PO: bojkot balu żony Rafała Dutkiewicza

  PO: bojkot balu żony Rafała Dutkiewicza

  Mariusz Staniszewski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Szefowie Platformy zasugerowali swoim wrocławskim politykom, by zrezygnowali z udziału w charytatywnym balu organizowanym przez Annę i Rafała Dutkiewiczów, który odbył się w piątek w Hali Stulecia.
  Oficjalnie żaden polityk PO nie przyznaje, że takie polecenie otrzymał. Nieoficjalnie mówią, że takie sugestie były.

  Powód jest jasny. W czwartek wieczorem głosami radnych PiS i klubu Rafała Dutkiewicza stanowisko przewodniczącej Rady Miejskiej Wrocławia straciła Barbara Zdrojewska, żona ministra kultury. To głosowanie zakończyło trwającą ponad sześć lat koalicję Dutkiewicza i PO. Pierwszy raz w historii wrocławskiego samorządu PO znalazła się w opozycji.

  Nastrój konfrontacji jest tak silny, że kilka dni temu Jacek Protasiewicz, szef wrocławskiej PO, postawił jej członkom pracującym w urzędzie miejskim ultimatum: albo lojalność wobec Dutkiewicza, albo wobec partii.

  - Politycy Platformy gremialnie mają odmówić przybycia na bal - przyznaje senator PO Tomasz Misiak. On nie przyjdzie, choć opłacił wstęp. - Z powodu spraw rodzinnych. Nie muszę przejmować się balem - dodaje.

  Inny poseł PO Stanisław Huskowski przyznaje, że jeden z kolegów sugerował, iż w obecnej sytuacji udział w balu może być niestosowny.
  - Nie był to jednak nikt z władz - zastrzega Huskowski, który balu nie zbojkotował. - Nie robię tego dla Rafała Dutkiewicza, ale dla dzieci, którym pomogą pieniądze tam zebrane.

  Bal dobroczynny Dutkiewiczów to największa tego typu impreza charytatywna w Polsce. W tym roku zebrane pieniądze przekazane zostaną szpitalowi im. Korczaka we Wrocławiu.

  Czwartkowe głosowanie w Radzie Miejskiej Wrocławia było dla Platformy ciosem. Przechodząc do opozycji, straciła jeden z najważniejszych bastionów. Przejście jej radnych do opozycji jest także osobistą porażką Grzegorza Schetyny, który miał ogromny wpływ na wszystko, co działo się w mieście.

  Drogi PO i prezydenta Wrocławia rozchodziły się od kilku lat. Schetyna naciskał, by Dutkiewicz zapisał się do PO. Ale kiedy ten wstąpił do Stowarzyszenia Polska XXI, okazało się, że rząd ograniczył miastu fundusze. Były prezydent Wrocławia, dziś minister kultury Bogdan Zdrojewski, do niedawna przyjaciel Dutkiewicza, zablokował budowę Muzeum Ziem Zachodnich i rozbudowę filharmonii. Dutkiewicza drażniło ręczne sterowanie radnymi PO.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama