Król dla biskupa

  Król dla biskupa

  Arkadiusz Franas

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  NASZA AKCJA: Wybieramy symbol Dolnego Śląska. Dziś Zamek Czocha - ulubiony zabytek filmowców.
  "To niewielka budowla, ale słyszeli o niej chyba wszyscy. Choćby dlatego, że często można podziwiać go w filmach" - napisała o zamku Czocha Krystyna Burzyńska ze Zgorzelca - "Myślę, że choćby dlatego warto ten zabytek wpisać na listę symboli Dolnego Śląska".
  Zamek Czocha znajduje się kilka kilometrów od Lubania. W jego scenerii kręcono m.in. takie filmy, jak: "Gdzie jest generał?", "Wiedźmin", "Legenda" oraz seriale "Tajemnica twierdzy szyfrów" i "Dwa światy".

  Zamek powstał jako warownia na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241-1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I. Kilka lat później został przekazany biskupowi miśnieńskiemu von Weisenow.
  Na początku XIV wieku został włączony do księstwa Henryka I Jaworskiego.
  Od 1453 przez 250 lat był we władaniu rodu von Nostitz, który w 1525 i 1611 dokonał jego przebudowy.

  Podczas wojny 30-letniej (1618-1648) zamek był bezskutecznie oblegany przez Szwedów w 1640. W 1703 za 152 tys. talarów przeszedł we władanie Jana Hartwiga von Uechtritz, wpływowego dworzanina króla Augusta II Mocnego.
  W sierpniu 1793 cały zamek spłonął w pożarze - zniszczone zostały dachy, wieża, część mieszkalna, zbrojownia, archiwum zamkowe. Właściciele przystąpili do odbudowy w następnym roku.
  Zakupiony w 1909 roku przez drezdeńskiego producenta cygar Ernsta Gutschowa, do 1912 został przebudowany przez znanego architekta berlińskiego Bodo Ebhardta zgodnie z wyglądem zachowanym na rycinie z 1703 roku.

  Podczas przebudowy zniszczono jednak wiele najstarszych fragmentów kompleksu. W dawnej fosie urządzono zwierzyniec. Gutschow z zamku mieszkał do marca 1945 roku. Opuszczając zamek, wywiózł najcenniejszą część wyposażenia. W latach II wojny w zamku mieściła się szkoła szyfrantów niemieckiej Abwehry.
  Po wojnie zamek był wielokrotnie okradany. Największej kradzieży dopuścił się 1 lutego 1946 roku burmistrz Leśnej - Kazimierz Lech wspólnie z Krystyną von Saurma - zamkową bibliotekarką - wywożąc pełną ciężarówkę mienia zamkowego, z którą udało mu się przedostać do amerykańskiej strefy okupacyjnej.

  Jak głosować? Co może być symbolem?
  Na pewno zabytek, budowla współczesna, góra, wodospad, a nawet jakaś słynna miejscowość. Obiekt, który Państwa zdaniem jest kojarzony z naszym regionem. W myśl zasady: myślę Dolny Śląsk, przed oczami mam... I tu wpisujemy nazwę. Albo na kuponie, który drukujemy w "Polsce-Gazecie Wrocławskiej", albo wysyłamy esemesa o treści: gw.symbol.nazwa symbolu.imie nazwisko (bez polskich znaków) na numer 7101. Koszt esemesa: 1,22 zł z VAT. Co miesiąc do wygrania są nagrody.

  Teraz rozlosowaliśmy upominki wśród Czytelników, którzy głosowali w maju. Nagrody trafią do:
  Jadwigi Orzechowskiej z Wrocławia,
  Mariusza Małeckiego z Wałbrzycha,
  Ingi Trzebickiej ze Złotoryi,
  Szymona Bobrowskiego z Wrocławia,
  Szymona Domańskiego z Głogowa,
  Oliwii Koczuk z Bolesławca,
  Joanny Korczak z Wrocławia,
  Karoliny Galiczko z Polkowic,
  Arkadiusza Ortyńskiego z Legnicy
  i Tadeusza Zawady z Wrocławia.
  Gratulujemy! Nagrody wyślemy pocztą.

  Każdego dnia dostajemy nowe propozycje miejsc i obiektów do tytułu Symbol Dolnego Śląska. Oto niektóre z nich:
  Hala Ludowa, Śnieżka, kościół Wang, zamek Książ, zamek Chojnik, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Ślęża, Stawy Milickie, twierdza kłodzka, wrocławska katedra czy autostrada A4. Nie wszystkie wymienione obiekty już zaprezentowaliśmy. Ale oczywiście nadal czekamy na kolejne propozycje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama