18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu będą uczyć speców od odchudzania

Eliza Głowicka
Specjaliści twierdzą, że wielu Dolnoślązaków nieprawidłowo się odżywia
Specjaliści twierdzą, że wielu Dolnoślązaków nieprawidłowo się odżywia Tomasz Hołod
Akademia Medyczna chce uczyć dietetyków. To reakcja na rosnącą u nas liczbę grubasów.

Co piąty mieszkaniec Dolnego Śląska cierpi na otyłość, a ponad jedna piąta kobiet ma nadwagę. Tak wynika z najnowszych badań Światowej Organizacji Zdrowia.

Tymczasem ciągle brakuje nam dietetyków, którzy pomogliby walczyć z otyłością i jej skutkami.
Dlatego na wrocławskiej Akademii Medycznej w październiku ma ruszyć nowy kierunek studiów - dietetyka. Uczelnia jest jedną z pierwszych w kraju publicznych szkół wyższych, które uruchomią takie studia. Na początku kształcić będzie 60 osób.
- To potrzeba czasów, zainteresowanie tym zawodem jest ogromne - tłumaczy prof. Bernard Panaszek, dziekan wydziału nauk o zdrowiu w Akademii.

- Mamy sygnały ze szpitali, sanatoriów czy poradni przeciwcukrzycowych, że brakuje im dietetyków. Są konieczni na oddziałach dla chorych z chorobą wrzodową żołądka, przewlekłymi chorobami jelit, nerek. O leczeniu chorych na cukrzycę nie wspominając - mówi prof. Panaszek.

Lekarze różnych specjalizacji podkreślają, że nadwaga i bardziej niebezpieczna otyłość prowadzą do rozwoju takich chorób cywilizacyjnych, jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca czy choroba niedokrwienna serca. Osoby otyłe mają też problemy ze stawami.

Zainteresowanie usługami dietetyków potwierdza wrocławianka, dr Agnieszka Grzebyk, dietetyczka, która ma terminy przyjęć już na marzec.
- Jest moda na dobry wygląd i zdrowe odżywianie. Sześćdziesiąt procent moich pacjentów to panie szczupłe, które chcą jeszcze lepiej wyglądać - potwierdza.

Wsparcie dietetyków jest niezbędne również w przypadku pacjentów z niedowagą. Nie chodzi tylko o groźną anoreksję.
- Przewlekła choroba płuc czy nowotwory prowadzą do wyniszczenia organizmu i niedowagi. Dietetyk może poprawić stan chorego pacjenta - przyznaje prof. Panaszek.

Część zajęć dla przyszłych dietetyków poprowadzą wykładowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego, bo nowe studia to wspólna inicjatywa obu uczelni.

Jesteś gruby?
Jak sprawdzić, czy mamy nadwagę?
Jednym ze sposobów określenia, czy masa ciała mieści się w normie, jest wyliczenie jej stosunku do wysokości. Wskaźnik BMI (z ang. Body Mass Index) oblicza się, dzieląc swoją masę ciała przez swój kwadrat wzrostu (wyrażonego w metrach).
BMI poniżej 18,5 to niedowaga, od 18,5 do 25 - waga prawidłowa, od 25 do 30 - nadwaga, a powyżej 30 - otyłość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska