Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzecznik Praw Dziecka we Wrocławiu: Dentyści muszą zwracać uwagę na przemoc wobec dzieci

MON
Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka fot. Polskapresse
- Stomatolodzy także są odpowiedzialni za to, by zwracać uwagę na to, czy ich najmłodsi pacjenci nie są ofiarami przemocy ze strony dorosłych - z taką tezą przyjechał do Wrocławia Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. W centrum konferencyjnym przy Hali Ludowej odbyło się spotkanie w tej sprawie z udziałem 1500 osób, dentystów z całego kraju, studentów stomatologii a także z zagranicy - m.in. z Norwegii i Szwecji.

- Z przemocą wobec dzieci musimy walczyć na wszystkich możliwych frontach. Na pierwszej linii osób, które mogą ją rozpoznać stoją także lekarze dentyści, choć pewnie często o tym nie wiedzą. Chcę pomóc posiąść im tę wiedzę i poprosić o dołączenie do grupy ludzi i instytucji, które stoją po stronie dzieci - mówi Marek Michalak.

Dodaje, że W Polsce świadomość możliwości wykrywania przez lekarzy dentystów przypadków przemocy, molestowania i zaniedbań względem dzieci jest znikoma, choć mają oni, jako funkcjonariusze publiczni, obowiązek rozpoznania wszelkich objawów złego traktowania dzieci i zgłaszania takich przypadków do odpowiednich służb.

Wszystkie dzieci powinny zgłaszać się na regularne wizyty do dentysty. Dzięki temu lekarz ma doskonałe możliwości "monitorowania" takiego dziecka.

Osoby krzywdzące dzieci często zmieniają lekarza rodzinnego czy pediatrę. Nie zmieniają jednak dentysty, co sprawia, że może on obserwować danego pacjenta przez dłuższy czas.Dentysta oprócz objawów przemocy (urazów zębów, kości i błony śluzowej), ma także możliwość wykrycia objawów zaniedbania w postaci płytki nazębnej lub zapalenia dziąseł, nieleczonych ubytków w zębach itp.

- W takich sytuacjach są dwie drogi. Lekarz może zgłosić swoje podejrzenia do gminnej opieki społecznej. Może też jeśli ślady przemocy są wyraźne - zgłosić sprawę na policję. U nas niestety dentyści nie mają na razie takiej świadomości. Ani razu nie zdarzyło się, by stomatolog poinformował o przemocy wobec dzieci. W Norwegii, dla przykładu, było w zeszłym roku 550 takich przypadków, ale oni stosują tę metodę już od 10 lat - mówił Rzecznik Praw Dziecka.

Jedną z konkluzji spotkania była deklaracja rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. Marka Ziętka, o włączenie wiedzy z zakresu rozpoznawania przemocy wobec dzieci i reagowania na nią do programu nauczania na stomatologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska