Zmiana czasu na letni - w nocy z 30 na 31 marca przestawiamy...

  Zmiana czasu na letni - w nocy z 30 na 31 marca przestawiamy zegarki

  red.

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zmiana czasu w tym roku wypada w Wielkanoc

  Zmiana czasu w tym roku wypada w Wielkanoc ©Janusz Wójtowicz

  Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni? Już w ten weekend. Jeśli planowaliście w nocy z 30 na 31 marca pospać dłużej to możecie się rozczarować. W nocy z soboty na niedzielę przesuwamy wskazówki zegarów z godziny drugiej na trzecią.
  Zmiana czasu w tym roku wypada w Wielkanoc

  Zmiana czasu w tym roku wypada w Wielkanoc ©Janusz Wójtowicz

  W Polsce zmianę czasu określa rozporządzenie premiera ze stycznia 2012 r. Podział na czas letni i zimowy stosuje się w niemal we wszystkich krajach europejskich i w około 70 krajach na całym świecie.

  W Polsce zegarki przestawiamy dwa razy w roku - w ostatnią niedzielę marca (wtedy odejmujemy sobie godzinę snu) i ostatnią niedzielę października (tę zmianę lubimy bardziej, bo dodajemy sobie godzinę spania). W tym roku zmiana czasu z zimowego na letni przypada dość nietypowo, bo w Wielkanoc. W nocy z soboty na niedzielę (z 30 na 31 marca) przesuwamy wskazówki naszych zegarów z godziny 2 na 3.

  Czy zmiana czasu ma sens? Opinie fachowców na ten temat podzielone. Jedni uznają, że dzięki temu spada zapotrzebowanie na energię elektryczną - zużywamy jej podobno nawet o 5 procent mniej. Inni twierdzą, że ta zmiana nie powinna mieć miejsca, bo odbywa się kosztem naturalnego rytmu życia człowieka. To nagłe skrócenie snu może nawet wywołać zaburzenia zdrowotne.

  Obecnie wiele urządzeń takich jak telefony komórkowe, tablety, komputery, zegarki elektroniczne, automatycznie aktualizuje czas za nas. Pamiętajmy jednak rano, by sprawdzić, czy aby technika nie zawiodła i urządzenie wskazuje aktualną godzinę.

  Zmiana powrotna - z czasu letniego na zimowy - nastąpi w nocy z soboty (26 października) na niedzielę (27 października) 2013 r.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zmianu czasu

   Edward (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 21

   taki mały prezenD świąteczny

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama