Od 12:02 mamy już WIOSNĘ! Na razie astronomiczną, jutro...

  Od 12:02 mamy już WIOSNĘ! Na razie astronomiczną, jutro kalendarzową, a kiedy prawdziwą? (PROGNOZA)

  Weronika Skupin, Aleksandra Cieśla

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Od 12:02 mamy już WIOSNĘ! Na razie astronomiczną, jutro kalendarzową, a kiedy prawdziwą? (PROGNOZA)
  1/8
  przejdź do galerii

  ©fot. Piotr Krzyżanowski

  Pierwszy dzień astronomicznej wiosny mamy dzisiaj, a kalendarzowej - jutro. Nie widać jednak wielu oznak nowej pory roku. Choć w podlegnickiej wsi Bieniowice pojawił się w piątek pierwszy w naszym regionie bocian, a krokusy wychylają się spod śniegu, to wciąż ziemię przykrywa kilkucentymetrowa warstwa śniegu.
  - W tym roku astronomiczna wiosna zaczyna się 20 marca o godz. 12.02 czasu polskiego. Ponieważ posługujemy się kalendarzem opartym na pełnych dniach, więc kalendarzowy pierwszy dzień wiosny obchodzimy kolejnego dnia, 21 marca - mówi prof. Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Skąd wiadomo, że wiosna zaczyna się o godz. 12.02? - Słońce przechodzi wtedy z południowej półkuli na północną - tłumaczy Paweł Rudawy.

  Natomiast za pół roku, pierwszego dnia jesieni, Słońce przejdzie na południową półkulę, tzn. będzie świecić prostopadle na południe od równika.

  Każdego roku godzina rozpoczęcia astronomicznej wiosny się zmienia.

  - Okres obiegu Ziemi wokół Słońca nie odpowiada dokładnie dniom w kalendarzu. Rok astronomiczny trwa 365,24 dnia. Dlatego co cztery lata mamy rok przestępny. To też nie do końca niweluje tę różnicę. Dlatego że rok nie jest równy dokładnie 365 lub 366 dniom, każdego roku data rozpoczęcia astronomicznej wiosny czy jesieni nieco się zmienia - tłumaczy prof. Rudawy.

  Do końca dnia pogoda zostanie bez zmian, temperatura maksymalnie wyniesie 3-4 st. C. W nocy bez istotnych zjawisk meteorologicznych, natomiast nad ranem na Dolnym Śląsku przemieszczać się będzie strefa opadów z zachodu na wschód. We Wrocławiu możliwe więc będą opady deszczu, śniegu z deszczem lub marznącego deszczu.

  - Z każdym dniem we Wrocławiu będzie się... ochładzać - mówi Edyta Socha dyżurny synoptyk Biura Prognoz Meteorologicznych. - W dzień temperatura wyniesie około - 2 st. C, natomiast nocą możliwy będzie jej spadek aż do - 7 st - dodaje synoptyk IMGW. I to niestety jest wersja optymistyczna. Taka pogoda będzie nam towarzyszyć do przyszłego wtorku.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest fajnie

   Morgut (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 28

   Byle do wiosny !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na szczęście

   już (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 31

   coraz więcej dziewczyn zakłada krótkie kiecki. Będzie wiosna, już niedługo...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiosna

   Hej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 33

   Czuć woń łoscypka

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama