Menu Region

Wrocław: Czy konieczne jest wypowiedzenie umowy na wywóz...

Wrocław: Czy konieczne jest wypowiedzenie umowy na wywóz śmieci w WPO Alba i Trans Formers?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Magdalena Kozioł

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Wrocław: Czy konieczne jest wypowiedzenie umowy na wywóz śmieci w WPO Alba i Trans Formers? Wrocław: Czy konieczne jest wypowiedzenie umowy na wywóz śmieci w WPO Alba i Trans Formers?

(© fot. Janusz Wójtowicz)

Wrocławianie, którzy mają umowy na wywóz śmieci z WPO Alba albo Trans Formers, nie muszą ich wypowiadać. Gmina od lipca przejmie gospodarowanie odpadami, dotychczasowe umowy automatycznie wygasną. Dotyczy to zarówno klientów WPO Alba jak i Trans Formers - firm działających we Wrocławiu. Potwierdzają to przedstawiciele tych firm, choć wcześniej urząd miejski informował, że będzie konieczność napisania wypowiedzenia.
- Z początkiem lipca, gdy gminy przejmą gospodarowanie odpadami, dotychczasowe umowy na odbiór odpadów automatycznie wygasną. W związku z tym nie ma konieczności ich pisemnego wypowiadania. Nasi klienci nie muszą dokonywać żadnych dodatkowych formalności - mówi Bartłomiej Muszyński, prezes WPO ALBA S.A.

Podstawą prawną są odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego. Na podstawie art. 475 §1 w momencie, gdy wykonanie określonego w umowie świadczenia (w tym przypadku jest to wywóz śmieci) stało się niemożliwe na skutek okoliczności (tu: zmiany prawa i przejęcia obowiązków przez podmiot wybrany przez gminę w przetargu), za które strona zobowiązana do wykonania danego świadczenia odpowiedzialności nie ponosi, zobowiązanie to wygasa bez konieczności składania dodatkowych oświadczeń woli.


Barbara Piotrowska, prezes firmy Trans Formers mówi, że wrocławianie, którzy mają podpisane umowy z Trans Formersem nie muszą ich wypowiadać. - Umowy same wygasną. Nie będziemy swoich klientów obciążać i nie zapłacą oni podwójnie. Właścicielem odpadów od 1 lipca będzie gmina, a kto i gdzie będzie śmieci odbierał - pokaże rozstrzygnięcie przetargu jaki ogłosiła spółka Ekosystem - dodaje.

Natomiast wrocławianie wciąż nie wiedzą kiedy będą musieli złożyć deklaracje z informacją czy chcą sortować odpady od 1 lipca, czy nie. Decyzji w tej sprawie nie ma i nie wiadomo, kiedy będzie. Wrocławscy urzędnicy wciąż się nad tym zastanawiają.
5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

smieci w firmie

+23 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tomek (gość)  •

Ja mam fime.i nie mam żadnej umowy,mam własny pojemnik.ja niechce zadnej umowy podpisywać,dotąd dzwoniłem do SITY z Jerzmanowskiej i przyjeżdzali zabierali smieci raz na 2miesiące bo ja tyle sieci nie produkuje!wystawiali fakture vat i płaciłem im przelew i po temacie a teraz co będzie?nie wiem jak do tegon tematu podejść!poradżcie coś?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wychodzi

+34 / -45

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

R2r (gość)  •

Wygląda, że na podstawie wymienionego paragrafu dotychczasowe podmioty świadczące usługę tracą do niej prawo. To do pobierania opłat, też chyba tracą. Ale cholera, wie jak to z tym prawem jest u nas do końca. I wstyd, że miejscy, czy też inni prawnicy nie zwrócili na to uwagi.
Ale moim zdaniem, to parlament uchwalając nowe prawo powinien uwzględnić tą sytuację i z automatu zakończyć ten cyrk...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bur--el smieciowy

+36 / -37

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

letak (gość)  •

No to fajnie, a od kliku tygodni na stronach UM wisiała informacja, że trzeba wymawiać umowy. teraz okazuje się, ze w przypadku niektórych firm nie (ale nic nie wiadomo o innych np. SITA Zachód). Brawo UM za całe zamieszanie, nic lepszego niż usłyszeć, że postraszyli a potem się okazuje - jeszcze tak do końca nie wiadomo itp. Cholery można dostać na stojąco, a nasz "kochany" Prezydent zachęca do miasta Łodzi...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Umowy smieciowe

+40 / -36

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bajan (gość)  •

Brawo dla Firmy Alba za rozniesienie ulotek z informacja, ze nie nalezy składać wypowiedzeń.
Dlaczego wiec od dłuzszego czasu we wszystkich środkach masowego przekazu straszono, że jak nie wypowie się umów to bedzie sie płacić podwójnie. Gdzie byli prawnicy z Magistratu i tej juz nowej Spólki śmieciowej aby rozwiazać ten problem wczesniej a nie straszyć mieszkańców. Przecież to byłby zalew papierkami Firm wywożących śmieci albo stanie w kolejkach na dostarczenie wypowiedzeń. No i wychodzi jak zwykle..

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sita

+40 / -37

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Daro (gość)  •

A jakie jest stanowisko firmy Sita,która również działa na terenie Wrocławia?

odpowiedzi (0)

skomentuj