W katedrze rozpoczęło się Triduum Paschalne. Od piątku Noc...

  W katedrze rozpoczęło się Triduum Paschalne. Od piątku Noc Konfesjonałów (FOTO)

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W katedrze rozpoczęło się Triduum Paschalne. Od piątku Noc Konfesjonałów (FOTO)
  1/3
  przejdź do galerii

  ©fot. Tomasz Hołod

  W Kościele katolickim rozpoczęto w czwartek Triduum Paschalne, które przygotowuje nas do obchodów świąt Wielkiej Nocy. Triduum to Wielki Czwartek, podczas którego wspomina się Ostatnią Wieczerzę dwunastu apostołów i Jezusa, Wielki Piątek - dzień Męki Pańskiej oraz Wielka Sobota - czas oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. Podczas Triduum odmawia się w kościołach po nabożeństwie Gorzkie Żale.
  W czwartkowy wieczór we wrocławskiej archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela odprawiono Mszę Krzyżma Świętego. Przewodniczył jej arcybiskup Marian Gołębiewski. To nabożeństwo, podczas którego biskup święci krzyżmo, czyli olej (łac. chrisma) wykorzystywany później w uroczystościach kościelnych przez cały rok: podczas chrztu, bierzmowania i sakramentu kapłaństwa, a także tzw. olej chorych, wykorzystywany przy ostatnim namaszczeniu. - Oleje te biskup przekazuje księżom dziekanom, z których każdy reprezentuje około 10 parafii - mówi rzecznik Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu ks. Stanisław Jóźwiak.

  Wielki Czwartek to dzień ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Jezus dał im początek, dzieląc między uczniów chleb i wino oraz ustanawiając Szymona (św. Piotra) swoim następcą i dając tym samym początek papiestwu. Na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy księża podczas Mszy Krzyż-ma odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie.

  W pozostałych świątyniach jest w tym dniu tylko jedna msza wieczorna, która rozpoczyna Triduum. To Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której konsekruje się komunikanty również na następny dzień - Wielki Piątek. Jest to bowiem dzień bez mszy.
  Wieczorem w katedrze przewodniczący mszy bp Andrzej Siemieniewski obmył dwunastu mężczyznom nogi na pamiątkę Jezusa, który w Wieczerniku obmył nogi swoim uczniom.

  Więcej zdjęć w serwisie Wrocław NaszeMiasto

  Msza zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, zwanej Ciemnicą. Tam adoruje się go do późnych godzin wieczornych.

  W Wielki Piątek - kolejny dzień Triduum. Jego obchody wiążą się z popołudniowym lub wieczornym nabożeństwem. Tego dnia nie ma tradycyjnej mszy. Podczas nabożeństwa odbędzie się czytanie Męki Pańskiej, modlitwa wiernych, adoracja Krzyża Świętego i Eucharystia poświęconymi wczoraj komunikantami.

  W piątek wieczorem rozpoczyna się także Noc Konfesjonałów, podczas której będzie można się wyspowiadać wieczorem lub w nocy w czterech wrocławskich parafiach.

  Oto ich lista: pw. św. Wawrzyńca, ul. Żernicka 249, w godz. 21.30-6; w kościele pw. św. Mikołaja, ul. św. Antoniego 30, w godz. 19.30-24; w kościele NMP Częstochowskiej, ul. Kochanowskiego 11, w godz. 20-0.15; w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia (parafia pw. Opieki św. Józefa) przy ul. Ołbińskiej 1, w godz. 21-24.

  Współpraca: Marta Wróbel

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żal mi ateistów.

   jestem z miasta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 23

   Dla mnie ateisci to biedni ludzie. Trzeba im współczuć np. ze względu na te ich komentarze. Ledwo otworza oczy a już zaczynają obrażać innych - to sprawia im chyba wielka przyjemnosc. Biedni ludzioe.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   slednwiekanixnh

   kudwvijk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 26

   lezą te ludy, bo grzeszne są i tyle.
   a modlić się w dodatku do kleru, co to ostatnio tak dzieci bardzo kocha

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podczas Triduum odmawia się w kościołach po nabożeństwie Gorzkie Żale.

   cypisek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

   dno. kto to pisal???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co to k..wa jest Triduum Paschalne?

   Nicpoń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 23

   W Biblii nie ma czegoś takiego, o co chodzi, o robienie ludziom wody z mózgu?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   plum plum plum

   iwan iwanowicz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 8

   słowa które używasz "k..wa" też w Biblii nie ma

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aha

   wroclawianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 1

   "W czwartkowy wieczór we wrocławskiej archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela odprawiono Mszę Krzyżma Świętego" ... hmm, bardzo ciekawe, gdyż Msza Krzyżma była rano o 9:00

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SPOWIEDŻ USZNA

   FRANEK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 17

   SREDNIOWIECZNY WYNALAZEK CWANYCH KLECHÓW ŻEBY WIEDZIEĆ CO W TRAWIE PISZCZY,JESTESCIE NAIWNI WIERZĄC ZE PEDAŁ CZY PEDOFIL W KONFESJONALE MA MOC ODPUSZCZANIA GRZECHÓW


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 18

   Widzisz Franku, gdybyś bardziej się postarał to byś wiedział, że to Bóg odpuszcza grzechy przez ręce kapłana i Bogu się spowiadasz. Kapłan jest jedynie narzędziem realizującym polecenie Chrystusa:...rozwiń całość

   Widzisz Franku, gdybyś bardziej się postarał to byś wiedział, że to Bóg odpuszcza grzechy przez ręce kapłana i Bogu się spowiadasz. Kapłan jest jedynie narzędziem realizującym polecenie Chrystusa: "komu odpuścicie są im odpuszczone....."zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Już nic nie rozumię

   teolog (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 26

   Jak kolwiek to nazwać, to bałwochwalstwo! Biblia jest prostsza niż te skąplikowane święta.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama