Amnesty International broni wrocławskich Romów. Apeluje:...

  Amnesty International broni wrocławskich Romów. Apeluje: Wyślijcie listy do Dutkiewicza i ministra!

  Marcin Hołubowicz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Amnesty International broni wrocławskich Romów. Apeluje: Wyślijcie listy do Dutkiewicza i ministra!

  ©fot. Tomasz Hołod

  Amnesty International stanowczo protestuje przeciwko wysiedleniom Romów z Wrocławia z okolic ulicy Kamieńskiego. - Wysiedlenia muszą być traktowane jako rozwiązanie ostateczne - piszą na swojej stronie internetowej i zachęcają do wysyłania listów do prezydenta Rafała Dutkiewicza. Tymczasem u prezydenta Rafała Dutkiewicza pojawili się dziś także przedstawiciele wrocławskich Romów i sami zostawili mu list prosząc o zrozumienie ich trudnej sytuacji.
  Amnesty International broni wrocławskich Romów. Apeluje: Wyślijcie listy do Dutkiewicza i ministra!

  ©fot. Tomasz Hołod

  Przypomnijmy że wrocławski magistrat przymierza się do wysiedlenia ok. 60 Romów zamieszkujących nielegalne obozowisko przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Amnesty International staje w ich obronie.

  Dziś Romowie złożyli list u prezydenta Dutkiewicza. Proszą w nim o zrozumienie sytuacji i prośbę o wyznaczenie terenu, gdzie mogą się osiedlić legalnie we Wrocławiu. Bo, jak piszą, czują się już mieszkańcami tego miasta. Dodają, że nie mają gdzie wracać, a w Rumunii nie mają szans na normalne życie.

  Tymczasem na stronie Amnesty International pojawił się protest w sprawie przymusowego wysiedlenia rodzin Romskich, którzy trzy lata temu przeprowadzili się w rejon ul. Kamieńskiego zakładając tam nieformalne obozowisko. Mieszkańcy nie mają tytułu prawnego do ziemi, która podlega pod gminę Wrocław, w związku z tym władze miasta 26 marca 2013 roku przekazały im pisma nakazujące opuszczenie dotychczasowego miejsca zamieszkania w ciągu 14 dni. Po upływie tego terminu ma zostać wszczęte postępowanie sądowe.

  Jak czytamy na stronie organizacji: "Amnesty International przypomina polskim władzom, że zgodnie z powszechnie obowiązującymi standardami praw człowieka i zobowiązaniami, które wynikają z prawa międzynarodowego, wysiedlenia muszą być traktowane jako rozwiązanie ostateczne. (…) Władze muszą także zapewnić, że w skutek wysiedlenia nikt nie będzie narażony na bezdomność . Muszą także zaproponować alternatywne miejsce zamieszkania, jeśli wysiedlane osoby nie są w stanie same go sobie zapewnić."

  Amnesty International apeluje o wysyłanie listów protestacyjnych do władz miasta i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz o umieszczanie wpisów na stronach miasta Wrocław na Facebooku i Twitterze. Treść przykładowego postu brzmi: "Nie przeszkadza mi, że obok mnie mieszkają Romowie. Prawa człowieka TERAZ, prawa Romów we Wroclawiu!". Organizacja na swojej stronie podaje dane kontaktowe do prezydenta Rafała Dutkiewicza oraz ministra Władysława Kosiniak-Kamysza, a także linki do stron internetowych.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama