Statystyka to nie odczucia

  Statystyka to nie odczucia

  Jacek Jaśko

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z nadkomisarz Edytą Bagrowską, oficerem prasowym Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze
  W ostatniej "Gazecie Wojewódzkiej", lokalnym tygodniku "Polski-Gazety Wrocławskiej", który ukazuje się w regionie jeleniogórskim, opublikowaliśmy artykuł o policyjnych statystykach i poczuciu bezpieczeństwa wśród mieszkańców regionu jeleniogórskiego. Pisaliśmy także o bulwersującym mieszkańców śmiertelnym pobiciu przechodnia.

  Policyjne statystyki za ubiegły rok wyraźnie mówią o spadku zagrożenia przestępczością i o większej skuteczności działań policji. Dlaczego zupełnie inaczej stan bezpieczeństwa postrzegają mieszkańcy Jeleniej Góry i okolic?

  Wynika to zapewne z innego rozumienia pojęcia poczucia bezpieczeństwa.
  Przecież poczucie bezpieczeństwa odnosi się przede wszystkim do indywidualnych odczuć mieszkańców Jeleniej Góry i okolic, do obiegowych i nie zawsze prawdziwych opinii. Co innego natomiast mówią nasze statystyki, które informują o stanie bezpieczeństwa. Statystyki obejmują między innymi liczbę zgłoszeń, interwencji, a także wykrywalność przestępstw, liczbę zakończonych spraw itp.

  Co statystyki mówią o miejscach szczególnie zagrożonych przestępczością?

  Trudno mówić o konkretnych miejscach. Ze względu na turystyczny charakter regionu mamy w ciągu roku co najmniej dwa miliony przybyszów z innych części Polski oraz z zagranicy. W tej sytuacji trudno wytypować szczególnie zagrożone miejsca. Wiemy natomiast, że na napady i kradzieże narażeni są głównie goście, którzy wychodzą z nocnych lokali. A tych w miejscowościach turystycznych przecież nie brakuje.

  Pozytywny obraz pracy policji psuje rosnąca liczba nieletnich przestępców...


  Niestety, to prawda, wielu z nich zatrzymujemy po kilka razy. Część po skomplikowanej procedurze trafia do ośrodków wychowawczych, skąd często udaje im się uciec.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama