Sędzia i prawnik oskarżeni o łapówki

  Sędzia i prawnik oskarżeni o łapówki

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Prokurator Piotr Kurowski nie miał wątpliwości: sędzia Aniela M. z Zielonej Góry przyjmowała łapówki w zamian za odroczenie kar przestępcom.
  Zażądał dla niej pięciu lat pozbawienia wolności oraz dziesięcioletniego zakazu pracy w roli funkcjonariusza publicznego. Dodatkowo wnioskował o 22,5 tys. zł grzywny i przepadek korzyści majątkowej w wysokości 23 tys. zł.
  - Aniela M. sprzeniewierzyła się zawodowi sędziemu - przekonywał prokurator. - Jej zachowanie korupcyjne jest czynem o najwyższej szkodliwości.

  Dla dwóch pozostałych oskarżonych: Roberta T., który miał wręczać łapówki, zażądał trzech lat więzienia oraz czterech tysięcy grzywny, a dla Ryszarda J. (starającego się o odroczenie kary więzienia) roku i trzech miesięcy.

  Proces Anieli M., zawieszonej obecnie sędzi Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, toczy się w Legnicy od sierpnia 2007 r. Akt oskarżenia napisany przez poznańską prokuraturę opiera się głównie na zeznaniach Roberta T. On także był sędzią zielonogórskiego sądu, podwładnym Anieli M. Odszedł z niego w 1998 r. i założył kancelarię radcy prawnego.

  Ale prawnik pił, brał narkotyki i chwalił się, że ma doskonałe układy w sądzie. Nawiązał bliskie kontakty z zielonogórskim półświatkiem. W 2000 r. miał, według prokuratury, pomóc znajomemu w odroczeniu kary 5,5 roku więzienia. Za tę przysługę wręczył sędzi M. osiem tysięcy zł. Pomagał także innym skazańcom.

  Obrońca sędzi Tadeusz Symkowski wnosił o uniewinnienie.
  - Jak ten bezdomny pijak i narkoman może utopić sędzię o 30-letniej nieskazitelnej karierze? - grzmiał obrońca. I zastanawiał się: - Czy pomówienia przez przestępcę mogą doprowadzić do jej skazania?

  Sędzia Marek Regulski odłożył ogłoszenie wyroku do 3 lutego. W tym dniu swoją mowę wygłoszą oskarżeni. Aniela M. określiła akt oskarżenia jako pełen sprzeczności i nielogiczności. Swojego byłego kolegę Roberta T. określiła jako pijaka i naciągacza. On sam przyznał się do winy, ale odmówił składania wyjaśnień.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama