Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Przebudowa Odry. Powstaje tama na kanale powodziowym (ZDJĘCIA)

Przemysław Wronecki
Przemysław Wronecki
Trwa budowa tamy na kanale powodziowym na wysokości ul. Pasterskiej. Robotnicy w kwietniu zaczną wypompowywać wodę z kanału i go osuszać. To początek prac związku z modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego. Dzięki niej wrocławianie będą mogli przestać się bać powodzi.

- Na razie od strony mostów Warszawskich powstaje tama z piasku. Na drugim końcu uszczelniamy jaz Bartoszowicki, tak by z kanału można wypompować wodę - mówi Paweł Czyżewski, kierownik budowy z firmy Energopol Szczecin. Dodaje, że później robotnicy zaczną go poszerzać i udrożniać.

Ciężki sprzęt pojawił również na odcinku Odry od mostu Kolejowego do Trzebnickiego. Tu przy pomocy dźwigów usuwane jest dalbowisko (miejsce gdzie można zacumować np. barkę). - Musimy je usunąć, bo na tym odcinku koryto odry będzie poszerzone o około 25 metrów kosztem międzywala - informuje Czyżewski. Dodaje, że gdyby one zostały to mogło by się okazać, że są po prostu na środku rzeki. Głębokość Odry w tym miejscu nie przekracza pięciu metrów. I po zakończeniu prac się ona nie zmieni.

Ziemia, która zostanie usunięta trafi na wrocławski Janówek. Tam przygotowano już deponię o powierzchni 100 hektarów. Z miejsca prac ziemia będzie tam transportowana przy pomocy barek. Specjalnie do tego celu wzmocniono już nabrzeże. Co ciekawe, ziemia do miejsca docelowego będzie przenoszona przy pomocy taśmociągu, bo trasa przebiega przez obszar Natury 2000. Wykonawca szacuje, że trafi tam milion metrów sześciennych urobku.

Przy moście Trzebnickim kończy się umacnianie brzegów. Tu w związku z poszerzeniem koryta Odry zostanie dołożone czwarte przęsło do jazu Różanka, a pozostałe trzy zostaną wyremontowane. Prace na tym odcinku powinny się skończyć na jesieni 2014 roku.

Przypomnijmy, że Wrocławski Węzeł Wodny tworzą rzeki przepływające przez miasto i towarzyszące im budowle służące do przepuszczania wód powodziowych Odry. Obecnie Odra ma przepustowość 2100 m3/s, jednak dzięki inwestycjom wartości 1,41 mld zł oraz inwestycjom DZMiUW ma ona wzrosnąć do 3100 m3/s. To i tak mniej niż maksymalny przybór rzeki w czasie powodzi w 1997 r. (3600 m3/s). Jednak uznano, że ten problem rozwiąże budowa suchego zbiornika w Raciborzu, który ma zmniejszyć falę płynącą do stolicy Dolnego Śląska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska