Powiat spłaci dług szpitala, ale zabraknie mu na drogi

  Powiat spłaci dług szpitala, ale zabraknie mu na drogi

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W Lubaniu, Bystrzycy Kłodzkiej i Wołowie samorządy ledwo zipią, bo regulują rachunki za służbę zdrowia.
  Szefów powiatu lwóweckiego nie odstraszyły kłopoty, jakie mają inne samorządy po przejęciu długów swoich szpitali. Właśnie wzięli na swoje barki wierzytelności Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, by utworzyć spółkę medyczną.

  Od stycznia działa w Lwówku Śląskim Powiatowe Centrum Zdrowia. Spółka, która ma czyste konto. Powiat zaś ma spłacić 31 mln zł długu. Część oddał od razu, a na resztę zaciągnął komercyjny kredyt 25 mln zł. Będzie go spłacał przez 15 lat po 3,5 mln zł rocznie.
  - Nie mieliśmy wyjścia - mówi starosta lwówecki Artur Zych. - Będziemy musieli mocno ograniczyć inwestycje - ubolewa. Jak dodaje, władze powiatu musiały wybierać: albo zdrowie mieszkańców, albo nowe drogi. Wybrały to pierwsze.

  Starostwo w Lwówku musiało rozpocząć likwidację SP ZOZ, bo jego długi rosły o ponad 1 mln zł miesięcznie. Nowa spółka oznacza zaś swobodę w podpisywaniu umów na dostawę materiałów, lekarstw i mediów.

  Jednak jej początki nie wyglądają różowo. NFZ nie płaci za wszystkie usługi szpitala, tak jak wcześniej. Z tego powodu wykonywanie niektórych z nich jest obecnie nieopłacalne. Np. dotychczasowy kontrakt na rehabilitację z planowanych 60 tys. zł został okrojony do 16 tys. zł. W Lwówku Śląskim wierzą, że nie podzielą losu powiatu lubańskiego.

  Ma on do spłaty 38 mln zł po zlikwidowanym w 2003 roku Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Szpital przejęła nowa spółka - Łużyckie Centrum Medyczne. Ma kontrakty, specjalistów i zadowolonych pacjentów.
  - Ale my, aby ratować się przed upadłością, musimy zaciągnąć 12 mln zł kredytu - ubolewa starosta lubański Walery Czarnecki. Spłata długu rozłożona jest na lata, ale zegar odsetkowy tyka. Powiat ma już 9,5 mln zł deficytu. To spowoduje drastyczne ograniczenie inwestycji w Lubaniu. Nie będzie m.in. nowych dróg, a pieniądze na łatanie podziurawionych będą o wiele mniejsze.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama