Ważne
  Pamiętamy o Jeziorańskim

  Pamiętamy o Jeziorańskim

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  We wtorek o godz. 19 w kościele pw. św. Macieja przy pl. Biskupa Nankiera odprawiona zostanie msza święta za duszę Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
  Materiały podobne
  W ten sposób środowisko wrocławskie upamiętni czwartą rocznicę śmierci najbardziej znanego kuriera Armii Krajowej. W mszy weźmie udział między innymi Schola Gregoriana Silesiensis pod kierownictwem artystycznym Roberta Pożarskiego, która wykona łacińskie śpiewy liturgiczne.

  Przypomnijmy, że Jan Nowak-Jeziorański był bardzo mocno związany z naszym miastem. Był kuratorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu i inicjatorem powstania oraz współzałożycielem Kolegium Europy Wschodniej.

  Fundacja, która rozpoczęła działalność w 2001 roku, prowadzi badania i walczy o lepszą współpracę między narodami w naszej części Europy.
  Rok wcześniej, bo w 2000 roku, Nowak-Jeziorański otrzymał tytuł honorowego obywatela Wrocławia i doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.

  W testamencie spisanym w 2004 roku legendarny kurier - pamiętając o Wrocławiu - zapisał Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich swoje archiwum oraz bogatą kolekcję książek, pamiątek i dzieł sztuki, które wraz z żoną Jadwigą gromadził przez całe życie. Najcenniejsza część to materiały dotyczące pracy Nowaka-Jeziorańskiego w Radiu Wolna Europa oraz działalności tej rozgłośni. Znalazły się tam także dokumenty związane z polskim ruchem oporu i korespondencja, jaką prowadził z różnymi osobami w latach 1946-2005.

  W czwartą rocznicę śmierci kuriera uruchomiono też poświęconą mu stronę internetową: www.nowak-jezioranski.pl. Witryna powstała dzięki dotacji miasta Wrocławia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo