Menu Region

Spowiedź online - czy można wyspowiadać się przez internet?

Spowiedź online - czy można wyspowiadać się przez internet?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Weronika Skupin

32Komentarze Prześlij Drukuj
Spowiedź online - czy można wyspowiadać się przez internet? Spowiedź online - czy można wyspowiadać się przez internet?

(© fot. Polskapresse)

Czy możliwa jest spowiedź przez internet? Chętnych na nią nie brakuje, bo wielu z nas chciałoby wyspowiadać się szybko i anonimowo, zwłaszcza że przed Wielkanocą przed prawdziwymi konfesjonałami ustawiają się długie kolejki. W sieci bez trudu można odnaleźć strony, które umożliwiają spowiedź online. Ale kościół ostrzega: to oszustwo. - Taka spowiedź to piramidalny absurd, totalna brednia - oburza się ks. proboszcz Janusz Czarny z parafii św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie.
Na jednej ze stron założonej na niemieckim serwerze, stylizowanej na stronę Radia Maryja, można się "wyspowiadać" w kilka minut. Księża przestrzegają: spowiedź w internecie jest nieważna. A ta strona to prześmiewcza witryna nie mająca nic wspólnego z Kościołem Katolickim.

Na oszukańczej stronie umożliwiającej rzekomą spowiedź online najpierw wybieramy odpowiedzi napytania: czy przeprowadziłeś rachunek sumienia?
czy żałowałeś za grzechy? Czy odmówiłeś zadaną poprzednio pokutę? Następnie wymieniamy swoje grzechy i deklarujemy poprawę. Strona informuje nas "Jeśli jesteś gotowy to kliknij OK i rozpocznij połączenie z Bogiem", a po kliknięciu w zaczyna się "transfer grzechów". Potem można już stracić naprawdę duże pieniądze, wysyłając je nie wiadomo nawet dokąd. Strona sugeruje "dobrowolną" wpłatę w wysokości 25 zł na rzecz Radia Maryja i comiesięczną wpłatę 5 zł na to samo konto. Jest też komunikat: "W razie nie uiszczenia opłat pokutnych spowiedź jest nieważna! Do następnego rachunku sumienia dolicz kolejny grzech ciężki!". Witryna sugeruje nawet, by grzechy wysłać e-mailem, a otrzyma się upust w wysokości 25 procent na usługę "odpuszczenia grzechów". Mało? Za każdego nowego grzesznika do Spowiedzi Online strona oferuje odpust na miesięczną dobrowolną wpłatę.

Strony umożliwiające rzekomo spowiedź online powstają, bo jest na nie zapotrzebowanie - wielu z nas chciałoby wyspowiadać się szybko i anonimowo.
Co na to księża? Są oburzeni. - Spowiedź online to piramidalny absurd, totalna brednia. Ludzie szukający spowiedzi w internecie nie rozumieją natury sakramentu. Po stokroć należy im powtarzać, że taka spowiedź nie istnieje, jest nieważna - oburza się ks. proboszcz Janusz Czarny z parafii św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie.

Ks. Stanisław Jóźwiak, rzecznik i kanclerz wrocławskiej Kurii Metropolitalnej potwierdza, że e-spowiedź jest nie do przyjęcia i na pewno nigdy nie zostanie wprowadzona. Jednocześnie wątpi, że kościołowi uda się zapobiec wchodzeniu na takie strony. - Spowiedź przez internet to odprysk ważnego zjawiska, jakim jest spowiedź sama w sobie. W kościele są ogromne kolejki do konfesjonałów, szczególnie przed Wielkanocą. Ludzie potrzebują spowiedzi, to rozliczenie się, ulga, porada. Jeśli ktoś żyje w świecie wirtualnym, tam szuka pomocy. Oczywiście jej nie znajdzie, bo taka spowiedź jest nieważna - mówi ks. Jóźwiak.

Dodaje, że przesyłanie pieniędzy na cel wątpliwego rozgrzeszenia i korzystanie z takich stron to kwestia naiwności. - Jeśli istnieje gdzieś potrzeba człowieka, występują też formy jej nadużycia i wykorzystania naiwności człowieka. Niektórzy zaglądają też tam pewnie z ciekawości, ale tylko po to, żeby zobaczyć jaka wyświetli się pokuta po wpisaniu grzechów w rzekomej spowiedzi - sądzi ks. Stanisław Jóźwiak.

Przypomina, że spowiedź pozwala zweryfikować szczerość człowieka, daje księdzu możliwość rozpoznania, czy pokutnik sprawia wrażenie zatajającego jakieś grzechy, a spowiedź online tego nie umożliwia. - Można tam wpisać cokolwiek, co oczywiście nie jest prawdą - mówi ks. Jóźwiak.

Sprawdziliśmy, po wpisaniu kilku literek w przypadkowej kolejności wyświetliło nam się, by odmówić "trzy zdrowaśki".
- Mam nadzieję, że każdy świadomy katolik słyszał w kościele, że spowiedź w internecie jest nieważna - podsumowuje ks. Jóźwiak.
Reklama
32

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

spowiedz

+1 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

skurino (gość)  •

ludzie..spowiedz to obrzetek z czasow sredniwiecza...nie dajcie sie omamic...zrobcie pokute i i do komuni marsz

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pytanie

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Anonim (gość)  •

Jeśli tak to ja mam pytanie - czy można się umyć przez internet? Przecież to byłaby wielka oszczędność czasu?

odpowiedzi (0)

skomentuj

:(

+1 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kubpa (gość)  •

Nie stac mnie na zrozgrzeszenie wiec pojde do piekla :( smutno mi

odpowiedzi (0)

skomentuj

spowiedż

+2 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

miro (gość)  •

spowiedż przez internet zawsze musi być nie ważna ksiądz musi wiedzieć kto i jakie grzechy popełnia by mógł donieść np. Kowalski zrobił t a Majewski tamto, przez internet ludzie są anonimowi więc jak ma pracować Watykańska jednostka inwigilacji polaków??No jak???potrzeba milionów na zakładanie podsłuchów a po co jak zawsze sami nam donosili i tak powinno być opornym p osłom zagrozimy ekskomunikom przeciwnikom walke z kosciołem.SĄD SDEM ALE SĘDZIOWIE I PROKURATURA JEST PO NASZEJ STRONIE BO LEPSZA KASA Z NAMI NIŻ BEZROBOCIE BEZ NAS

odpowiedzi (0)

skomentuj

zajefajna strona

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

joooooooołłłłłłłłłłłł (gość)  •


Fajna taka spowiedz chociaż nie trzeba sie tłumaczyć jakich grzechów sie żałuje . Pozdrawiam serdecznie

odpowiedzi (0)

skomentuj

smieszny ks. rydzyk

+7 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

chlam radia maryja (gość)  •

Dzieki ks. rydzykowi wielu mlodych ludzi odwraca sie od kosciola. zrobcie cos z tym a nie tylko o tym mowicie. Stare pokolenie wymrze to nikt do kosciola nie bd chodzil

odpowiedzi (0)

skomentuj

lol

+20 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aga (gość)  •

co za poroniony pomysł.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Spowiedź akt tolerancji

+49 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mania (gość)  •

Spowiedź jest pewnego rodzaju oczyszczeniem. To tak samo jak przeskrobiesz coś i boisz się komuś przyznać. A w momencie tzw, wygadania się odczuwasz ulgę i wewnętrzną radość. Wypowiedzenie czegoś wstydliwego, przykrego, tego czego się dopuściliśmy wytwarza w naszej świadomośći oczyszczenie. Takie katharsis. Jesteśmy z siebie dumni i czujemy się wolni, że przełamaliśmy swoją słabość. Spowiedź on line ma takie zainteresowanie nie ze względu na kolejki, brak czasu, ale anonimowość i brak poczucia wstydu i zażenowania. Tylko co daje nam ludziom taka spowiedź? To tak jak pierwsze wyznanie miłości albo zerwanie przez sms. Spowiedź jest sakramentem dla człowieka a nie księdza. Nie ma przymusu spowiadać się u znanego księdza ze swojej parafii. To akt dobrowolny podobnie jak rozmowa z psychologiem. Nie on sprawia, że czujemy się lepiej a sam fakt wypowiedzenia czegoś co w nas długo siedzi o czym ciężko nam zapomnieć. Nie rozumiem tej nagonki na kościół. Tyle się słyszy o tolerancji, dla gejów lesbijek, biseksualistów a walczy się z Polską tradycją i historią. Religia była jest i będzie wyborem indywidualnym. Niektórzy do relacji z Bogiem nie potrzebują związku z kościołem inni nie potrafią nawiązać nici porozumienia bez ram sakramentalnych. Jeśli domagamy tolerancji od innych pokażmy najpierw sami, że potrafimy ją sami okazać.

odpowiedzi (0)

skomentuj

własny rachunek sumienia i żal za grzechy lepszą opcją

+48 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

może protestantyzm (gość)  •

może lepiej zrezygnować ze spowiadania się księdzu na ucho, na rzecz osobistego rachunku sumienia jak to jest w ,kościele protestanckim . Byłabym bardziej za taką opcją i dzięki temu temu częściej przystępowałabym do komunii Sw , a nie raz na kilka lat. Nie podoba mi się zwyczaj paplania do ucha księdza.

skomentuj

To nie zadziała

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Vetinari (gość)  •

Wbrew pozorom, protestantyzm, który wydaje się bardziej "ludzkim" , "dostosowanym do potrzeb społeczeństwa" wyznaniem stoi w wielu miejscach w jawnym konflikcie z Pismem Św. Co do spowiedzi, mamy wyjaśnione e Ewangelii " A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane» (J 20, 21-23) Tylko apostołowie, i ich następcy - biskupi i kapłani - otrzymali od Boga ten dar, który jest zarówno obowiązkiem, powołaniem, służbą. Rachunek sumienia własny, owszem, jest konieczny, ale w osobie kapłana w konfesjonale, stajemy w prawdzie przed Bogiem, którego ten jest narzędziem, nie tylko w prawdzie przed sobą samym. Jedno jest nieodzowne od drugiego, może się to wydawać mało wygodne... Ale czy o wygodę tu chodzi, czy o wiarę i łaskę Boskiego Miłosierdzia?

odpowiedzi (0)

skomentuj

spowiedź

+35 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wierzący (gość)  •

Ciekawe że konto jest złodzieja Rydzyka, sprawdziłem

skomentuj

???

+2 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan (gość)  •

ukradł ci cos???...idź do prokuratora a nie ujadasz na forum, blaźnie

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »
Reklama
Reklama