Świąteczne ozdoby - zobacz jak je zrobić (PORADNIK)

  Świąteczne ozdoby - zobacz jak je zrobić (PORADNIK)

  Marta Bigda

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kraszanki

  Kraszanki ©fot. Piotr Krzyżanowski

  Wielkanoc ma być czasem radości, nawet jeśli pogoda uparcie udowadnia nam, że jeszcze trwa zima. Kolorowe pisanki, żółte kurczaki, zające z koszyczkami i gałązki obsypane kwiatami w wazonie na stole mają nam o tym przypominać. Być może warto te kilka dni spędzić z rodziną nie tylko podczas odświętnych posiłków. Nasza propozycja to kilka prostych wielkanocnych ozdób, od których milszy jest tylko sam proces ich tworzenia. Instrukcje na świąteczne ozdoby zostały dobrane tak, by było możliwe wykonanie ich z dziećmi.
  Kraszanki

  Kraszanki ©fot. Piotr Krzyżanowski

  Pisanki-nakrapianki

  Materiały:
  - taca lub plastikowy obrus
  - wytłoczka po jajkach
  - białe wydmuszki
  - zapałki
  - kolorowe ogarki
  - biała nitka (na jedną wydmuszkę ok. 25 cm)

  Wykonanie:
  Ostrożnie zapalmy ogarki i nad tacą/plastikowym obrusem kropimy woskiem wydmuszkę. Gdy wosk upada na skorupkę należy nią delikatnie poruszać, tak, aby wosk rozlał się po niej w fantazyjne kształty. Kiedy już zaschnie, bierzemy i łamiemy jedną z zapałek na pół. Nitkę przywiązujemy do jednej połówki i wpuszczamy drewienko do otworka powstałego przy robieniu wydmuszki. Pisankę-nakrapiankę można zawiesić na wielkanocnych bukiecie albo przy drzwiach, na szczęście.

  Zajęcze pojemniki

  Materiały
  - rolki po papierze toaletowym (jedna na jednego zająca)
  - sztywny karton
  - brązowa bibuła (jeśli chcemy bajkowe, kolorowe zające, może mieć inny kolor)
  - skrawki czerwonego filcu
  - czarny papier
  - biały filc
  - wata
  - nożyczki
  - klej

  Na rolki po papierze toaletowym naklejamy brązową bibułę. W tym celu odmierzamy wysokość rolki i dodajemy 5 cm zapasu na oklejenie krawędzi. Możemy nałożyć podwójną warstwę bibuły, by nie prześwitywała rolka. Wycinamy podstawę ze sztywnego kartonu, która będzie miała średnicę o centymetr większą niż otwór rolki. Nacinamy co 2-3 cm nasz okrąg do wysokości centymetra, który mamy w zapasie, zaginamy nacięte fragmenty i smarujemy je z zewnątrz klejem. Przyklejamy od wewnątrz do rolki.

  Wycinamy okrąg z białego filcu o średnicy 5 cm i naklejamy na niego mniejsze dwa okręgi z czarnego papieru - mamy już pyszczek i oczy. Do tego wycinamy trójkąty lub kółeczka z czerwonego filcu, które będą zajęczymi nosami. Również z czarnego papieru wycinamy po dwa prostokąty 1x4cm na każdą rolkę. Nacinamy je do wysokości 3,5 cm - są i zajęcze wąsy.
  Uszy wykonujemy ze sztywnego kartonu - mogą być zwykłymi trójkątami, ładniej jednak wyglądają lekko zaokrąglone. Oklejamy je bibułą, którą wybraliśmy na “futerko" zająca, i wycinamy z białego filcu ten sam kształt uszu, tyle, że trochę mniejszy niż wcześniej. Filcowe uszy naklejamy na uszy z kartonu.
  Do środka zająca możemy włożyć czekoladowe jajeczka albo kieliszek z zimną wodą, w który włożymy małą gałązkę wierzby z “baziami".


  Kraszanki

  Materiały
  - barwnik naturalny (kwiat nagietka - kolor żółtozłocisty, płatki kwiatu ciemnej malwy - kolor fioletowy, pędy młodego żyta - kolor zielony, sok z buraka - kolor różowy)
  - garnek z wodą
  - igła/szpilka


  Do garnka wrzucić wybrany barwnik i zagotować wraz z jajkami. Trzymać w wodzie tak długo, aż uzyskają odpowiednio nasycony kolor. Gdy jajka przestygną można je pozostawić w jednolitym zabarwieniu lub wydrapać na nich wzór za pomocą igły albo szpilki.

  Korzystałam m.in z książki :Każde dziecko to potrafi. Część II" autorstwa Ursuli Barff i Ingi Burkhardt.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama