Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Farmaceuci przeniosą się niebawem na ul. Borowską

Eliza Głowicka
W nowej siedzibie wydziału będzie więcej pracowni do badania nowych związków - potencjalnych leków
W nowej siedzibie wydziału będzie więcej pracowni do badania nowych związków - potencjalnych leków Tomasz Hołod
Akademia Medyczna zbuduje siedzibę farmacji. Studiowanie będzie bardziej nowoczesne.

Już w lipcu wrocławska Akademia Medyczna rozpocznie budowę nowoczesnej siedziby Wydziału Farmacji przy ul. Borowskiej. Nowe budynki powstaną w sąsiedztwie Akademickiego Szpitala Klinicznego.

Właśnie trwa opracowanie projektu. Studenci rozpoczną tam naukę w 2012 roku.
To kolejna wielka inwestycja uczelni. Szacuje się, że pochłonie około 200 mln zł. Dziekan Wydziału Farmacji dr hab. Kazimierz Gąsiorowski przyznaje, że nie może się doczekać przeprowadzki w nowe miejsce.
- Teraz działamy w bardzo trudnych warunkach - tłumaczy. - Wydział mieści się aż w 9 budynkach rozsianych właściwie po całym mieście. W większości są to stare, wyeksploatowane budynki, które wymagają modernizacji i gruntownych remontów.

Niektóre obiekty znajdują się faktycznie w opłakanym stanie. Nie tak dawno z budynku przy pl. Nankiera, gdzie mieści się dziekanat, pospadały elementy elewacji, tak że trzeba go było odgrodzić, by piesi mogli bezpiecznie tamtędy przechodzić.

Dodatkowym problemem jest to, że budynki stoją w gęsto zabudowanym centrum miasta i są zabytkami. A konserwator stawia trudne i kosztowne wymagania budowlane, przez co remonty stają się zupełnie nieopłacalne. Dlatego Akademia Medyczna zamierza je wystawić na sprzedaż.

Dzięki budowie nowej siedziby Wydział Farmacji będzie mógł się rozwijać i przyjąć o 200 studentów więcej niż do tej pory. Teraz na I roku jest 110 miejsc.
- To dla nas naprawdę ważne - podkreśla dziekan Gąsiorowski. - Powstaną nowe, duże sale wykładowe i nowoczesne laboratoria specjalistyczne, w których będzie można szybciej opracowywać nowe preparaty - potencjalne leki. Powstanie też coś zupełnie nowego: ośrodek badań leków i 12-łóżkowy oddział dla zdrowych ochotników, testujących nowe leki - wylicza.

Kolejną zaletą inwestycji jest sąsiedztwo licznych klinik szpitala akademickiego i Wydziału Immunologii. A ten ostatni ma własne zwierzęta do badań. Zdaniem dziekana na wyniesieniu się farmaceutów do siedziby przy ul. Borowskiej zyskają też mieszkańcy Wrocławia.
- Z ich bliskiego sąsiedztwa zniknie ciężka chemia organiczna. Prowadzimy przecież dużo zajęć z niebezpiecznymi związkami chemicznymi - mówi dr hab. Kazimierz Gąsiorowski.

Kompleks Wydziału Farmacji będzie się składał z pięciu budynków. W pierwszym etapie powstaną budynki dziekanatu i biblioteki wraz z informatorium i salami seminaryjnymi oraz wykładowymi. Będzie tam też wielka sala (na 300 osób) i laboratoria.
Skąd uczelnia weźmie pieniądze nas budowę? Część środków będzie pochodzić z funduszy Unii Europejskiej, część z ministerstw: zdrowia, nauki i szkolnictwa wyższego.

Budowa nowego Wydziału Farmacji ma się zakończyć w 2011 roku.

Wydział Farmaceutyczny został powołany we Wrocławiu już w 1946 r.

Początkowo działał jako oddział wydziału medycznego Uniwersytetu i Politechniki. W 1950 r. stał się częścią Akademii Medycznej. W 1956/57 r. wprowadzono 5-letnie studia magisterskie. W 1979/80 r. wprowadzono kierunek analityka medyczna, który kształci pracowników laboratoriów. Wrocławska farmacja ma swoje sukcesy - tu powstały np. dwa oryginalne polskie leki, opracowano technologie pozyskiwania oleju z wiesiołka i żel przeciwko paradontozie.
W rankingu ministerstwa wydział zajął 4. miejsce na 61 ocenianych jednostek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska