Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa jaja dziennie - to minimum każdego obywatela

Bartosz Józefiak
Każdy dla zdrowia powinien zjadać dwa jajka dziennie
Każdy dla zdrowia powinien zjadać dwa jajka dziennie fot. Dariusz Gdesz
Najlepszy element diety, esencja życia w pigułce, znakomity lek na choroby cywilizacyjne. Mają wiele zastosowań - wszystkie pozytywne. Nic dziwnego, że jaja towarzyszą ludziom od zarania

O właściwościach jajka wiedziały już ludy starożytne. - W Egipcie archeolodzy znaleźli pokryte ornamentem skorupki jaj strusich. Pochodziły z III tysiąclecia przed naszą erą - opowiada dr Mirosław Marczyk z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Od zawsze wiedziano, że w jajku tkwi zarodek życia. Ono pojawia się jako rekwizyt w rytuałach związanych z płodnością, w zabiegach medycznych oraz obrzędach magicznych. Z podań greckich znane są nam apokryficzne opowieści o Maryi, która ofiarowała pisanki Piłatowi, chcąc, by ten cofnął wyrok na jej syna.

Znakomity afrodyzjakSłowianie "odkryli" jajka ok. VI wieku n.e. Najstarsze pisanki pochodzą z drugiej połowy X wieku. Zostały znaleziono w Opolu. Jedne z najstarszych pisanek - z wieku XII - znaleziono we Wrocławiu.

- Jaja stanowią obietnicę odrodzenia się sił witalnych, dlatego wchodziły w skład ofiar wiosennych - wyjaśnia dr Mirosław Marczyk. - Smarowano nimi pługi na wiosnę po to, by zbiory były większe. Skorupę jajek rozrzucano po polach. W Polsce jajami okładano krowy i woły. Wierzono, że dzięki temu zwierzęta będą bardziej tłuste.

Jaja - symbol życia - traktowane były jak afrodyzjak. Podczas ślubu podawano je do zjedzenia młodej parze. Stosowane były również w medycynie. - Te obrzędy swój rozkwit osiągnęły w XIX wieku, a w wielu miejscach Polski były kultywowane po drugiej wojnie światowej, a nawet do dzisiaj - mówi dr Marczyk.

Dwa każdego dnia!
Okazuje się, że intuicja dawnych ludów była słuszna. Współczesna medycyna i biologia potwierdzają zdrowotne właściwości jajka. - Jajko zawiera wszystkie składniki niezbędne do stworzenia życia. Wystarczy dać mu energię - podgrzać do temperatury 39-40 stopni przez 21 dni - i wykluje się z niego pisklę. Tego nie ma żadna inna struktura biologiczna na świecie, nawet ziarno - opowiada prof. dr hab. Tadeusz Trziszka z Katedry Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Składniki potrzebne do stworzenia życia pomagają również w utrzymaniu zdrowia. - Na przykład fosfolipidy, które pełnią ważną rolę w funkcji serca i mózgu - wymienia prof. Trziszka. - Nystatyna, znajdująca się w białku, chroni przed nowotworem. Składniki, które możemy odzyskać z białka, mają właściwości antywirusowe, pomagają w leczeniu nowotworów, chorób cywilizacyjnych i obniżają ciśnienie krwi. Nawet skorupka jajka przydaje się w medycynie. Można z niej zrobić preparat wapniowy, który jest jednym z najlepszych leków przeciwko osteoporozie - opowiada naukowiec.

Jedzenie jajek jest także świetnym sposobem na odchudzanie. Ich składniki są zarazem niskokaloryczne, jak i bogate w niezbędne dla organizmu witaminy.

- Dzięki diecie z jajek bez cudów i kombinacji można łatwo schudnąć - zachwala profesor. Dlatego warto wziąć sobie do serca znane angielskie przysłowie: "two eggs every day", czyli "dwa jajka każdego dnia". - To minimum, które powinien dziennie wyrobić każdy obywatel! - żartuje prof. Trziszka. - Choć, jeśli nie jesteśmy uczuleni, to i 10 jaj dziennie nam nie zaszkodzi.
800 miliardów rocznie
Same kury nie mogą jednak jeść zbyt dużo. Hodowlane są karmione specjalną paszą bogatą w witaminy i związki mineralne.
Co zrobić, by wybrać jajko najlepszej jakości? O to możemy być spokojni. Profesor tłumaczy, że z punktu widzenia genetyki wszystkie jaja są do siebie bardzo zbliżone, mają też podobny skład chemiczny. Wszystkie nioski (kury znoszące jaja) są chowane w podobny sposób. Niemal nie istnieje możliwość, by do sklepów trafiły jajka niepodstemplowane, czyli odbiegające od wyśrubowanych norm Unii Europejskiej.

- To bardzo dobrze zorganizowany system, w którym nie ma miejsca na przypadkowość - zapewnia profesor.
Wszystkie jaja znajdujące się w handlu są rejestrowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Są też odpowiednio oznakowane. System znakowania, ważenia, pakowania jaj jest ujednolicony w całej UE.

Bez większego znaczenia jest wiek kury znoszącej jajka. Zresztą, okres jej "pracy" jest bardzo krótki - kura w hodowli zaczyna znosić jaja, mając 20 tygodni aż do momentu, kiedy osiągnie rok. Na polską produkcję jajek pracuje 60 milionów niosek, które rocznie znoszą ok. 10 miliardów jaj! Zważywszy, że na świecie rocznie "powstaje" około 800 miliardów jaj, stawia nas to w nie najgorszej pozycji w światowym rankingu.

Wygrywają kurze
Pozostaje pytanie - jakie jajo wybrać? Eksperci polecają tradycyjne, kurze. Eksperymenty z jajem strusim stwarzają wiele problemów - począwszy od rozbicia jego skorupki (trzeba ją przepiłować, by dostać się do zawartości), po przygotowanie - bo w jakim naczyniu zrobić jajecznicę, która dla całej rodziny wystarczy na tydzień?

Rzadko spotykane są u nas również jaja kacze, bardziej popularne w Chinach. Kaczki znoszą mniej niż kury, dlatego ich hodowanie zwyczajnie się nie opłaca. Pod względem składników chemicznych nie ma jednak większej różnicy między jajami różnych gatunków ptaków.

Ale jajko nie jest tylko elementem pokarmów. Składniki znajdujące się w nim stosowane są również w medycynie czy suplementach diety. Izolowaniem z jajka składników potrzebnych do produkcji preparatów tworzących biosuplementy diety zajmuje się zespół 130 wrocławskich naukowców pod kierownictwem profesora Tadeusza Trziszki.

- Stosujemy nowe technologie i nowoczesne techniki laboratoryjne, by dokonać ekstrakcji, oczyszczania i zagęszczania składników znajdujących się w jajkach, które mogą pomóc np. w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych - wyjaśnia profesor.

Naukowcy są zgodni - jajko dostarcza i białka, i tłuszczy i soli mineralnych. Do tego jest niedrogie, co czyni je najlepszym składnikiem każdej diety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dwa jaja dziennie - to minimum każdego obywatela - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska