Menu Region

Spowiedź online - czy można wyspowiadać się przez internet?

Spowiedź online - czy można wyspowiadać się przez internet?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Weronika Skupin

38Komentarzy Prześlij Drukuj
Spowiedź online - czy można wyspowiadać się przez internet? Spowiedź online - czy można wyspowiadać się przez internet?

(© fot. Polskapresse)

Czy możliwa jest spowiedź przez internet? Chętnych na nią nie brakuje, bo wielu z nas chciałoby wyspowiadać się szybko i anonimowo, zwłaszcza że przed Wielkanocą przed prawdziwymi konfesjonałami ustawiają się długie kolejki. W sieci bez trudu można odnaleźć strony, które umożliwiają spowiedź online. Ale kościół ostrzega: to oszustwo. - Taka spowiedź to piramidalny absurd, totalna brednia - oburza się ks. proboszcz Janusz Czarny z parafii św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie.
Na jednej ze stron założonej na niemieckim serwerze, stylizowanej na stronę Radia Maryja, można się "wyspowiadać" w kilka minut. Księża przestrzegają: spowiedź w internecie jest nieważna. A ta strona to prześmiewcza witryna nie mająca nic wspólnego z Kościołem Katolickim.

Na oszukańczej stronie umożliwiającej rzekomą spowiedź online najpierw wybieramy odpowiedzi napytania: czy przeprowadziłeś rachunek sumienia?
czy żałowałeś za grzechy? Czy odmówiłeś zadaną poprzednio pokutę? Następnie wymieniamy swoje grzechy i deklarujemy poprawę. Strona informuje nas "Jeśli jesteś gotowy to kliknij OK i rozpocznij połączenie z Bogiem", a po kliknięciu w zaczyna się "transfer grzechów". Potem można już stracić naprawdę duże pieniądze, wysyłając je nie wiadomo nawet dokąd. Strona sugeruje "dobrowolną" wpłatę w wysokości 25 zł na rzecz Radia Maryja i comiesięczną wpłatę 5 zł na to samo konto. Jest też komunikat: "W razie nie uiszczenia opłat pokutnych spowiedź jest nieważna! Do następnego rachunku sumienia dolicz kolejny grzech ciężki!". Witryna sugeruje nawet, by grzechy wysłać e-mailem, a otrzyma się upust w wysokości 25 procent na usługę "odpuszczenia grzechów". Mało? Za każdego nowego grzesznika do Spowiedzi Online strona oferuje odpust na miesięczną dobrowolną wpłatę.

Strony umożliwiające rzekomo spowiedź online powstają, bo jest na nie zapotrzebowanie - wielu z nas chciałoby wyspowiadać się szybko i anonimowo.
Co na to księża? Są oburzeni. - Spowiedź online to piramidalny absurd, totalna brednia. Ludzie szukający spowiedzi w internecie nie rozumieją natury sakramentu. Po stokroć należy im powtarzać, że taka spowiedź nie istnieje, jest nieważna - oburza się ks. proboszcz Janusz Czarny z parafii św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie.

Ks. Stanisław Jóźwiak, rzecznik i kanclerz wrocławskiej Kurii Metropolitalnej potwierdza, że e-spowiedź jest nie do przyjęcia i na pewno nigdy nie zostanie wprowadzona. Jednocześnie wątpi, że kościołowi uda się zapobiec wchodzeniu na takie strony. - Spowiedź przez internet to odprysk ważnego zjawiska, jakim jest spowiedź sama w sobie. W kościele są ogromne kolejki do konfesjonałów, szczególnie przed Wielkanocą. Ludzie potrzebują spowiedzi, to rozliczenie się, ulga, porada. Jeśli ktoś żyje w świecie wirtualnym, tam szuka pomocy. Oczywiście jej nie znajdzie, bo taka spowiedź jest nieważna - mówi ks. Jóźwiak.

Dodaje, że przesyłanie pieniędzy na cel wątpliwego rozgrzeszenia i korzystanie z takich stron to kwestia naiwności. - Jeśli istnieje gdzieś potrzeba człowieka, występują też formy jej nadużycia i wykorzystania naiwności człowieka. Niektórzy zaglądają też tam pewnie z ciekawości, ale tylko po to, żeby zobaczyć jaka wyświetli się pokuta po wpisaniu grzechów w rzekomej spowiedzi - sądzi ks. Stanisław Jóźwiak.

Przypomina, że spowiedź pozwala zweryfikować szczerość człowieka, daje księdzu możliwość rozpoznania, czy pokutnik sprawia wrażenie zatajającego jakieś grzechy, a spowiedź online tego nie umożliwia. - Można tam wpisać cokolwiek, co oczywiście nie jest prawdą - mówi ks. Jóźwiak.

Sprawdziliśmy, po wpisaniu kilku literek w przypadkowej kolejności wyświetliło nam się, by odmówić "trzy zdrowaśki".
- Mam nadzieję, że każdy świadomy katolik słyszał w kościele, że spowiedź w internecie jest nieważna - podsumowuje ks. Jóźwiak.
38

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

...

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

niedomyta (gość)  •

...no i wody

odpowiedzi (0)

skomentuj

sekta rydzola

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

katoliczka (gość)  •

Zaloze sie ze wszystko jest "niemieckie" poza nr.konta BO TO JEST tej malej pazernej oslizlej mendy RYDZOLA!

odpowiedzi (0)

skomentuj

k****

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gsade (gość)  •

debile

odpowiedzi (0)

skomentuj

po co ???!

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kingusia3274 (gość)  •

przecież Pan Bóg wie wszystko o nas to po co jeszcze księdzu to mówić ;o

skomentuj

Pytam o to samo , po co ?

+6 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

biedronka (gość)  •

cytat" po co jeszcze księdzu to mówić...." Księża są ciekawi , oj bardzo ciekawi.....Pozdrawiam .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gród

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maciej (gość)  •

Ciemnogród

odpowiedzi (0)

skomentuj

spowiedz

+9 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

skurino (gość)  •

ludzie..spowiedz to obrzetek z czasow sredniwiecza...nie dajcie sie omamic...zrobcie pokute i i do komuni marsz

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pytanie

+15 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Anonim (gość)  •

Jeśli tak to ja mam pytanie - czy można się umyć przez internet? Przecież to byłaby wielka oszczędność czasu?

odpowiedzi (0)

skomentuj

:(

+8 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kubpa (gość)  •

Nie stac mnie na zrozgrzeszenie wiec pojde do piekla :( smutno mi

odpowiedzi (0)

skomentuj

spowiedż

+7 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

miro (gość)  •

spowiedż przez internet zawsze musi być nie ważna ksiądz musi wiedzieć kto i jakie grzechy popełnia by mógł donieść np. Kowalski zrobił t a Majewski tamto, przez internet ludzie są anonimowi więc jak ma pracować Watykańska jednostka inwigilacji polaków??No jak???potrzeba milionów na zakładanie podsłuchów a po co jak zawsze sami nam donosili i tak powinno być opornym p osłom zagrozimy ekskomunikom przeciwnikom walke z kosciołem.SĄD SDEM ALE SĘDZIOWIE I PROKURATURA JEST PO NASZEJ STRONIE BO LEPSZA KASA Z NAMI NIŻ BEZROBOCIE BEZ NAS

odpowiedzi (0)

skomentuj

zajefajna strona

+7 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

joooooooołłłłłłłłłłłł (gość)  •


Fajna taka spowiedz chociaż nie trzeba sie tłumaczyć jakich grzechów sie żałuje . Pozdrawiam serdecznie

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »