Abp Gołębiewski: Jeśli ksiądz zdziera z ludzi, nie darują...

  Abp Gołębiewski: Jeśli ksiądz zdziera z ludzi, nie darują mu. Chciwość jest najgorsza

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Co jest gorsze dla wiernych: ksiądz alkoholik czy babiarz? - Nic nie jest dobre, ale w hierarchii oskarżeń najostrzej ocenia się chciwość. Jak ksiądz myśli tylko o pieniądzach, zdziera z ludzi, to wierni prędzej czy później mu tego nie darują. Dla alkoholu chyba mamy zbyt dużą tolerancję, bo wielu Polaków pije. Bywa, że parafianie potrafią kryć księdza przed biskupem. A co do relacji z kobietami: są katolicy, którzy te kwestię widzą ostro, odcinają się od takich księży, ale są też i tacy, którzy przymkną oko, bo może i sami niekoniecznie sobie radzą z wiernością małżeńską - mówi ks. arcybiskup Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski w rozmowie z Katarzyną Kaczorowską.
  Ksiądz arcybiskup Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski

  Ksiądz arcybiskup Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski ©fot. Tomasz Hołod

  W "Krótkiej rozprawie między panem, wójtem a plebanem" Mikołaja Reja ksiądz pije, jest leniwy, łakomy, łupi wiernych. Co Ksiądz Arcybiskup na takie dictum?
  Na postać księdza w literaturze? To dzieła literackie, więc niekoniecznie muszą mieć zakorzenienie w życiu. Oczywiście są portrety, o których możemy powiedzieć, że to karykatury, ale mamy też postaci księży Marka, Piotra, Robaka czy Kołodziejskiego, skomplikowane, wiele mówiące, przekonujące.
  Ale nie jestem literaturoznawcą, mogę się odnosić do własnych wspomnień czy rozmów starszych ludzi, sięgających pamięcią czasów przedwojennych. A utwór Reja powstał w kontekście reformacji. Stąd jego znaczne przejaskrawienia.

  A co opowiadali ci starsi ludzie?
  Przed wojną ksiądz miał niezwykle wysoką pozycję społeczną. Jak był nawet na maleńkiej parafii, żył ubogo, bo ludzie byli ubodzy, nie było zebrania czy uroczystości, na której nie byłoby proboszcza.

  I nikt się nie oburzał?
  Nie, to było naturalne. Z księżmi się polowało, zapraszało ich na święta strażaków, spotkania gospodyń wiejskich czy spółdzielców. W diecezji włocławskiej (obecnie kaliskiej) ruch spółdzielczy rozwijał w Liskowie ksiądz Bliziński, który uważał, że to nowoczesny sposób duszpasterzowania. Nie oznacza to, że nie było antyklerykalizmu. Był. Ale ksiądz był jednym z elementów szeroko rozumianego życia społecznego. Sytuację zmieniła wojna. Niemcy wielu duchownych wywieźli do obozów koncentracyjnych, a to wpłynęło na obniżenie nastrojów antyklerykalnych. Co ciekawe, wzrosła pozycja sióstr zakonnych - ludzie widzieli ich zaangażowanie w ruch oporu i cenę, jaką za to płaciły. To zaowocowało oporem przeciw systemowi komunistycznemu. Tuż po wojnie Jaroszewicz i Bierut prowadzili prymasa Hlonda pod ręce w procesji na Boże Ciało. Dopiero później pokażą swoją politykę - prymas Wyszyński trafia do aresztu po śmierci Stalina, która nastąpiła 5 marca 1953 roku.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (41)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zbawienie za kasę

   Helcia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Nic im nie dawać to zwiną szybko interes.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oto prawda!

   tylko PIS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 20

   Księża nigdy nie zdzierają. Zawsze jest co łaska. To są masońskie insynuacje i brutalny atak na kościół.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poniżej jakiś MATOŁ się zaprodukował !

   Leszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 25

   Miejsca jego wypociny zajęły dużo ale 90 % kłamstwa . To chyba osobnik od Michnika albo paligłupa,może Urbana? Ci wymienieni są specjalistami w oszukiwaniu ludzi. Cżęsć im uwierzyła ale do czasu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   łyse pały

   prawicowe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 17

   znowu łyse pały naziprawicowe ujadają i próbują sterroryzować forum...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawicowy lewusie zobacz że atak na kosciół nastepuje z lewacko palikociej strony.

   Hanna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 18

   Prawica tylko kontruje wasze kłamliwe zapisy ! Nie rozumiecie że jesteście zakałą ,zdrajcami narodu ? Róża Luxemburg i Julian Marchlewski dawniej teraz Palikot,Urban i Michnik waszymi idolami....rozwiń całość

   Prawica tylko kontruje wasze kłamliwe zapisy ! Nie rozumiecie że jesteście zakałą ,zdrajcami narodu ? Róża Luxemburg i Julian Marchlewski dawniej teraz Palikot,Urban i Michnik waszymi idolami. Odpieprzcie się od łysych taka jest moda.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KWA KWA

   była sobie kaczohanna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 20

   łysa nazikaczoprawicowa Hanna spod Smoleńska szczeka i gryzie i próbuje sterroryzować wszystkich swoją wizją kaczyświata. KWA KWA


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W ramach świątecznego pojednania pocałuj kaczkę w couper ! I będzie kwita.!

   kwa kwa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 18

   no coment

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Gołębiewski!

   masz Pan na sumieniu ofiarę księdza-pedofila z Twoich czasów pomorskich! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 21

   Parę dni temu media podały:
   szykuje się pierwszy pozew ofiary molestowania seksualnego przez księdza-pedofila o odszkodowanie przeciwko jednej z polskich kurii za krycie tego księdza-pedofila....rozwiń całość

   Parę dni temu media podały:
   szykuje się pierwszy pozew ofiary molestowania seksualnego przez księdza-pedofila o odszkodowanie przeciwko jednej z polskich kurii za krycie tego księdza-pedofila.

   oto źródło informacji:
   http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,13623174,_Po_latach_przyszedlem_na_plebanie__Zobaczyl_mnie.html?as=2

   Sprawa wydarzyła się jakieś 10 lat temu i dotyczy kurii kołobrzesko-koszalińskiej, a pedofila (ks. Zbigniewa R.) skazanego za to niedawno przez sąd na 2 lata bezwzględnej odsiadki kryli owcześni tamtejsi biskupi: Marian Gołębiewski (dzisiejszy arcybiskup Wrocłąwia) i jego następca Kazimierz Nycz (dzisiejszy arcybiskup warszawski).

   bp Gołębiewski - w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej od 1996 do 2004
   bp Nycz - w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej od 2004 do 2007

   sprawa tego człowieka ciągnęła się latami i otarła się zarówno o Gołębiewskiego, jak i jego następcę Nycza. Obydwoje nie zrobili z pedofilem nic!!

   fragment wywiadu:
   "Dziennikarz poradził rodzicom zwrócenie się do prokuratury. A sam - jak zeznał przed sądem - powiadomił wówczas biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, dzisiejszego metropolitę warszawskiego kard. Nycza. Znam też relację wikarego, który pracował w parafii ks. Zbigniewa R. W 1999 roku, gdy diecezją zarządzał biskup Gołębiowski (obecny arcybiskup metropolita wrocławski), młody ksiądz miał donieść w kurii o tym, co robi ksiądz Zbigniew. Gdy nie spotkało się to z reakcją władz, wikary porzucił kapłaństwo." Reszta w artykule pod linkiem.

   ks. Zbigniew R. został supensowany (pozbawiony władzy kapłańskiej) przez dzisiejszego biskupa kołobrzeskiego Dajczaka. Teraz Zbigniew R. ucieka przed zakładem karnym i kryje się gdzieś na śląsku.

   Ofiara pedofila została przekonana przez swojego psychoterapeutę, który po kilku latach terapii postawił go na nogi, żeby pozwać pedofila do sądu i tylko dlatego został on sprawiedliwie ukarany, bo Pan Gołębiewski nie zrobił NIC!!
   Wyrok zapadł w grudniu 2012. W marcu 2013 pedofil miał stawić się do zakładu karnego, ale zwiał.

   Po wyroku psychoterapeuta zmotywował też tego biednego człowieka o walkę o odszkodowanie od kurii za krycie i tuszowanie sprawy.

   i takiego gołębiewskiego dziś nominuje się do Nagrody Wrocławia??? łajdak to łajdak, a nie bohater!! on ma na sumieniu człowieka, który jest dzis psychicznym wrakiem!! i mimo to bez mrugnięcia okiem pokazuje swoją mordę publicznie, codziennie przyjmuje Komunię, udziela TAKICH WYWIADÓW, a wy mu jeszcze przyklaskujecie! Boże, szanujcie się, Wrocławianie!

   NIE ZGADZAM SIĘ NA TĘ KOMPROMITACJĘ NAGRODY WROCŁAWIA, K*** MAĆ! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Już niedługo...

   ...przyjdzie tyska na matyska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 18

   Cieszę się jedynie z tego, że już niedługo Palikociarnia przejmie władze w PL i zrobi z nimi porządek. Już niedługo...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na tle tych apartamentów

   ksiadz biskup bardzo ładnie wyglada, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 18

   bardzo skromnie widać żyje!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Palikot - czy Szatan ?

   Marit (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 33

   Wpływ ma iście szatański na zboczonych internautów co widać po wpisach.A kysz.

   Zdjęcie autora komentarza
   Ksiądz, czy zwyrodnialec?

   Marek Herbinger

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 17

   A co z pedofilią?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za niesamowita metamorfoza

   Joy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 19

   Jeszcze kilka dni temu wydawało mi się, że wybór Franciszka na Papieża to pomyłka. Teraz widzę, że ten człowiek swoją skromnością, pokorą i niechęcią do przepychu spowodował, że w Kościele...rozwiń całość

   Jeszcze kilka dni temu wydawało mi się, że wybór Franciszka na Papieża to pomyłka. Teraz widzę, że ten człowiek swoją skromnością, pokorą i niechęcią do przepychu spowodował, że w Kościele faktycznie coś zaczyna się zmieniać. Szkoda tylko, że do tego doprowadził człowiek z dalekiego kraju, a nie ten z bliskiego mi kraju. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znowu bydło palikocio lewackie orwało się do pisania bzdur !

   Henry G (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 31

   Tępaki nie więdza co ale wypisuja bzdury ,palikotowi to nie pomoże skończy jak Lwepper !A te gnojki wypisujace bzdety pojdą jego śladem, taki los ćpunów.Heja.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   łyse pały

   prawicowe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 16

   znowu łyse pały prawicowe ujadają i próbują sterroryzować forum...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @henryg

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 23

   Henrygu samsonie e, w łebku ci się miesza od nawału chrześcijańskiego miłosierdzia? A co ma Palikot do obrzydliwych zachowań kleru? Lecz się biedaku, zamiast zionąć nienawiścią. Ze światem można...rozwiń całość

   Henrygu samsonie e, w łebku ci się miesza od nawału chrześcijańskiego miłosierdzia? A co ma Palikot do obrzydliwych zachowań kleru? Lecz się biedaku, zamiast zionąć nienawiścią. Ze światem można sobie radzić przyjaźnie, chociaż pewnie teraz wydaje ci się to niemożliwe :) Może mniej modlitwy, więcej myślenia?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :) Więc myśl a nie pisz bzdur o miłości !

   Henry g (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 19

   Palikot sam zachowuje się znacznie gorzej od całego kleru razem wziętego !Jeżeli jesteś jego sługą to zapoznaj sie z jego wystapieniami i bluzgami na wszystkie strony świata.Pomieszało się tobie w...rozwiń całość

   Palikot sam zachowuje się znacznie gorzej od całego kleru razem wziętego !Jeżeli jesteś jego sługą to zapoznaj sie z jego wystapieniami i bluzgami na wszystkie strony świata.Pomieszało się tobie w tej kapucynie .zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @henry g

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 18

   "Palikot sam zachowuje się znacznie gorzej od całego kleru razem wziętego". Nie słyszałem, żeby pijany rozbił samochód jak biskup w Warszawie albo gwałcił dzieci, jak wielu kapłanów. A poza tym...rozwiń całość

   "Palikot sam zachowuje się znacznie gorzej od całego kleru razem wziętego". Nie słyszałem, żeby pijany rozbił samochód jak biskup w Warszawie albo gwałcił dzieci, jak wielu kapłanów. A poza tym mało mnie obchodzi Palikot i nie zamierzam czytać jego wystąpień. On - w przeciwieństwie do części kleru - nie buduje swojej pozycji, kariery i majątku na udawaniu wszelakich cnót. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znasz film ,,głupi i głupszy" ? Jesteś tym drugim ! Takie bzdury piszesz .

   henry g (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 21

   szkoda czas z tobą dyskutować

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czemu ten biskup jest taki gruby?

   laura (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 28

   Pewnie cięszko w kopalni pracuje ;-)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lauro - zobacz jak URBAN wygląda ma nawet wielkie uszy !

   Hanna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 18

   Ale w lustrze to zobaczysz babę jagę- spójrz !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama