Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja o przestępcach: mniej kradną, więcej niszczą

Marcin Rybak
Dolnośląska policja robi, co może, żeby przekonać mieszkańców, że nie powinni się bać
Dolnośląska policja robi, co może, żeby przekonać mieszkańców, że nie powinni się bać Tomasz Hołod
Dolnośląska policja chwali się, że jest świetna. I przekonuje ludzi, że nie mają się czego bać.

Dolnośląska policja pracuje bardzo dobrze, a z roku na rok liczba przestępstw w naszym regionie spada, rośnie za to ich wykrywalność. Tak przynajmniej twierdzą sami policjanci, którzy wczoraj prezentowali we Wrocławiu efekty swej pracy w ubiegłym roku.

- Mieliśmy w tym czasie o siedem tysięcy przestępstw mniej niż w roku 2007 - nie kryje radości komendant wojewódzki Zbigniew Maciejewski. - Więcej ujawniliśmy też przestępstw kryminalnych. Przykłady? Dzięki naszej pracy przeszło 300 tysięcy porcji narkotyków nie trafiło do odbiorców - podkreśla.

Zastępca komendanta głównego generał Kazimierz Szwajcowski też nie szczędzi naszej policji dobrych słów. Wczoraj specjalnie przyjechał do Wrocławia, by pochwalić tutejszych funkcjonariuszy.
- Moja ocena to powyżej 5,5 - zachwala. I dodaje, że chciałby, by wszystkie komendy w Polsce były tak świetnie zorganizowane jak dolnośląska.

Problem w tym, że - jeśli wierzyć wynikom badań opinii publicznej - Dolnoślązacy oceniają swoją policję co najwyżej na mocną tróję. Pisaliśmy o tym w poniedziałek w "Polsce-Gazecie Wrocławskiej".

Co prawda, pozytywnie ocenia pracę stróżów prawa ponad połowa ankietowanych, ale to i tak jest najgorszy wynik w kraju. Na dodatek zaledwie 13 procent mieszkańców regionu deklaruje, że w najbliższej okolicy nie boi się niczego. To też jeden z najgorszych wyników w kraju.

Policjanci zapowiedzieli w poniedziałek, że będą robić wszystko, by poprawić słabe notowania w oczach mieszkańców. Przekonują, że wyniki badań, o których pisaliśmy wczoraj, są obecnie szczegółowo analizowane.
Jako dowód rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petry-kowski podaje liczbę wandali zatrzymanych w naszym województwie w 2008 roku. To przeszło 52 tysiące osób. W 2007 roku wykryto o 21 tysięcy mniej przypadków wandalizmu.

A z badań opinii publicznej wynika, że Dolnoślązacy szczególnie boją się właśnie wandali. Problem w tym, że nie wiadomo, czy wynik z 2008 roku to rezultat świetnej pracy policjantów, czy też świadectwo wzrostu liczby aktów wandalizmu i dodatkowy argument dla mieszkańców, że chuliganów niszczących mienie naprawdę trzeba się bać.

Podobnie niejednoznacznie możemy oceniać inne wskaźniki. W ubiegłym roku nasi policjanci zatrzymali ponad 13,5 tys. pijanych kierowców, o 530 więcej niż rok wcześniej.
Policja nie potrafi jednak wykazać, że to na pewno efekt lepszej pracy jej funkcjonariuszy, a nie tego, że w naszym regionie coraz częściej siada się za kierownicę po alkoholu.

- Nie powinno się w ten sposób oceniać - twierdzi rzecznik dolnośląskiej komendy Paweł Petrykowski. - Gdybyśmy w ogóle nie łapali przestępców, można by powiedzieć, że jest świetnie, bo nie ma problemu - argumentuje.

Najbardziej spektakularne sukcesy naszych policjantów - jeśli wierzyć pokazanym w poniedziałek statystykom - to zmniejszenie liczby kradzieży samochodów i rozbojów.
W ciągu ośmiu lat liczba ukradzionych w naszym regionie aut spadła o 68 procent. W 2000 roku na Dolnym Śląsku skradziono ponad 4700 pojazdów, w ubiegłym roku - już niewiele ponad 1500. Ujawniono sprawców co piątej kradzieży auta.

To wynik niemal taki sam jak średnia w kraju. W ciągu ostatnich ośmiu lat - podaje policja - bardzo zmniejszyła się liczba przestępstw kryminalnych w całym regionie. Było o prawie 20 tysięcy takich zdarzeń mniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Policja o przestępcach: mniej kradną, więcej niszczą - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska