Strażnicy z więzienia zatrzymani przez policję

  Strażnicy z więzienia zatrzymani przez policję

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Czterech funkcjonariuszy z zakładu karnego przy ul. Fiołkowej zatrzymali w środę policjanci z Dolnośląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
  Mieli wysługiwać się więźniami przy różnych pracach, choćby myciu i naprawie ich samochodów.

  Prokuratura postawiła strażnikom zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków.
  - Polegały one między innymi na piciu alkoholu w miejscu pracy, opuszczaniu zakładu podczas pełnienia służby czy wykorzystywaniu więźniów do różnych usług - informuje Małgorzata Klaus, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

  Podejrzani przyjmowali też paczki dla osadzonych z zewnątrz z pominięciem normalnej procedury - nie sprawdzali, co było w środku. Nie przeprowadzali też obowiązkowej kontroli niektórych więźniów wracających do zakładu z zewnątrz, gdy wracali po pracy. Śledczy podejrzewają, że w ten sposób skazani, osadzeni przy Fiołkowej, mogli przemycić na teren ZK różne rzeczy, w tym alkohol lub narkotyki.

  Uzyskaliśmy informację, że strażnicy przymknięcie oka na pewne sprawy uzależniali od łapówki w postaci alkoholu. Jednak prokuratura nie postawiła im zarzutu korupcji, za co groziłaby im kara nawet do 10 lat więzienia.

  Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że strażnicy z dużą swobodą podchodzili do swojej pracy. Bywało, że wszyscy na zmianie pili alkohol, a tylko jeden wartownik pełnił służbę. Zdarzało się też, że opuszczali zakład i jechali bawić się gdzieś w lokalu.
  Śledztwo w tej sprawie toczyło się od kilkunastu miesięcy. Impulsem do jego rozpoczęcia były donosy od samych więźniów i byłych pracowników.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama