Mój reporter: czy rozpocznie się rozbudowa Muzeum...

  Mój reporter: czy rozpocznie się rozbudowa Muzeum Architektury?

  Marcin Moneta

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Kiedy i czy w ogóle w obecnym kształcie projektu rozpocznie się rozbudowa Muzeum Architektury we Wrocławiu - pyta wrocławianin Rafał Kwiatkowski. Odpowiedzi szukał reporter Marcin Moneta.
  Mój reporter: czy rozpocznie się rozbudowa Muzeum Architektury?

  ©materiały Muzeum Architektury

  -W tym roku minie 7 lat od rozstrzygnięcia konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną przebudowy i rozbudowy Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jak wiadomo po ogłoszeniu wyników konkursu kilku mieszkańców zajmujących lokale w budynku
  Muzeum Architektury zakwestionowało jego rozbudowę. Sąd uznał rację lokatorów i od tego momentu sprawa ucichła. Miasto na projekt wydało w sumie 800 tys. złotych, prace miały być realizowane w latach 2007-2009. Co dalej w tej sprawie - pyta Rafał Kwiatkowski.

  Ustaliliśmy, że rozbudowy muzeum przy ul. Bernardyńskiej na razie nie będzie. Miasto nie ma na to pieniędzy, których nie udało się uzyskać ze środków europejskich. W najbliższym czasie, ale urzędnicy nie precyzują też kiedy konkretnie, remontowany ma być dach obiektu.

  - Muzeum nie planuje remontu w pierwotnym projekcie. Ostatecznie sąd nie uznał racji lokatorów i przyznał, że inwestycja jest celem publicznym, co było podważane przez mieszkańców Muzeum Architektury. Jednakże przedłużające się procedury uniemożliwiły pozyskanie ok 80 mln zł ze środków europejskich, bez których inwestycja nie mogła zostać zrealizowana. Dementuję także przywołany koszt 800 tys. zł. Kwota przeznaczona na projekt budowlany to 300 tys. zł i Muzeum Architektury wytoczyło proces projektantowi o zwrot kosztów.
  Plany remontu bądź przebudowy są jednak nadal aktualne. W ubiegłym roku Muzeum uzyskało od Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego środki na wymianę dachu - tłumaczy Małgorzata Krajewska z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta. Nie odpowiedziała nam jednak na pytanie kiedy remont dachu miałby się rozpocząć.

  Muzeum według pierwotnego projektu miało być powiększone i przebudowane. Przed wejściem planowana była wysoka na około 11 metrów szklana kostka, a w niej kafejka, biblioteka i sale wystawiennicze na trzech podziemnych kondygnacjach. W starej części na sale wystawiennicze zostałyby zamienione m.in. niewykorzystywane teraz pomieszczenia na strychach. Wnętrze kościoła zostałoby zamienione na salę konferencyjną.

  To rozwiązanie nie spodobało się właścicielom sześciu mieszkań. To architekci, konserwatorzy zabytków i ludzie nauki, niektórzy niegdyś pracujący w muzeum. Zajmowali mieszkania służbowe, które wykupili na przełomie lat 80. i 90.
  Projekt zakładał również przebudowę na parterze ich budynku. A do tego wymagana była ich zgoda. Sprawa trafiła do sądu. Ostatecznie - jak informuje miasto - ten przyznał rację magistratowi, ale inwestycja nie ruszyła.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wr

   wr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 15

   "Ustaliliśmy, że rozbudowy muzeum przy ul. Bernardyńskiej na razie nie będzie. Miasto nie ma na to pieniędzy"

   dlaczego ten urzędnik kłamie? przecież Dutkiewicz przelewa właśnie 16 mln zł...rozwiń całość

   "Ustaliliśmy, że rozbudowy muzeum przy ul. Bernardyńskiej na razie nie będzie. Miasto nie ma na to pieniędzy"

   dlaczego ten urzędnik kłamie? przecież Dutkiewicz przelewa właśnie 16 mln zł piłkarzom. To na muzeum nie ma?!??!?!?! KŁAMCY!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podajcie nazwisko i stanowisko człowieka , który wyraził zgodę na to wykupienie

   wrocławianiN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 16

   W tym budynku nie powinno być prywatnych mieszkań. Miasto powinno je wykupić i wysiedlić obecnych właścicieli, którzy jak można przypuszczać wykorzystali swoje koneksje zawodowe i kupili te...rozwiń całość

   W tym budynku nie powinno być prywatnych mieszkań. Miasto powinno je wykupić i wysiedlić obecnych właścicieli, którzy jak można przypuszczać wykorzystali swoje koneksje zawodowe i kupili te mieszkania. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama