Spowiedź online - czy można wyspowiadać się przez internet?

Spowiedź online - czy można wyspowiadać się przez internet?

Weronika Skupin

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Czy możliwa jest spowiedź przez internet? Chętnych na nią nie brakuje, bo wielu z nas chciałoby wyspowiadać się szybko i anonimowo, zwłaszcza że przed Wielkanocą przed prawdziwymi konfesjonałami ustawiają się długie kolejki. W sieci bez trudu można odnaleźć strony, które umożliwiają spowiedź online. Ale kościół ostrzega: to oszustwo. - Taka spowiedź to piramidalny absurd, totalna brednia - oburza się ks. proboszcz Janusz Czarny z parafii św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie.
Spowiedź online - czy można wyspowiadać się przez internet?

©fot. Polskapresse

Na jednej ze stron założonej na niemieckim serwerze, stylizowanej na stronę Radia Maryja, można się "wyspowiadać" w kilka minut. Księża przestrzegają: spowiedź w internecie jest nieważna. A ta strona to prześmiewcza witryna nie mająca nic wspólnego z Kościołem Katolickim.

Na oszukańczej stronie umożliwiającej rzekomą spowiedź online najpierw wybieramy odpowiedzi napytania: czy przeprowadziłeś rachunek sumienia?
czy żałowałeś za grzechy? Czy odmówiłeś zadaną poprzednio pokutę? Następnie wymieniamy swoje grzechy i deklarujemy poprawę. Strona informuje nas "Jeśli jesteś gotowy to kliknij OK i rozpocznij połączenie z Bogiem", a po kliknięciu w zaczyna się "transfer grzechów". Potem można już stracić naprawdę duże pieniądze, wysyłając je nie wiadomo nawet dokąd. Strona sugeruje "dobrowolną" wpłatę w wysokości 25 zł na rzecz Radia Maryja i comiesięczną wpłatę 5 zł na to samo konto. Jest też komunikat: "W razie nie uiszczenia opłat pokutnych spowiedź jest nieważna! Do następnego rachunku sumienia dolicz kolejny grzech ciężki!". Witryna sugeruje nawet, by grzechy wysłać e-mailem, a otrzyma się upust w wysokości 25 procent na usługę "odpuszczenia grzechów". Mało? Za każdego nowego grzesznika do Spowiedzi Online strona oferuje odpust na miesięczną dobrowolną wpłatę.

Strony umożliwiające rzekomo spowiedź online powstają, bo jest na nie zapotrzebowanie - wielu z nas chciałoby wyspowiadać się szybko i anonimowo.
Co na to księża? Są oburzeni. - Spowiedź online to piramidalny absurd, totalna brednia. Ludzie szukający spowiedzi w internecie nie rozumieją natury sakramentu. Po stokroć należy im powtarzać, że taka spowiedź nie istnieje, jest nieważna - oburza się ks. proboszcz Janusz Czarny z parafii św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie.

Ks. Stanisław Jóźwiak, rzecznik i kanclerz wrocławskiej Kurii Metropolitalnej potwierdza, że e-spowiedź jest nie do przyjęcia i na pewno nigdy nie zostanie wprowadzona. Jednocześnie wątpi, że kościołowi uda się zapobiec wchodzeniu na takie strony. - Spowiedź przez internet to odprysk ważnego zjawiska, jakim jest spowiedź sama w sobie. W kościele są ogromne kolejki do konfesjonałów, szczególnie przed Wielkanocą. Ludzie potrzebują spowiedzi, to rozliczenie się, ulga, porada. Jeśli ktoś żyje w świecie wirtualnym, tam szuka pomocy. Oczywiście jej nie znajdzie, bo taka spowiedź jest nieważna - mówi ks. Jóźwiak.

Dodaje, że przesyłanie pieniędzy na cel wątpliwego rozgrzeszenia i korzystanie z takich stron to kwestia naiwności. - Jeśli istnieje gdzieś potrzeba człowieka, występują też formy jej nadużycia i wykorzystania naiwności człowieka. Niektórzy zaglądają też tam pewnie z ciekawości, ale tylko po to, żeby zobaczyć jaka wyświetli się pokuta po wpisaniu grzechów w rzekomej spowiedzi - sądzi ks. Stanisław Jóźwiak.

Przypomina, że spowiedź pozwala zweryfikować szczerość człowieka, daje księdzu możliwość rozpoznania, czy pokutnik sprawia wrażenie zatajającego jakieś grzechy, a spowiedź online tego nie umożliwia. - Można tam wpisać cokolwiek, co oczywiście nie jest prawdą - mówi ks. Jóźwiak.

Sprawdziliśmy, po wpisaniu kilku literek w przypadkowej kolejności wyświetliło nam się, by odmówić "trzy zdrowaśki".
- Mam nadzieję, że każdy świadomy katolik słyszał w kościele, że spowiedź w internecie jest nieważna - podsumowuje ks. Jóźwiak.

Komentarze (44)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
gdybym się urodził w tropikalnej puszczy...

stan (gość)

Zgłoś naruszenie treści

to dzisiaj wierzyłbym w jakiegoś bożka i trudno by było przekonać mnie do zmiany. Tak, to działa. Tam, gdzie nauka jest powszechna i na odpowiednim poziomie a ludzie nie klepią biedy - tam żadna...rozwiń całość

to dzisiaj wierzyłbym w jakiegoś bożka i trudno by było przekonać mnie do zmiany. Tak, to działa. Tam, gdzie nauka jest powszechna i na odpowiednim poziomie a ludzie nie klepią biedy - tam żadna religia nie ma pola do popisu. Natomiast odrębnym problemem jest, to że w religiach tkwią źródła (potem zmieniane wg ludzkich potrzeb), które są wartościami dla ludzi, ponadczasowymi. Pozdrawiamzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
spowiedz przez internet

wierący Katolik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

wiem że taka spowiedz jest nieważna jednak nie w tym problem szukam kontaktu i rozmowy na temat wiary wtrakcie spowiedzi nie ma nato czasu ao ile wspomni sie na taki temat to czesto stosuje sie...rozwiń całość

wiem że taka spowiedz jest nieważna jednak nie w tym problem szukam kontaktu i rozmowy na temat wiary wtrakcie spowiedzi nie ma nato czasu ao ile wspomni sie na taki temat to czesto stosuje sie jakies uniki, w kazaniach takich tematów filozoficznych sie nie porusza bo i poco zeby mniej bylo sluchających ? w prasie podobna sytuacja byloby mniej czytających . A pytania pozostaja bez odpowiedzi? Takie portalejakten są tylko miejscem ataku na katolikow przez wrogow koscioła którzy boją sie prawdy i uciekaja i wręcz nienawidzą tych co by im te kłamstwa wytykała?
Dlaczego brak takich dyskusji na drażliwe tematy i caały kosciól wie jakie to tematy zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bóg jest dobry

PISdPO (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Bóg jest dobry do tego stopnia, że akceptuje taką spowiedź jeśli jest szczera.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dzień Dobry.

Ja :) (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Dzień dobry wszystkim!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
...

niedomyta (gość)

Zgłoś naruszenie treści

...no i wody

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
sekta rydzola

katoliczka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Zaloze sie ze wszystko jest "niemieckie" poza nr.konta BO TO JEST tej malej pazernej oslizlej mendy RYDZOLA!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odpowiedz

Lolek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Pytam dlaczego obraza ten ktos Ks.Rydzyka?Zna Ks.? Spowiedz ta wymyslil jakis naciagacz na pewno nie Ks.Rydzyk.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bb

justyna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

to dlaczego mam wplacic na radio maryja skoro nie on

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
k****

gsade (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

debile

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
po co ???!

kingusia3274 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 18 / 2

przecież Pan Bóg wie wszystko o nas to po co jeszcze księdzu to mówić ;o


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pytam o to samo , po co ?

biedronka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

cytat" po co jeszcze księdzu to mówić...." Księża są ciekawi , oj bardzo ciekawi.....Pozdrawiam .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gród

Maciej (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

Ciemnogród

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
spowiedz

skurino (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 11

ludzie..spowiedz to obrzetek z czasow sredniwiecza...nie dajcie sie omamic...zrobcie pokute i i do komuni marsz

1 3 »

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo