Menu Region

Wielkanoc 2013: Pisanki, kraszanki, nalepianki - czyli jajka...

Wielkanoc 2013: Pisanki, kraszanki, nalepianki - czyli jajka na wielkanoc (jak zrobić, czym malować)

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

red.

2Komentarze Prześlij Drukuj
Wielkanoc 2013: Pisanki, kraszanki, nalepianki - czyli jajka na wielkanoc (jak zrobić, czym malować) Wielkanoc 2013: Pisanki, kraszanki, nalepianki - czyli jajka na wielkanoc (jak zrobić, czym malować)

(© Jacek Kozioł/Polskapresse)

W wielką sobotę pójdziemy poświęcić pokarmy. Z pewnością w każdym koszyku znajdą się także pisanki. Dlatego podpowiadamy kilka sposobów na to, jak zrobić pisanki.
Pisanki, kraszanki, oklejanki, nalepianki czy drapanki - wszystko jedno, jak je nazwiemy i jaką techniką wykonamy, ważne, żeby były to najpiękniej ozdobione jajka na świecie. A nic nie daje tyle radości, co zrobienie własnoręcznych pisanek.

Możemy zacząć od kraszanek - chyba najbardziej ekologicznych pisanek, bo do ich barwienia wykorzystuje się naturalne produkty, np. łupiny cebuli, korę dębu, płatki ciemnej malwy czy sok z buraka. Jak to zrobić? Do garnka wkładamy łupiny i zalewamy wodą - gotujemy to przez 5-10 minut. Intensywność koloru zależy od ilości łupinek i czasu gotowania.

I tak cebula barwi skorupki w kolorach od żółci do głębokiego brązu.
Gdy ugotujemy jaja w suszonych kwiatach malwy (do kupienia w sklepach zielarskich) zabarwimy je na zielono. Gdy chcemy uzyskać barwę brunatną powinniśmy wrzucić jajka do wywaru z łupin orzecha włoskiego lub igieł jodłowych. Jajka możemy też zabarwić na różowo i fioletowo. Róż uzyskamy z buraka, fiolet z owoców czarnego bzu. Niebieski uzyskamy gotując owoce tarniny.

Nasze jajka zabarwione w wywarze mogą wyglądać na stole jeszcze ładniej - wystarczy przetrzeć je szmatką nasączoną olejem - to podkreśli ich kolor.

Niektórzy z kraszanek robią drapanki - oprócz tego, że jajka barwią, to następnie przy pomocy widiowego dłuta wydrapują na nim jakiś wzorek, np. kwiatowy. Fragmenty wzoru można pomalować jasnymi akwarelami - np. kwiaty na czerwono, różowo, żółto, niebiesko a łodygi i liście na zielono. Po wyschnięciu i końcowym retuszu dłutem - całość można pokryć bezbarwnym lakierem - wtedy jednak jajek raczej nie jedzmy, zostawmy je do ozdoby. Kolory będą bowiem o wiele żywsze, całość trwalsza, ale zapach może odrzucać.

Inaczej wykonuje się oklejanki - jak sama nazwa wskazuje, powstają poprzez oklejenie jajka. Kiedyś do oklejania wykorzystywano sitowie, płatki bzu, dziś częściej jest to kolorowy papier czy różnego rodzaju tkaniny.

Nalepianki robi się przede wszystkim przy wykorzystaniu różnokolorowych wycinanek, dobrze jest wykorzystać dostępne teraz wszędzie wycinanki samoprzylepne. W sklepach dostępne są także gotowe już naklejki -w zające, kurczaki, bazie.

Reklama
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

jajka

+33 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dsfdfsedjfejuf (gość)  •


eywty7u5rueywrwidtweuyteirdtwefydtweuifdt

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jak malować

+38 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ewa (gość)  •

Trzeba by spytać specjalistę od jaj , tego co umiał wyprodukować susz jajeczny bez jaj. To dopiero był geniusz jajeczny. Dziennikarze ! Z okazji świąt proszę o wywiad z tym panem.

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama