od lat nikt nie mieszka jak numer 6.Trochę mieszkań gdzie lokatorzy od...rozwiń całość

   Miasto nie panuje nad wolnymi mieszkaniami. Mam znajomych którzy mieszkają przy Wrocławczyka 42 i tam są mieszkania w których od lat nikt nie mieszka jak numer 6.Trochę mieszkań gdzie lokatorzy od lat nie płacą czynszu albo swoje komunalne podnajmują. Za co biorą pieniądze ci z gminy?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   o komunalnych

   tw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Narazie mieszkania komunalne są potrzebne, póki nie przekroczymy ok. 350 lokali na 1000 mieszkańców wtedy ceny najmu na tyle spadną że ktoś kto bedzie miał mieszkanie pod wynajem, to nie po to aby...rozwiń całość

   Narazie mieszkania komunalne są potrzebne, póki nie przekroczymy ok. 350 lokali na 1000 mieszkańców wtedy ceny najmu na tyle spadną że ktoś kto bedzie miał mieszkanie pod wynajem, to nie po to aby zarobic na nim dodatkową pensję, albo spłacic nim zaciągniety pod nie kredyt, tylko wówczas wolny rynek wyreguluje tak cene, że on bedzie całował po stopach tylko po to by to mieszkanie wynająć, wtedy mozna skasowac mieszkania komunalne - w sensie wyprzedać je lokatorom za procent wartościzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzisiaj jest umowa o pracę

   jutro może jej nie być. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Nikt nie daje gwarancji zatrudnienia na 30-40 lat ,ani tym bardziej pensji,która zapewnia zdolność kredytową.Ja żebym dostała kredyt ,to moi rodzice jako jego zabezpieczenie dali swoje...rozwiń całość

   Nikt nie daje gwarancji zatrudnienia na 30-40 lat ,ani tym bardziej pensji,która zapewnia zdolność kredytową.Ja żebym dostała kredyt ,to moi rodzice jako jego zabezpieczenie dali swoje mieszkanie,które wykupili wcześniej od spółdzielni za 800 zł plus 2500 zł księga wieczysta i opłata notarialna.Wykupili lokatorskie za tak śmieszne pieniądze,bo kilkanaście lat temu taka ustawa weszła;nie wiem czy nadal tak można.Jestem po 10 latach spłacania kredytu,zarabiam 2200 na rękę,mąż 1600.Rata kredytu 900 zł,do tego czynsz 500 zł,media 600 zł.Na życie zostaje nam 1700 zł na 5 osób .Kilka razy zdarzyły się miesiące ,że przez pół roku mąż był bez pracy.Aby nie mieć kłopotów w banku zastawialiśmy obrączki,sprzedawaliśmy poniżej wartości 10 letnie auto.I liczyliśmy i tak będziemy liczyć każdą złotówkę jeszcze 20 lat.Nie ma mowy o kinie,nowych ubraniach,rowerze,wakacjach,wycieczkach szkolnych,laptopie ,smartfonie itd. I tak całe życie :( zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   123

   321 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Mało się o tym mówi, w TV seriale o ludziach którym nic nie brakuje poza miłosnymi intrygami, a zwykli ludzie oglądają te seriale i szlag ich trafia, że nie potrafią tak samo, tyle że nie mogą, bo...rozwiń całość

   Mało się o tym mówi, w TV seriale o ludziach którym nic nie brakuje poza miłosnymi intrygami, a zwykli ludzie oglądają te seriale i szlag ich trafia, że nie potrafią tak samo, tyle że nie mogą, bo taki jest plan. A teraz przyjadą młode byczki z południa byśmy na nich kładli. Super.

   Nie o taką Polskę walczyli nasi dziadkowie
   https://www.youtube.com/watch?v=JZh1PrQOGK0zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama